citizenryco.ir logo اندیکاتور حجم، کلید طراحی استراتژی معاملاتی موفق ...
اندیکاتور حجم، کلید طراحی استراتژی معاملاتی موفق
citizenryco.ir logo لینک منبع خبر:
https://arztoday.com/indicator-volume/

اندیکاتورهایی که مبتنی بر حجم می باشند به کاربران کمک می‌کنند در تحلیل‌ها و معاملات خود حرفه‌ای‌تر به بازار نگاه کنند.

اندیکاتور حجم همان‌طور که از عنوان آن پیدا است، ابزاری می باشند که حجم و تعداد معاملات را در بازه‌های زمانی یا قیمتی معین، تشخیص بدهند.

که به عنوان 1 داده مهم در اختیار معامله‌گرها قرار داده باشند.

هر تحلیل‌گر یا معامله‌گری که قصد دارد رمزارزی را مورد بررسی قرار دهد؛ باید اطلاعات و داده‌های مختلفی از حجم معاملات آن رمزارز را جمع‌آوری کند.

بطورکلی ساختار حرکت بازار و به وجود آمدن روندهای مختلف به‌ واسطه‌ی ورود حجم‌های بسیار بزرگ به مارکت هست.

معامله‌گری موفق هست که استراتژی معاملاتی (Trading Plan) خود را بر پایه ورود و خروج حجم‌های بسیار بزرگ طراحی کند و این داده‌ها را به عنوان 1 پارامتر کلیدی در معاملات خود به کار گیرد.

حجم معاملات

اندیکاتور حجم (Volume)

ولوم اندیکاتوری هست به شکل میله‌ که به‌ صورت پیش فرض (Default) در پایین نمودار مشاهده می‌گردد.

میله سبز رنگ نشان‌دهنده افزایش حجم معاملات در رمزارز هست و میله قرمز رنگ نشان‌ از کاهش حجم معاملات در مارکت را می‌دهد.

رنگ هر میله بر اساس میله قبلی تعیین می‌گردد؛ به‌عنوان مثال: اگر میله‌ای اکنون در حال شکل‌گیری هست و نسبت به میله قبلی خود حجم بیشتری را در برگیرد، رنگ آن سبز می‌گردد و اگر حجم کم‌تری در برگیرد؛ به رنگ قرمز ظاهر می‌گردد.

این اندیکاتور معیاری برای میزان اندازه‌گیری ارزش مالی 1 رمزارز یا هر دارایی دیگر در بازه‌های زمانی را نشان می‌دهد.

زمانی که رمزارزی در 1 روند صعودی هست و اندیکاتور حجم (Volume) نیز میله‌های سبز رنگی را نشان می‌دهد، این رمزارز به روند صعودی خود ادامه خواهد داد.

به همین صورت رمزارزی در روند نزولی قرار دارد و اندیکاتور ولوم خروج حجم از مارکت را نشان می‌دهد، رمزارز به روند نزولی خود ادامه خواهد داد.

اندیکاتور حجم

هنگامی که در 1 رمزارز قیمت در حال افزایش هست و اندیکاتور ولوم کاهش حجم را نشان می‌دهد؛ علاقه خریداران به خرید آن رمزارز کم شده هست و باید منتظر تغییر روند یا تغییر ماهیت بازار باشیم.

به همین صورت زمانی که قیمت 1 رمزارز در حال کاهش هست و اندیکاتور ولوم کاهش حجم را نشان می‌دهد؛ علاقه فروشندگان به فروش بیشتر این رمزارز کم شده هست.

و باید منتظر روند صعودی باشیم. جدول زیر اطلاعات تکمیلی فوق را بطور خلاصه بیان می‌کند.

مقایسه اندیکاتور حجم و قیمت 1 رمزارزاستفاده کردن از اندیکاتور حجم باعث می‌گردد ریسک معاملات و تریدهایی که انجام می‌دهید به حد قابل توجهی کاهش یابد؛ به همین صورت از این اندیکاتور می‌توان به عنوان 1 تائیدیه در معاملات خود بهره ببرید.

کاربرد اندیکاتور Volume در معاملات 

اندیکاتور حجم یکی از ابزارهای بسیار کاربردی هست که به معامله‌گرها برای تشخیص بهتر روند صعودی، نزولی یا خنثی کمک می‌کند.

از این اندیکاتور به عنوان شاخصی برای تعیین میزان قدرت روند و تشخیص ضعف آن در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می‌گیرد و در طی آن می‌توان تغییر جهت‌های نزولی به صعودی یا صعودی به نزولی احتمالی را تشخیص داد.

در ادامه کاربردهای اندیکاتور حجم را بیان می‌کنیم.

۱- تایید روند

در 1 رمزارز اگر نمودار قیمت در روند صعودی باشد، می‌توانید از اندیکاتور حجم (Volume) برای تایید و جهت حرکت قیمت استفاده کنید.

اگر حجم معاملات نیز در این اندیکاتور افزایشی بود، انتظار می‌رود روند فعلی قیمت همچنان صعودی باشد.

۲- تغییر ماهیت روند (Change of Character)

نمودار قیمتی 1 رمزارز در حالت صعودی هست در حالی که اندیکاتور ولوم کاهش حجم معاملات را نشان می‌دهد؛ در این حالت باید شاهد تغییر ماهیت و برگشت روند قیمتی از سوی این رمزارز باشیم.

به عبارت ساده‌تر روند فعلی که در حالت صعودی هست می‌تواند نزولی گردد.

۳- شکست ناحیه مقاومتی

زمانی که قیمت 1 رمزارز به ناحیه مقاومتی برخورد می‌کند و اندیکاتور ولوم افزایش حجم معاملات را نشان می‌دهد، احتمال این‌ که قیمت از ناحیه مقاومتی عبور کند زیاد هست.

۴- شکست یا برگشت از خط روند داینامیک

فرض کنید قیمت در 1 رمزارز به خط روند داینامیک مقاومتی برخورد کرده هست و آن را به سمت بالا شکسته است، اگر در اندیکاتور ولوم شاهد افزایش حجم معاملات باشید، انتظار می‌رود تغییر ماهیت در روند فعلی صورت گرفته هست.

از این اندیکاتور می‌توانید به عنوان تائیدیه در استراتژی معاملاتی خود استفاده کنید.

۵- برگشت از ناحیه حمایتی 

اگر قیمت 1 رمزارز به ناحیه حمایتی برخورد کند و اندیکاتور ولوم افزایش حجم معاملات را نشان دهد، انتظار می‌رود روند نزولی کاهش یابد و شاهد برگشت قیمت در این رمزارز باشیم.برگشت از ناحیه حمایتی

۶- تشخیص خنثی بودن بازار

اگر به صورت متوالی در اندیکاتور حجم شاهد میله‌های یکسان، سبز و قرمز بودید.

می‌توانید مطمئن‌ شده که بازار در حالت رنج یا خنثی قرار دارد.

نکته: حجم روزانه رایج‌ترین بازه‌ی زمانی هست که هنگام تجزیه و تحلیل رمزارزها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

آموزش اضافه کردن اندیکاتور حجم (Volume) در سایت تریدینگ‌ ویو (TradingView)

ابتدا وارد سایت تریدینگ‌ویو شوید و بر روی چارت (Chart) کلیک کنید.تردینگ‌ویو، چارت

پس از اینکه وارد صفحه فعلی شده‌اید قسمت Indicators عبارت Volume را جستجو کنید و بر روی آن کلیک کنید.سرچ اندیکاتور در تردینگ‌ویو

پس از انتخاب اندیکاتور حجم (Volume) در گوشه سمت چپ صفحه شما فعال می گردد.

با انتخاب گزینه چرخ دنده Settings می‌توانید تنظیمات اندیکاتور را تغییر دهید.

تنظیمات اندیکاتور حجم (Volume)

زمانی که وارد بخش تنظیمات اندیکاتور حجم (Volume) می‌شوید با دو بخش Input و Style سر و کار دارید.نمایش تنظیمات اندیکاتور حجم

وارد بخش Style می‌شوید.

از این بخش می‌توانید رنگ و طرح حجم مثبت را تغییر دهید. از این بخش می‌توانید رنگ حجم منفی را تغییر دهید. از این بخش می‌توانید رنگ میانگین متحرک اندیکاتور را تغییر دهید. پس از انجام تغییرات با فشردن OK تغییرات اعمال می‌گردد. در صورت رخ دادن اشتباه روی این بخش کلیک کنید.

و انتخاب گزینه Reset تنظیمات به حالت اولیه باز می‌گردند.بخش style

وارد بخش Input شوید.

در این بخش تنها 1 فیلد MA Length را مشاهده می‌کنید که به معنی طول میانگین متحرک هست که به صورت پیش فرض بر روی ۲۰ قرار دارد و اکثرا با همین طول میانگین متحرک کار می‌کند.بخش inputs

انواع اندیکاتورهای حجم

اندیکاتور On Balance Volume: اندیکاتوری که از قیمت و حجم به عنوان اندازه‌گیری فشار خرید و فشار فروش استفاده می‌کند. اندیکاتور Volume Profile: مقدار حجم معامله شده 1 رمزارز در سطوح قیمتی مختلف نشان می‌دهد. اندیکاتور Accumulation/Distribution: این اندیکاتور معین می‌کند که 1 رمزارز در حال انباشته شدن (در طول زمان خریداری شده) یا توزیع (فروش در طول زمان) هست. اندیکاتور Positive Volume Index: این اندیکاتور تغییرات قیمت را بر اساس افزایش مثبت در حجم معاملات ارائه می دهد. اندیکاتور Chaikin Money Flow: تحلیل‌گر بازار فارکس آقای Marc Chaikin طراح این اندیکاتور است، این اندیکاتور شاخصی برای اندازه‌گیری حجم جریان پول در 1 دوره زمانی معین هست. اندیکاتور Balance of Power: قدرت خریداران را با قدرت فروشندگان بر اساس توانایی آن‌ها برای رساندن قیمت به سطوح شارپی مقایسه می کند. اسیلاتور Klinger Oscillators: طراح این اسیلاتور استفان کلینگر است، اسیلاتور کلینگر اختلاف بین دو میانگین متحرک را نشان می‌دهد و از داده‌های دیگری نیز پیروی می‌کند. اندیکاتور Negative Volume Index: این اندیکاتور با توجه به تغییر حجم می‌تواند وجود پول هوشمند را نشان دهد. اندیکاتور Trade Volume Index: نمایش میزان حجم معاملات خرید و فروش به صورت لحظه‌ای و گرافیکی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. اندیکاتور Twiggs Money Flow: این اندیکاتور برای تشخیص میزان ارزیابی حجم در روندهای صعودی و نزولی کاربرد دارد. اسیلاتور Volume Oscillator: با بررسی میان دو میانگین متحرک حجم به انباشته شدن و توزیع اشاره دارد.
جمع‌بندی

از اندیکاتور حجم (Volume) می‌توان برای تشخیص و ارزیابی قدرت یا ضعف در روندهای بازار بهره برد.

این اندیکاتور داده‌ها و دیتاهای بسیار مهم و کاربردی را به صورت رایگان و قابل فهم در اختیار کاربران قرار می‌دهد، از این اندیکاتور به عنوان 1 پارامتر در طراحی استراتژی‌های معاملاتی خود در راستای رسیدن به نتایج مطلوب استفاده کنید. 

تجربه خودتان از کار با اندیکاتورهای حجم با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

نوشته اندیکاتور حجم، کلید طراحی استراتژی معاملاتی موفق اولین بار در ارز تودی.

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
citizenryco.ir logo « خبرنگار: دکتر محسن حسن پور »

citizenryco.ir logo کد خبر: « 12364 »

citizenryco.ir logo بازدیدها: 14252 2 ماه پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :