citizenryco.ir logo برنامه نویسی را از کجا شروع کنیم؟ (9 مرحله ساده+ پاسخ به تمام سوالات) ...
برنامه نویسی را از کجا شروع کنیم؟ (9 مرحله ساده+ پاسخ به تمام سوالات)
citizenryco.ir logo لینک منبع خبر:
https://sariasan.com/featured/where-to-start-learning-programming/

شاید شما هم جز آن دسته از افرادی باشید که مایلند برنامه ‌نویسی را شروع کنند ولی نمی ‌دانند چطور و از کجا! بسیاری از اشخاص این طور تصور می ‌کنند که برای یادگیری برنامه ‌نویسی باید مدرک علوم کامپیوتر (یا مهندسی) داشته باشند و یا این که چون در مهارت های ریاضی ضعیف می باشند، نباید وارد این حوزه شوند! خوشبختانه، چیزی نمی ‌تواند مانع یادگیری کدنویسی گردد.

هر کسی چه برای کار و چه سرگرمی می ‌تواند یادگیری این مهارت را شروع کند.

برنامه ‌نویسی در واقع حل مسئله هست.شاید کمی طول بکشد تا با زبان ‌های خاصی آشنا شوید، ولی منابع زیادی برای هر سبک یادگیری، صرف نظر از سن یا مهارت تان در کامپیوتر وجود دارد که کار را برای تان ساده ‌تر می ‌کند.در واقع، بسیاری از شرکت ‌ها برنامه ‌نویسان را بدون مدرک استخدام می‌ کنند.

قبل از هر چیز باید بگوییم توصیه ما این هست برای یادگیری بسیار راحت از این آموزشهای رایگان شروع کنید 

در ادامه این مقاله نکات لازم برای شروع یادگیری کد نویسی گفته شده که بهتر هست بدانید.

نحوه یادگیری کدنویسی (9 مرحله عملی)

1-با 1 پروژه ساده شروع کنید

مسلما بدون ساختن چند کمد نمی‌ توانید نجاری یاد بگیرید! همین مسئله در مورد کدنویسی هم صدق می ‌کند.زمانی که شما در حال یادگیری کدنویسی هستید، بهترین تمرین ساخت برنامه هست.بدون انجام دادن پروژه، بسیار راحت تمرکز و انگیزه‌تان را از دست خواهید داد.پس 1 هدف معین کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

سعی کنید با 1 پروژه ساده شروع کنید.مثلا برنامه 1 ماشین حساب ساده یا 1 بازی کلاسیک مثل Hangman را بنویسید.

هر چه قدر روی مسئله انجام پروژه تاکید کنیم، کم هست.بنابراین قبل از این که 1 زبان را انتخاب یا خواندن 1 کتاب را شروع کنید، ایده ‌ای برای پیاده سازی داشته باشید.

حتما بخوانید: روش اصولی برای شروع یادگیری 1 زبان برنامه نویسی

2- نرم ‌افزار مورد نیازتان را نصب کنید

برای شروع کدنویسی به چیز زیادی نیاز ندارید.فقط باید مطمئن شوید که کامپیوتر تان توانایی اجرای نرم‌ افزار لازم را دارد.بنابراین، اگر در برنامه ‌نویسی تازه‌ کار هستید، این چند نکته را باید بدانید:

نرم‌افزار می‌ تواند به سادگی 1 ویرایشگر متن باشد

هنگام نوشتن کد، تنها کاری که باید انجام بدهید این هست که فایل را با فرمت صحیح ذخیره کنید.به طور مثال اگر از پایتون استفاده می‌ کنید، فایل متنی تان را به جایtxt .به صورت py.ذخیره ‌کنید.می ‌توانید با دانلود Notepad++ کدنویسی را آسان ‌تر کنید.این برنامه به شما خواهد گفت در کجای کدتان اشتباه کرده‌ اید.

کامپیوترتان باید بداند که چه طور کد را بخواند

هنگامی که 1 فایل را اجرا می‌ کنید، کامپیوتر شما باید بداند که با آن کد چه کاری باید انجام دهد.بنابراین حتما قبل از اجرای فایل، آنچه لازم هست نصب گردد را جستجو و دانلود کنید.

می ‌توانید نرم ‌افزاری دانلود کنید تا تمام چیز هایی که نیاز دارید را یکجا داشته باشد

وقتی معین شد که چه زبانی را می ‌خواهید یاد بگیرید و خواستید شروع به نوشتن برنامه ‌های پیچیده‌تر کنید، باید 1 محیط توسعه یکپارچه (IDE) دانلود کنید.

یک IDE ویرایش پیشرفته کد، مشاهده اجرای آن در هر لحظه و ایجاد فایل نهایی مورد نیازتان را یکجا گرد هم می ‌آورد.وجود چنین برنامه ‌هایی ضروری نیست، ولی برنامه ‌نویسی را بسیار آسان ‌تر می‌ کنند.

بهترین زبان برنامه نویسی در دنیا برای یادگیری کدام است؟

با نحوه کار با کنسول ها آشنا باشید

احتمالا عادت دارید از کامپیوترتان که 1 رابط طراحی‌شده خوب دارد، استفاده کنید.به این رابط کاربری گرافیکی (GUI) می ‌گویند.حالا که قرار هست برنامه ‌نویس شوید، دانستن این که چه طور از پنجره سیاه کنسول (رابط خط فرمان) استفاده کنید، لازم هست.کار با کنسول ها سخت نیست، ولی احتمالا برای تان نا آشنا هست.

3- به انجمن ‌هایی بپیوندید که بر شیوه یادگیری کدنویسی متمرکز می باشند

حالا که اصول اولیه را می‌ دانید، وقت آن هست که وارد جزئیات شوید.مکان ‌های آنلاین زیادی برای پرسیدن سؤال، دریافت کمک در مورد مسائل پیچیده و یادگیری بهترین شیوه‌ های برنامه ‌نویسی وجود دارد.پیوستن به 1 انجمن واقعا می ‌تواند کمک تان کند تا به کدنویسی ادامه بدهید و زمانی که احساس می ‌کنید از مسیر منحرف شده‌ اید، راه را نشان تان بدهد.به طور طبیعی، برنامه ‌نویسان انجمن های زیادی در اینترنت دارند که در آن جا به کدنویسان در تمامی سطوح کمک می ‌گردد.

چهار انجمن هست که می ‌توانید در آن ها مشارکت داشته باشید:

1-https://www.reddit.com/r/learnprogramming: منبعی هست که تمام چیز هایی که ممکن هست برای یادگیری زبان نیاز داشته باشید را گرد هم آورده هست.

2- Stack Overflow: هر زمان که مشکلی داشته باشید، به احتمال زیاد شخص دیگری قبلا آن را حل کرده هست.Stack Overflow یکی از بهترین انجمن ها برای یافتن آن راه‌حل ‌ها هست.

3- Meetup: در این پلتفرم می ‌توانید با افرادی که در زندگی واقعی کدنویسی می‌ کنند، آشنا شوید.

4-Hackathon: رویداد های هکاتون اشخاص را مخصوصا در آخر هفته‌ ها گرد هم می ‌آورند تا برنامه‌ بنویسند.می ‌توانید موارد زیادی را به صورت آنلاین پیدا کنید، ولی سعی کنید با Major League Hacking شروع کنید.

با این که پیوستن به 1 انجمن به شما زبانی را نمی ‌آموزد، ولی کمک تان می‌ کند تا متوجه شوید که کجا اشتباه کرده ‌اید.

چگونه برنامه نویس شویم؟ (9 نکته برای شروع و ورود به بازار کار)

4- در مورد نحوه یادگیری کدنویسی چند کتاب بخوانید

کتاب‌ های زیادی در مورد نحوه شروع کد نویسی وجود دارد.خواندن کتاب واقعا می ‌تواند به شما کمک کند تا با تئوری برنامه ‌نویسی آشنا شوید.البته نقطه ضعف اصلی این ایده در این هست که اگر جایی گیر بیفتید، کتاب کمک خاصی نمی ‌تواند به شما بکند.کتاب ها بیشتر برای آشنایی با مفاهیم گسترده یا یادگیری برای زمانی که دور از کامپیوتر هستید، عالی می باشند.خواندن کتاب بدون تمرین مداوم، از برنامه ‌نویسی دل سرد و نا امیدتان می ‌کند.

مراقب کتاب‌ هایی که ادعا می‌کنند در 24 ساعت به شما آموزش می ‌دهند، باشید.کدنویسی زمان می ‌برد.در 1 روز هیچ زبانی را یاد نخواهید گرفت.بهتر هست به دنبال کتاب ‌هایی که وعده یادگیری در بازه زمانی واقعی‌تر می ‌دهند، باشید.یکی از سری کتاب های خوب، کتاب ‌های Sams Teach Yourself نوشته بردلی ال جونز هست.

5- کدنویسی را با یوتیوب یاد بگیرید

وقتی قرار هست یادگیری برنامه ‌نویسی به تنهایی و به صورت خودآموز باشد، آموزش ‌های یوتیوب حرف اول را می ‌زنند! این ویدئو ها معمولا جذاب تر از خواندن کتاب می باشند، ولی معمولا سطح بالایی هم دارند.چند کانال خوب که می ‌توانید با آن ها شروع کنید، عبارتند از:

1-Crash Course Computer Science: این مجموعه آموزش در مورد نحوه برنامه‌ نویسی نیست، ولی به شما نحوه عملکرد سیستم ‌عامل و سخت‌ افزار کامپیوترتان را یاد خواهد داد.هر قسمت حدود 10 دقیقه است، بنابراین می ‌توانید به سرعت بفهمید که چطور کامپیوتر ها و کد ها با هم هماهنگ می ‌شوند.

2-The Coding Train: این آموزش سرگرم ‌کننده مبتنی بر پایتون است، ولی 1 برنامه‌ نویس واقعی را در عمل به شما نشان می ‌دهد.چالش‌ های این کدنویس که سعی می ‌کند 1 برنامه ساده را در 10 دقیقه بنویسد، ارزش دیدن و بررسی دارد.البته بهتر هست وقتی تا حدودی با اصطلاحات تخصصی آشنا شدید، این ویدئو ها را تماشا کنید.

۱۰ تا از عجیب ترین زبان های برنامه نویسی دنیا تا به حال!

6- برای یادگیری به پادکست ‌های کدنویسی گوش بدهید

پادکست‌ ها روشی عالی برای یادگیری در مواقعی که بیرون از خانه یا دور از کامپیوتر هستید، به حساب می ‌آیند.با اینکه شما سینتکس خاصی را یاد نخواهید گرفت، ولی به شما کمک می‌ کنند تا 1 چیزهایی دستگیرتان گردد!

چند پادکست که به کارتان می ‌آیند:

CodeNewbie: اگر به دنبال منبعی برای الهام گرفتن هستید، این پادکست داستان‌ افرادی که وارد برنامه ‌نویسی شده ‌اند و این که چه کرده ‌اند و چطور برنامه ‌نویس شده ‌اند را بازگو می‌ کند. Learn to Code: لارنس برادفورد در مصاحبه ‌ای نحوه شروع مسیر یادگیری کدنویسی ‌اش را توضیح می ‌دهد.شما هم می ‌توانید همراهش شوید و یاد بگیرید. Coding Blocks: پادکست پیشرفته‌ تری هست که در آن گروهی از برنامه‌ نویسان در مورد پیچیدگی ‌های کدنویسی صحبت می‌ کنند.

7- آموزش های کدنویسی را بررسی کنید

برنامه ‌ها و وب‌سایت‌ های زیادی وجود دارند که شما را در یادگیری برنامه ‌نویسی راهنمایی می‌ کنند.اگر تاکنون نمی ‌دانید که کدام زبان را انتخاب کنید، این منابع واقعا مفید می باشند.شما تفاوت بین 1 متغیر و 1 تابع را یاد خواهید گرفت و به برنامه‌ های بسیار ساده دسترسی خواهید داشت.

البته وقتی بخواهید برنامه‌ خودتان را بنویسید، ممکن هست این سایت ها کاستی ‌ها و محدودیت هایی داشته باشند.در این صورت شما کسی را نخواهید داشت تا با ایشان صحبت کنید.

ما توصیه می ‌کنیم با Codecademy شروع کنید که هم رایگان هست و هم می ‌توانید اصول اولیه زبان‌ های مختلف را بیاموزید تا ببینید کدام 1 برای تان مناسب‌ تر هست.

8- برای یادگیری کدنویسی، بازی ‌های کدنویسی را امتحان کنید

هنگامی که سعی دارید بیشتر خودتان را درگیر کدنویسی کنید و چند برنامه هم نوشته‌اید، نوبت به تمرین می ‌رسد.این جا هست که باید بازی ‌های کدنویسی را انجام بدهید.این بازی ها مثل پازل عمل می‌ کنند و شیوه برخورد شما با مسائل برنامه ‌نویسی را به چالش می ‌کشند.آن ها برای مبتدی ها بسیار مناسب نیستند، ولی برای اشخاص در سطح متوسط ​​عالی می باشند.

چند نمونه از این بازی ها عبارتند از:

Code Combat: این بازی‌ شما را به تدریج با مفاهیمی آشنا می ‌کنند که از علوم کامپیوتر شروع و کم‌کم پیچیده ‌تر می‌ شوند. CodinGame: هنگامی که کمی بیشتر با کدنویسی آشنا شدید، این بازی در مورد حل مسائل به زبان‌ های خاص کمک تان می ‌کند. Code Wars: با این بازی شما مستقیما سراغ مسائل برنامه‌ نویسی می‌ روید و رفع باگ را تمرین می‌ کنید.

همه زبان های برنامه نویسی را در اینجا آموزش داده ایم! کلیک کنید

9- در 1 بوت‌کمپ کدنویسی شرکت کنید

وقتی صحبت از شیوه یادگیری کدنویسی می ‌گردد، هیچ چیز نمی ‌تواند جای معلم واقعی را بگیرد.در 1 بوت‌کمپ برنامه‌ نویسی، شما در 1 محیط یادگیری فراگیر که شما را از 1 دانش ‌آموز برنامه ‌نویسی به 1 برنامه ‌نویس خودکفا آن هم در طی 14 هفته (یا بیشتر بسته به برنامه شما) تبدیل می ‌کند، قرار خواهید گرفت.

بوت‌کمپ ‌های کدنویسی برای افرادی که می ‌خواهند برنامه ‌نویسی را گذرا یاد بگیرند طراحی نشده‌ اند، بلکه برای افرادی طراحی شده ‌اند که به کدنویسی به عنوان 1 حرفه شغلی نگاه می ‌کنند و می‌ خواهند مهارت ‌های سخت لازم برای استخدام در مشاغلی مثل توسعه‌ دهنده فول‌اِستک و مهندس نرم‌ افزار را در سریع ترین زمان ممکن یاد بگیرند.

2 ویدیوی زیر هم نظراتی در مورد روش شروع دارند

توصیه ما این هست برای یادگیری بسیار راحت از این آموزشهای رایگان شروع کنید 

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
citizenryco.ir logo « خبرنگار: صمد نادریان »

citizenryco.ir logo کد خبر: « 127563 »

citizenryco.ir logo بازدیدها: 5988 2 هفته پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :