citizenryco.ir logo اصطلاحات ارز های دیجیتال 2023 ...
اصطلاحات ارز های دیجیتال 2023
citizenryco.ir logo لینک منبع خبر:
https://drsadeghinia.com/cryptocurrency-terminology/

اصطلاحات ارز های دیجیتال

اصطلاحات ارز های دیجیتال یا Cryptocurrency terminology ترمینولوژی یا اصطلاحات تخصصی بازار رمز ارز  را برای شما توضیح می دهد، مبحث اصطلاحات در سایت دکتر مهدی صادقی نیا استاد بازار مجازی در دوره های ارز دیجیتال به تفضیل گفته شده هست.

ترمینولوژی تخصصی یا اصطلاحات ارز های دیجیتال

در هر رشته دانشگاهی که بخواهید درس بخوانید یا در 1 کار جدید که می خواهید وارد شوید، حتما باید با 1 سری اصطلاحات جدید و احتمالا اصطلاحات اختصاری یا Abbreviation آشنا شوید تا به زبان عامیانه زود تر راه بیفتید و مسلط تر ادامه دهید.

اصطلاحات ارز های دیجیتال

راهنمای اصطلاحات ارز های دیجیتال برای 1 مبتدی

اصطلاحات ارز های دیجیتال، لغاتی نیستند که در زبان انگلیسی تازه کشف شده باشند، آن ها در میان بسیاری از اصطلاحات جدید و کلیدی در زبان رمز ارز می باشند که در کنار هم به اصطلاحات تخصصی دنیای مجازی آمده اند و قبلا در فرهنگ لغت انگلیسی بوده اند ولی ممکن هست چند تائی از آن ها هم کاملا جدید باشند یا معنای جدیدی در دنیای مجازی پیدا کرده باشند.

ارز دیجیتال فقط 1 گزینه سرمایه گذاری جدید نیست و از بسیاری جهات در مقایسه با سهام و اوراق قرضه سنتی، دنیای متفاوتی را نشان می دهد، بین کلمات اختصاری نا آشنا، فناوری‌ های نو ظهور و همگام شدن با میم‌ ها و توییت‌ ها، یاد گیری اصول اولیه حتی برای سرمایه‌ گذاران سنتی با تجربه زمان می‌برد.

مثل هر سرمایه‌ گذاری دیگر، مهم هست که قبل از شروع، بدانید دقیقاً بر روی چه چیزی سرمایه‌ گذاری می‌ کنید، به ویژه در مورد 1 دارایی که در تجارت 1 کالا یا سهام بورس یا رمز ارز اینوست می کنید، به خصوص اگر هدف تجاری مورد نظر تان، ارز های دیجیتال یا کریپتو کارنسی باشد، که تاکنون در حال تکامل هست.

اصطلاحات ارز های دیجیتال

قبل از خرید کریپتو کارنسی، چند پیش نیاز وجود دارد، مثل ذخیره کردن صندوق اضطراری، پرداخت بدهی‌ های با بهره بالا، و تضمین 1 برنامه بازنشستگی سنتی و همان طور که قبلاً گفتیم، شما فقط باید آن چه را که اگر از دست بدهید باعث درد سر شما نمی گردد.

یا بسیار متضرر نمی شوید، در بازار کریپتو قرار دهید، و کارشناسان توصیه می کنند که بیش از 5 درصد از سبد خود را به این دارایی های دیجیتال اختصاص ندهید.

اما مورد دیگری که باید به چک لیست خود اضافه کنید، حداقل پیش نیاز 1 مبتدی از آن چه در حال ورود به آن هستید، است، از جمله تفاوت کریپتو با سایر استراتژی های سرمایه گذاری، عوامل مختلفی می باشد که می توانند بر ارزش بازار ارز دیجیتال تأثیر بگذارند.

در این جا برخی از اصطلاحات ارز های دیجیتال و عباراتی وجود دارد که به مبتدیان کمک می کند تا با این اصطلاحات، دنیای سرمایه گذاری رمز نگاری را بهتر درک کنند برای دست یابی به تمام اصطلاحات به بهترین دوره های ارز دیجیتال مراجعه فرمایید.

اصطلاحات ارز های دیجیتال

اصطلاحات ارز های دیجیتال که باید بدانید

آدرس Address

وقتی صحبت از تراکنش‌ های ارز های دیجیتال به میان می‌آید، 1 آدرس رشته‌ ای از کاراکتر های الفبایی هست که مقصد پرداخت احتمالی را نشان می‌دهد، فقط کسی که کلید خصوصی مربوط به آدرس را می‌ داند می‌ تواند به ارز دیجیتال منتقل شده در آن جا دسترسی داشته باشد.

آلت کوین Altcoin

آلت کوین هر سکه ای هست که بیت کوین نیست، آلت‌کوین‌ ها می‌ توانند هر چیزی باشند، از دومین کوین محبوب، اتریوم، تا هر 1 از هزار ها سکه با حداقل ارزش بازار مجازی، کارشناسان می گویند که باید تا حد زیادی به ارز های دیجیتال بزرگ تر و اصلی تر به عنوان سرمایه گذاری پای بند باشید.

بیت کوین Bitcoin

اولین و با ارزش‌ ترین ارز رمز نگاری‌ شده، در 3 ژانویه 2009 طراحی شد، با این که ارزش این سکه از آن زمان به‌ طور پیوسته افزایش یافته است، ولی شاهد نوسانات شدید هم بوده است، تنها در ماه های گذشته، قیمت بیت کوین از رکورد 60000 دلار به زیر 30000 دلار هم رسیده است، بیت کوین متداول ترین اصطلاح از اصطلاحات ارز های دیجیتال هست.

اصطلاحات ارز های دیجیتال

بیت کش کوین Bitcoin Cash

یک سیستم نقدینگی الکترونیکی همتا به همتا که فورک بیت کوین اصلی می باشد و از آن منشعب شده است، تا جایی که بیت کوین به طور گسترده ای پذیرفته شده هست ولی آن قدر بی ثبات هست که نمی تواند به عنوان ارز مفید باشد، بیت کوین کش طوری طراحی شده که برای تراکنش های بهتر، بهینه شده هست.

شبکه بیت کوین Bitcoin network

شبکه کامپیوتری غیر متمرکز و همتا به همتا که مسئول حفظ بلاک چین بیت کوین است، شبکه بیت کوین که از رایانه هایی تشکیل شده هست که تمام آن ها پروتکل بیت کوین را اجرا می کنند، اعتبار تراکنش ها را بررسی می کند و سپس آن ها را در بلاک چین بیت کوین ثبت می کند.

پروتکل بیت کوین Bitcoin protocol

وقتی از پروتکل بیت کوین صحبت می نمائیم، در مورد نرم افزار یا «قوانین» که بر شبکه بیت کوین حاکم هست بحث می کنیم، تمام رایانه‌ هایی که شبکه بیت‌ کوین را تشکیل می‌دهند، نرم‌  افزار یکسانی را از طریق اینترنت اجرا می‌ کنند و آن ها را در 1 شبکه غیر متمرکز به هم متصل می‌کنند.

اصطلاحات ارز های دیجیتال

مسدود کردن Block

گروهی از داده ها در 1 بلاک چین وجود دارند، در بلاک چین‌ ارز های دیجیتال، بلاک‌ ها از سوابق تراکنش‌ ها تشکیل می‌شوند که کار بران سکه‌ ها را می‌ خرند یا می‌ فروشند، هر بلوک فقط می تواند مقدار معینی از اطلاعات را در خود نگه دارد، هنگامی که به آن حد رسید، 1 بلوک جدید برای ادامه زنجیره تشکیل می گردد.

بلاک چین Blockchain

شکلی دیجیتالی از نگه داری سوابق، بایگانی و فناوری زیر بنایی در پشت ارز های دیجیتال است، 1 بلاک چین نتیجه بلوک های متوالی هست که بر روی یکدیگر طراحی می شوند و 1 دفتر کل دائمی و غیر قابل تغییر از تراکنش ها (یا سایر داده ها) ایجاد می کنند.

سکه Coin

یک فروشگاه نماینده ارز دیجیتال که در 1 شبکه بلاک چین یا ارز دیجیتال معین وجود دارد، برخی از بلاک چین ها هم برای شبکه و هم برای سکه نام یکسانی دارند.

مثل بیت کوین، سایرین می توانند نام های مختلفی برای هر کدام داشته باشند، مثل بلاک چین Stellar که دارای 1 سکه بومی به نام Lumen هست.

اصطلاحات ارز های دیجیتال

کوین بیس Coinbase

یک صرافی متمرکز متمرکز ارز های دیجیتال است، کوین بیس اخیراً به عنوان اولین صرافی ارز های دیجیتال شناخته شد.

کیف پول سرد / انبار سرد Cold Wallet / Cold Storage

روشی امن برای ذخیره ارز های دیجیتال به صورت کاملا آفلاین می باشد، بسیاری از کیف پول های سرد (که کیف پول سخت افزاری نیز نامیده می گردد) دستگاه های فیزیکی می باشند که شبیه درایو USB می باشند.

این نوع کیف پول می‌ تواند به محافظت از رمز نگاری شما در برابر هک و سرقت کمک کند، اگر چه خطرات خاص خود را نیز دارد، مثل از دست دادن آن، همراه با رمز ارز های شما.

ارز دیجیتال Cryptocurrency

نوعی ارز دیجیتال و غیر متمرکز هست که رمزارز را می توان برای خرید و فروش چیز ها یا به عنوان ذخیره بلند مدت به عنوان 1 دارایی با ارزش استفاده کرد.

غیر متمرکز Decentralization

اصل توزیع قدرت به دور از 1 نقطه مرکزی.بلاک چین ها به طور سنتی غیر متمرکز می باشند، زیرا برای فعالیت و ایجاد تغییرات به تایید اکثریت کاربران نیاز دارند تا 1 مرجع مرکزی.

اصطلاحات ارز های دیجیتال

مالی غیر متمرکز (DeFi) Decentralized Finance

فعالیت‌ های مالی که بدون دخالت واسطه‌ ای مثل بانک، دولت یا سایر مؤسسات مالی انجام می‌ شوند.

برنامه های غیر متمرکز (DApps) Decentralized Applications

برنامه هایی که توسط توسعه دهندگان طراحی شده و بر روی 1 بلاک چین برای انجام اقدامات بدون واسطه مستقر شده اند، فعالیت های مالی غیر متمرکز اغلب با استفاده از برنامه های غیر متمرکز تکمیل می گردد، اتریوم شبکه اصلی پشتیبانی از فعالیت‌ های مالی غیر متمرکز هست.

طلای دیجیتال Digital Gold

کارشناسان گاهی اوقات ارز های رمز نگاری شده خاص را با طلای واقعی و بر اساس روشی که می تواند ذخیره و ارزش آن را افزایش دهد، مقایسه می کنند، بیت کوین معمولا به عنوان طلای دیجیتال شناخته می گردد.

اصطلاحات ارز های دیجیتال

اتریوم Ethereum

اتریوم که دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر حجم معاملات است، 1 شبکه رمز نگاری و پلت فرم نرم افزاری هست که توسعه دهندگان می توانند از آن برای ایجاد برنامه های کار بردی جدید استفاده کنند و دارای 1 ارز مرتبط به نام اتر هست.

صرافی Exchange

صرافی ارز دیجیتال 1 بازار دیجیتالی هست که در آن می‌ توانید ارز های دیجیتال را بخرید و بفروشید.

چنگال Fork

زمانی که کار بران 1 بلاک چین تغییراتی در قوانین آن ایجاد می کنند، این تغییرات در پروتکل 1 بلاک چین اغلب منجر به دو مسیر جدید می گردد، 1 عده از قوانین قدیمی پیروی می کند و 1 بلاک چین جدید که از مسیر قبلی جدا می گردد، (مثال: فورک بیت کوین منجر به بیت کوین کش شد)، فورک 1 اصطلاح متداول و پر کاربرد در اصطلاحات ارز های دیجیتال هست.

اصطلاحات ارز های دیجیتال

گاز Gas

هزینه ای که توسعه دهندگان برای استفاده از سیستم باید به شبکه اتریوم بپردازند، پرداخت گاز به اتر، ارز دیجیتال بومی اتریوم هست.

بلوک پیدایش Genesis Block

اولین بلوک برای 1 ارز دیجیتال استخراج شده می باشد.

HODL

مخفف “Hold On for Dear Life” هست اگر چه این اصطلاح از اشتباه تایپی 1 کار بر در انجمن بیت کوین در سال 2013 نشأت گرفته است، به 1 استراتژی سرمایه گذاری غیر فعال اشاره دارد که در آن مردم به جای معامله با ارز رمز نگاری شده، آن را خریداری می کنند و نگه می دارند، به این امید که ارز رمز نگاری شده را زمانی معامله کنند، که ارزش آن افزایش می یابد.

نصف کردن Halving

ویژگی نوشته شده در کد بیت کوین که در آن پس از استخراج تعداد معینی از بلاک ها (معمولاً هر چهار سال یکبار) مقدار بیت کوین جدید وارد شده به گردش، نصف می گردد، نصف شدن می تواند بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد، این اصطلاح در اکثر مقالات ارز دیجیتال به کار می رود و جزء اصلی ترین اصطلاحات ارز های دیجیتال می باشد.

اصطلاحات ارز های دیجیتال

هش Hash

رشته ای منحصر به فرد از اعداد و حروف که بلوک ها را شناسایی می کند و به خریداران و فروشندگان کریپتو گره خورده هست.

کیف پول داغ Hot Wallet

یک کیف پول رمز نگاری مبتنی بر نرم افزار که به اینترنت متصل است، اگر چه این کیف پول‌ ها برای دسترسی سریع به رمز نگاری شما راحت‌ تر می باشند، ولی نسبت به کیف پول‌ های آفلاین در معرض حملات هک و امنیت سایبری می باشند.

همان طور که فایل‌ هایی که در فضای ابری ذخیره می‌ کنید، ممکن هست راحت‌ تر از فایل‌ هایی که در گاو صندوق، خانه شما قفل شده‌ اند، هک شوند.

عرضه اولیه سکه (ICO) Initial Coin Offering

راهی است، که برای 1 پروژه جدید ارز دیجیتال، که سرمایه جمع آوری می گردد، ICO ها مشابه عرضه های عمومی اولیه (IPO) سهام می باشند.

اصطلاحات ارز های دیجیتال

بازار سرمایه Market Capitalization

ارزش بازار ارز های دیجیتال به ارزش کل تمام سکه هایی که استخراج شده اند اشاره دارد، شما می توانید ارزش بازار 1 ارز دیجیتال را با ضرب تعداد فعلی سکه ها در ارزش فعلی سکه ها محاسبه کنید.

ماینینگ Mining

فرآیندی که طی آن سکه‌ های ارز های دیجیتال جدید در دسترس قرار می‌گیرند و گزارش تراکنش‌ های بین کاربران حفظ می‌ گردد، این جزء معروف ترین های اصطلاحات ارز های دیجیتال هست.

گره یا نود Node

کامپیوتری که به شبکه بلاک چین متصل می گردد.

توکن های غیر قابل تعویض (NFT) Non-fungible token

توکن‌ های غیر قابل تعویض واحد های ارزشی می باشند که برای نشان دادن مالکیت اقلام دیجیتال منحصر به فرد مثل آثار هنری یا کلکسیون استفاده می‌ شوند، NFT ها اغلب بر روی بلاک چین اتریوم برگزار می شوند.

اصطلاحات ارز های دیجیتال

همتا به همتا یا نظیر به نظیر

دو کار بر که مستقیماً بدون شخص ثالث یا واسطه در حال تعامل می باشند، این اصطلاحی تخصصی در اصطلاحات ارز های دیجیتال می باشد.

کلید عمومی Public Key

آدرس کیف پول شما که مشابه شماره حساب بانکی شما است، می‌توانید کلید کیف پول عمومی خود را با اشخاص یا مؤسسات به اشتراک بگذارید تا در صورت تأیید آن، بتوانند برای شما پول ارسال کنند یا از حساب شما پول بگیرند.

کلید خصوصی Private Key

کد رمز گذاری شده ای که امکان دسترسی مستقیم به ارز دیجیتال شما را فراهم می کند، مثل رمز عبور حساب بانکی خود، هرگز نباید کلید خصوصی خود را به اشتراک بگذارید.

اصطلاحات ارز های دیجیتال

ساتوشی ناکوموتو Satoshi Nakomoto

خالق نام مستعار بیت کوین، هیچ کس هویت واقعی ناکوموتو را نمی داند، یا این که ممکن هست بیش از 1 نفر باشد از ایشان می توان به عنوان اولین نفراتی نام برد که اصطلاحات ارز های دیجیتال را به کار برد.

قرار داد هوشمند Smart Contract

یک برنامه الگوریتمی که شرایط 1 قرار داد را به طور خودکار بر اساس کد آن اعمال می کند، یکی از ارزش های اصلی شبکه اتریوم، توانایی آن در اجرای قرار داد های هوشمند هست.

استیبل کوین یا فیات دیجیتال Stablecoin or Digital Fiat

یک استیبل کوین ارزش خود را به ارز یا کالای غیر دیجیتالی دیگر مرتبط می کند، فیات دیجیتال نشان دهنده 1 فیات یا ارز تحت حمایت دولت در بلاک چین است، (مثال، تتر که به دلار آمریکا متصل است).

اصطلاحات ارز های دیجیتال

توکن Token

یک واحد ارزش، در 1 بلاک چین که معمولاً علاوه بر انتقال ارزش (مثل 1 سکه) ارزش دیگری نیز دارد، توکن جزء پر کاربرد ترین اصطلاحات ارز های دیجیتال هست.

ویتالیک بوترین Vitalik Buterin

برنامه نویسی که اتریوم را در سال 2015 اختراع کرد.

کیف پول Wallet

مکانی برای ذخیره دارایی های ارز دیجیتال شما می باشد، بسیاری از صرافی ها کیف پول دیجیتال ارائه می دهند، کیف پول ها ممکن هست داغ (آنلاین، مبتنی بر نرم افزار) یا سرد (آفلاین، معمولاً روی 1 دستگاه) باشد که جزء کلمات پر کار برد از اصطلاحات ارز های دیجیتال هست.

اصطلاحات ارز های دیجیتال

صفر تا صد ارز دیجیتال من جمله اصطلاحات ارز های دیجیتال در سایت دکتر مهدی صادقی نیا موجود هست در دوره های ارز دیجیتال شرکت کنید و به زبان ساده بازار مجازی را بیاموزید تا درجه 1 شوید.

5/5 - (32 امتیاز)

نوشته اصطلاحات ارز های دیجیتال 2023 اولین بار در آکادمی دکتر صادقی نیا.

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
citizenryco.ir logo « خبرنگار: دکتر فهیمه تهرانی راد »

citizenryco.ir logo کد خبر: « 128186 »

citizenryco.ir logo بازدیدها: 19446 1 هفته پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :