citizenryco.ir logo تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر ...
تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر
citizenryco.ir logo لینک منبع خبر:
https://vigiato.net/p/355950

سریال The Last of Us برخلاف برخی اقتباس‌ها مثل اقتباس سینمایی و سریالی رزیدنت ایول، به ساختار بازی وفادار هست.شاید همین نکته هم دلیل اصلی موفقیت این سریال پس از پخش دو قسمت بود.این وفاداری را می‌توان حتی از قاب‌بندی‌های برخی از صحنه‌ها نیز متوجه شد.در ایجاد این اقتباس‌ها، ایستر اگ‌ها (Easter Egg) یکی از نکات جذاب هر قسمت محسوب می‌گردد.با انتشار دو قسمت از این سریال، تعداد این ایستراگ‌ها هم بسیار زیاد بوده هست.

در این مقاله از ویجیاتو قصد داریم تا به تمامی ایستراگ‌هایی که در سریال The Last of Us وجود داشتند اشاره کنیم و مفهوم آن‌ها را بررسی کنیم.با ما همراه بمانید.

قسمت اول

پیراهن سارا

The Last of Us Easter EggsThe Last of Us Easter Eggs

پیراهنی که بر تن سارا در قسمت اول دیدید، همان پیراهنی‌ست که این کاراکتر در بازی نیز آن را پوشیده هست.پیراهنی که تصویر خواننده اصلی گروه موسیقی Halican Drops بر آن نقش بسته هست.در طول بازی نشانه دیگری از این گروه وجود نداشت.با این حال جالب هست بدانید که پشت این پیراهن، مکان‌هایی نوشته شده که قرار هست این گروه موسیقی در آن‌ها کنسرت‌هایی برگزار کند.ولی این مکان‌ها تمامی نقاطی می باشند که الی و جوئل در طول سفرشان به آن سر خواهند زد.

کادوی تولد جوئل

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوکارت تولد جوئل روی میز سارا قرار دارد

در بازی هنگامی که کنترل سارا را در نیمه شب برعهده دارید، متوجه 1 کارت تولد روی میز می‌شوید که روی آن عکس 1 دایناسور کشیده شده هست.در داخل این کارت هم سارا متنی را برای جوئل نوشته هست و اشاره می‌کند که فراموش کرده این کارت را به جوئل بدهد.به نظر می‌آید که سارای دنیای سریال هم فراموش‌کار بوده هست.در صحنه‌های ابتدایی سریال، این کارت را روی میز سارا می‌بینیم ولی به مثل بازی، سارا فراموش می‌کند که این کارت را به جوئل تحویل دهد.

سکانس فرار

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

قاب‌بندی این سکانس، یکی از همان وفاداری‌های سریال نسبت به بازی‌ست.در دقایق ابتدایی بازی و پس از برخورد سارا با اولین فرد مبتلا شده و کشته شدن ایشان توسط جوئل، این دو با هم سوار ماشین تامی می‌شوند.البته در سریال سارا به خانه همسایه هم سری می‌زند و پس از مواجهه با خانم ادلر مبتلا شده به بیرون فرار می‌کند و جوئل ایشان را می‌کشد و بعد سوار بر ماشین آن نقطه را ترک می‌کنند.قاب‌بندی داخل ماشین کاملا شبیه به بازی‌ست.صحنه آتش گرفتن خانه جیمی همگی به بازی مشابه می باشند.حتی برخی دیالوگ‌ها نیز مشابه هست.

به طور کلی لحظه‌ای که بازیکنان کنترل سارا در بازی برعهده دارند، یکی از واقع‌گرایانه‌ترین و جذاب‌ترین لحظات بازی را تجربه می‌کنند و شبیه‌سازی همان صحنه در سریال بسیار با جزئیات و جذاب کار شده هست.

آچار جوئل

در مورد قبلی اشاره کردیم که جوئل خانم ادلر را با 1 آچار می‌کشد تا از سارا محافظت کند.پس از کشتن این مبتلاشده، جوئل آچار را بر زمین می‌اندازد که می‌تواند اشاره‌ای به میزان ضرباتی باشد که می‌توان در بازی به مبتلاشده‌ها زد.در بازی جوئل با آچارها یا چوب‌های بیسبال می‌تواند سه یا چهار ضربه به دشمنان بزند و پس از آن استفاده از این سلاحات ممکن نیست.جوئل در سریال پس از 1 ضربه یا شاید هم چندین ضربه بیخیال آچار می‌گردد.

بازیگر مارلین

The Last of Us Easter EggThe Last of Us Easter Egg

پوشش ظاهری مارلین در سریال کاملا به بازی وفادار هست.این وفاداری محدود به پوشش نیست چرا که ایفاگر نقش ایشان نیز مرل دن‌دریج (Merle Dendrige) هست.ایشان صداپیشه و بازیگر مارلین در بازی The Last of Us بود و در سریال هم دوباره در این نقش ظاهر شد.

فیلم Curtis and Vipers 2

The Last of Us HBO Easter eggThe Last of Us HBO Easter egg

در سکانسی از سریال می‌بینیم که سارا دیسک فیلمی به نام Curtis and Vipers 2 را از خانه همسایه قرض می‌گیرد.در شب هم وقتی این دیسک را به جوئل نشان می‌دهد، جوئل مشتاقانه به آن نگاه می‌کند و به نظر فیلم مورد علاقه‌اش هست.جالب هست بدانید که اصلا فیلمی با نام Curtis and Vipers وجود ندارد.ولی نکته مهم‌تر چیز دیگری‌ست.در ساعات اولیه The Last of Us Part II الی به دینا می‌گوید که می‌خواهد شب هنگام، جوئل را به تماشای 1 فیلم دعوت کند.در ادامه مکالمه، الی اشاره می‌کند که جوئل عاشق فیلم Curtis and Vipers 2 هست و آن‌ها قصد دارند این فیلم را ببینند.و برای کسانی که The Last of Us Part II را بازی کردند، این ایستراگ غم‌انگیزی بود.

دیالوگ‌های جوئل و الی

شاید این نکته چندان ایستراگ محسوب نگردد و بیشتر نشان‌دهنده 1 اقتباس واقعی از بازی باشد.با این حال برای دوست‌داران بازی، دیالوگ‌های رد و بدل شده میان جوئل و الی بسیار جذاب هست.به طور مثال هنگامی که جوئل و الی در خانه‌ای استراحت می‌کنند، دیالوگ‌های بین آن‌ها کاملا به بازی مشابه هست.کارگردانی و تدوین سکانس هم به بازی مشابه هست.

برخی از دیالوگ‌های جوئل و الی در بازی بین تس و الی رد و بدل می‌گردد.این شباهت دیالوگ‌ها محدود به جوئل و الی نیست و گاها سارا و تامی نیز دیالوگ‌هایی مشابه بازی را در سریال مطرح کردند.

نقد سریال The Last of Us | قسمت اول

قسمت دوم

فندک تس

شاید جذاب‌ترین ایستراگ کارشده در این دو قسمت همین باشد.فندک تس 1 طرح ستاره همراه با شماره 76 دارد.دوست‌داران سری بازی آنچارتد می‌دانند که کاراکتر سم هم در Uncharted 4 فندک مشابه‌ای داشت و جزو کالکتیبل‌های بازی محسوب می‌شد.برای کسانی که نمی‌دانند، سری آنچارتد و The Last of Us توسط استودیوی ناتی داگ طراحی شده هست.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

عروسک زرافه

در دقایق ابتدایی بازی، بازیکنان می‌توانند عروسک زرافه را در اتاق سارا ببینند.نکته‌ای که در سریال وجود نداشت.ولی در طول بازی نیز عروسک‌های زرافه در برخی نقاط رها شدند.شاید عجیب به نظر بیاید ولی زرافه، المان مهمی در داستان The Last of Us هست.زمانی که الی تحت شرایط سخت روانی قرار دارد، با گروهی از زرافه‌ها در سطح شهر مواجه می‌گردد و کمی از لحاظ روحی بهبود پیدا می‌کند.

اما در قسمت دوم سریال، در قابی عروسک زرافه را در خیابان‌ها می‌بینیم که زیر لاستیک ماشین‌های رها شده وجود دارد.قابی غریبه برای مخاطبان جدید و به همین صورت قابی آشنا برای دوست‌داران The Last of Us.

The Last of Us Giraffe The Last of Us Giraffe

ناتوانی الی در شنا کردن

در بازی The Last of Us برخی از پازل‌ها فقط برای پیدا کردن 1 سطحی برای حمل کردن الی در سطح آب بود.چرا که الی نمی‌تواند شنا کند و این توانایی را یاد نگرفته هست.در سریال الی اشاره می‌کند که در منطقه قرنطینه، مکانی برای شنا کردن وجود ندارد که ایشان بتواند این توانایی را فرا گیرد.در همین سکانس الی و جوئل باید از سطح پرآبی عبور کنند البته که سطح آب عمیق نیست و این باعث 1 بگومگو بین الی و جوئل می‌گردد.ولی می‌دانیم که الی دنیای سریال هم توانایی شنا کردن ندارد.

درهای قفل و قلاب گرفتن!

در بازی‌های The Last of Us به طور مداوم با درهای قفل شده روبرو می‌شویم که به طرق مختلف باید قفل این درها را باز کنیم.جالب هست بدانید که در سریال هم جوئل و تس به 1 در بسته برخورد می‌کنند و باید از راه‌های دیگر این در را باز کنند.برای پیدا کردن راه دوم هم جوئل روزنه‌ای را می‌بیند و برای تس قلاب می‌گیرد تا تس در را برای جوئل و الی باز کند.در همین حین 1 مکالمه جذاب هم بین الی و جوئل شکل می‌گیرد.احتمال اینکه در طول سریال باز هم شاهد این صحنه‌ها باشیم زیاد هست.

موزه بوستون

در قسمت دوم سریال به کرات دیدیم که سازندگان قصد داشتند تا برخی محیط‌ها را عملا شبیه به بازی بسازند.موزه بوستون یا ساختمان مجلس از نمونه‌های این موضوع بودند.ولی طراحی محیط موزه بوستون و حتی طراحی مبارزات آن کاملا با بازی مشابه هست.حتی سازندگان تلاش می‌کنند که مخفی‌کاری‌های جوئل و آرام راه رفتن ایشان را در طول سریال هم به تصویر بکشند.البته که به نظر نگارنده، این تصمیم به مثل 1 شمشیر دولبه عمل می‌کند چرا که روند سریال را کند می‌کند و نمی‌تواند به مثل بازی، لحظاتی هیجان‌انگیز و ترسناک ایجاد کند.با این حال چنین اتفاقی در قسمت دوم The Last of Us وجود داشت و نکات جذاب زیادی هم داشت.

Ellie and Joel in HBO The Last of Us Ellie and Joel in HBO The Last of Us

بسته‌های سلامتی

در طول بازی‌های The Last of Us جوئل برای درمان زخم‌هایش از باندهای سلامتی استفاده می‌کند.جوئل این باندها را به دور دستش می‌بندد که البته از لحاظ منطقی شاید با علامت سوال‌هایی روبرو شویم.با این حال در قسمت دوم سریال دیدیم که یکی از کلیکرها دست الی را زخمی می‌کند و لحظاتی بعد جوئل 1 باند به الی می‌دهد تا به دستش ببندد.

البته باید اشاره کنیم که پدرو پاسکال در برداشتن وسایل از کیفش کاملا شبیه به جوئل بازی عمل می‌کند و تقریبا برای هر کاری از کیفش استفاده می‌کند.

اشاره به Bloater

در قسمت اول بازی The Last of Us با یکی از سخت‌ترین مبتلاها به نام Bloater روبرو می‌شویم که از خودش اسپور قارچی پرتاب می‌کند.در سریال الی در سکانسی از جوئل و تس از اتفاقات آخرالزمانی می‌پرسد و یکی از سوالاتش آن هست که آیا مبتلایان جهش یافته‌ای وجود دارند که از خود اسپور قارچی پرت کنند.جالب هست بدانید که جوئل و تس از وجود حقیقی بلوترها خبر ندارند و پاسخ درستی به ایشان نمی‌دهند.احتمالا در قسمت بعد سریال و پس از ملاقات با کاراکتر بیل، با 1 بلوتر روبرو شویم.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

ورودی هتل

مکالمات مطرح شده در لابی هتل درست به مثل بازی در سریال به تصویر کشیده شده هست.  زمانی که الی وانمود می‌کند که 1 مهمان هتل هست و درخواست 1 اتاق می‌کند و در ادامه جوئل به الی می‌گوید که ایشان 1 بچه عجیب هست.این مکالمه عینا در بازی هم رخ می‌دهد و تقریبا می‌توان گفت جزو مکالمات Optional هست.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو نقد سریال The Last of Us | قسمت دوم

قسمت سوم

مورتال کامبت وارد می‌گردد!

اگر بسته الحاقی Left Behind را تجربه کرده باشید می‌دانید که الی علاقه خاصی به دستگاه‌های بازی آرکید دارد.حتی در یکی از بخشهای آپشینال بازی اصلی هم الی سرگرم یکی از دستگاه‌های آرکید می‌گردد و جوئل از ایشان می‌پرسد اصلا می‌داند که این دستگاه‌ها چطور کار می‌کنند و الی به طور غیر مستقیم به وقایع بسته الحاقی اشاره می‌کند.حالا در اقتباس HBO صحنه مشابه‌ای را مشاهده می‌کنیم.ولی با این تفاوت که در اینجا اشاره مستقیم به بازی Mortal Kombat 2 می‌گردد.آرکیدی که الی مشغول به تصور بازی آن هست مربوط به بازی مورتال کامبت هست و الی از کاراکتر ملینا و ویژگی‌های ایشان صحبت می‌کند.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتودستگاه آرکیدی که پشت سر الی قرار دارد مربوط به مورتال کامبت 2 هست.

رمز صندوق

در گوشه تصویر سمت راست می‌توانید رمز 1 گاوصندوق را مشاهده کنید.این اشاره‌ای به رمز گاوصندوق‌های نسخه دوم هست.بازیکنان باید با گشت و گذار رمز گاوصندوق‌ها را پیدا می‌کردند تا به تجهیزات یا برخی آپگریدها دسترسی داشته باشند.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

تله‌های بیل

برخلاف بازی، بیل عاشق 1 شهر نیست.در سریال، بیل عاشق خانه‌اش و محیط محدود اطرافش هست و تمامی تله‌ها را در اطراف خانه‌اش جاسازی کرده هست.در صورتی که در بازی بیل تله‌ها را در سراسر شهر جاسازی کرده و کل شهر را از آن خود کرده هست.این که چرا بیل سریال شیفته خانه‌اش است، داستان عمیقی دارد که در قسمت سوم به طور کامل به آن پرداخته می‌گردد.به طور کلی و برخلاف آن چه که در دو قسمت اول سریال دیدیم، نحوه روایت داستان بیل در سریال دچار تغییرات زیادی شده هست.

لباس فرانک

لباس فرانک طرحی مشابه با لباس معمولی جوئل در بازی دارد.شاید سازندگان سریال زیاد به رنگ لباس‌ها توجهی نکرده باشند، با این حال طرح لباس جوئل در بازی را این بار بر تن فرانک می‌بینیم.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

پیراهن الی

حالا بلا رمزی در نقش الی در قسمت سوم شباهت بسیار بیشتری به الی بازی دارد چرا که پیراهنی آشنا بر تن کرده هست.پیراهن قرمز رنگ الی، همان پیراهن معروفش در بازی‌ست که اکثر لحظات آن را بر تن کرده هست.

Ellie's Shirt in HBO The Last of Us Ellie's Shirt in HBO The Last of Us

جوئل در آستانه مبتلا شدن بود!

جوئل در این قسمت نحوه انتشار ویروس کوردی‌سپس را به الی توضیح می‌دهد.همان‌گونه که در بخشهای قبل هم اشارات زیادی شده بود، مواد اولیه آرد و غلات دلیل اصلی شیوع بیماری بوده هست.حتی جوئل به مواد میکس پنکیک هم اشاره می‌کند.در قسمت اول، سارا از جوئل می‌پرسد که آیا میکس پنکیک را خریده که جوئل می‌گوید فراموش کرده که آن را خریداری کند.به طور کلی در قسمت اول جوئل و سارا و حتی تامی در خطر مبتلا شدن قرار داشتند ولی چنین اتفاقی نیفتاد.

علاقه الی به فضانوردی

همان‌طور که احتمالا می‌دانید الی علاقه خاصی به فضانوردی دارد.حتی یکی از مراحل نسخه دوم بازی به طور ویژه‌ای به این موضوع پرداخته شد.در این قسمت از سریال زمانی که الی و جوئل سوار ماشین بیل می‌شوند، الی این ماشین را به 1 سفینه فضایی تشبیه می‌کند که حاکی از علاقه ایشان به فضانوردی‌ست.

عنوان قسمت سوم: Long Long Time

عنوان قسمت سوم اشاره مستقیم به موسیقی هست که در انتهای اپیزود پخش می‌گردد.خواننده این موسیقی نیز لیندا رانستند هست که اشارات زیادی به ایشان در طول این قسمت وجود داشت.در بازی و در صحنه‌ای مشابه، موسیقی که در پس‌زمینه وجود داشت مربوط به ترانه Alone and Forsaken از هنک ویلیامز بود.

قابی آشنا

آخرین قاب این قسمت برای بسیاری از دوست‌داران The Last of Us شاید آشناترین قاب باشد.کارگردان این قسمت در مصاحبه‌ها اعلام کرده که قاب گرفته شده از این پنجره الهام گرفته از همان پنجره‌ای هست که در منوی اصلی بازی The Last of Us مشاهده می‌کنید.این پنجره متعلق به اتاق بیل و فرانک هست.اگرچه که می‌توان شباهت این قاب را با آخرین قاب نسخه دوم نیز متوجه شد.

The Last of Us HBO WindowThe Last of Us HBO Window نقد سریال The Last of Us | قسمت سوم

قسمت چهارم

جوک‌های الی

همان‌طور که در ابتدای اپیزود می‌بینیم، الی 1 دفتر که لطیفه‌های زیادی در آن بیان می‌گردد را پیدا کرده هست.طبق آشنایی که با الی از دنیای بازی داریم، ایشان علاقه زیادی به کتاب No Pun Intended دارد.در بسته الحاقی Left Behind الی و رایلی دفتر مشابه‌ای را پیدا می‌کنند و حتی در طول بازی اصلی نیز الی سعی می‌کند کمی حالت خشک جوئل را بشکند.در بازی دوم هم اگر دقت کرده باشید جوئل و الی سعی داشتند تا با جوک گفتن با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.حالا در سریال نیز به این موضوع اشاره می‌گردد و اتفاقا سکانس‌های جذابی هم خلق می‌گردد و ما با چهره متفاوتی از جوئل نیز مواجه می‌شویم.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

مجله‌ای جنجالی

یکی از جذاب‌ترین سکانس‌های بازی مربوط به گفت و گوی الی و جوئل در مسیر به پیتزبورگ هست.جایی که الی از محل زندگی بیل، چیزهایی را به سرقت برده که می‌توان به کمیک‌ها، نوار کاست و البته 1 مجله جنجالی اشاره کرد.این کات سین در بازی نویسندگی جذابی دارد و بازیکنان این قسمت را بسیار دوست داشتند.جالب هست که سازندگان سریال سکانسی کاملا مشابه را در سریال خلق کردند.به نظر می‌آید که سازندگان به عبارت «به فرمول برنده دست نزن» اعتقاد زیادی دارند و برخی از صحنه‌های بازی را بدون تغییر در سریال اجرایی می‌کنند.نکته‌ای که شاید یکی از عوامل موفقیت سریال به عنوان 1 اقتباس باشد.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

نام قسمت: Please Hold My Hand

همثل قسمت قبل، نام این قسمت هم ارجاعی به دنیای موسیقی‌ست.در بازی پس از سکانس جذابی که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم، با شکارچی‌ها روبرو می‌شویم و موسیقی پس‌زمینه مربوط به هنک ویلیامز (Hank Williams) هست.این موسیقی Alone and Forsaken نام دارد و نام همان مرحله مربوطه بازی The Last of Us هم بود.ولی در سریال از جهتی دیگر به این موسیقی اشاره می‌گردد.در بخشی از ترانه Alone And Forsaken اشاره می‌گردد:

“Alone and Forsaken By Fate and By Man.Oh Lord, If You Hear Me, Please Hold My Hand”

عبارت پایانی ترانه هنک ویلیامز، نام قسمت چهارم سریال The Last of Us هست.البته که این موسیقی نیز در بازی هم شنیده می‌گردد.

قلاب گرفتن!

باری دیگر در این قسمت هم شاهد قلاب گرفتن جوئل این بار برای الی بودیم.این موضوع هم اشاره‌ای به یکی از قابلیت‌های بازی‌ هست.زمانی که به درهای قفل برخورد می‌کنید، باید از همراه‌تان کمک بگیرید.معمولا الی به خاطر جثه کوچکش، می‌تواند از مکان‌هایی باریک عبور کند و دری را برای جوئل باز کند.چیزی که این بار در سریال شاهدش بودیم.

صدایی آشنا، بازیگری آشنا

در قسمت اول شاهد حضور مارل داندریج در نقش مارلین بودیم که نقش خودش را در دنیای لست آو آس تکرار کرده بود.در این قسمت ولی با صدای آشنای دیگری هم روبرو شدیم با این تفاوت که این بار در نقشی متفاوت حضور دارد.جفری پیرس (Jeffrey Pierce) صداپیشه نقش تامی در بازی این بار در نقش همیار کاراکتر کتلین (Kathleen) ایفای نقش می‌کند.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

علاقه جوئل به قهوه

در یکی از گفتگو‌های آپشنال بازی، الی دستگاه قهوه سازی می‌بیند و جوئل می‌گوید که ایشان دلش برای نوشیدن قهوه تنگ شده هست.الی هم هیچ ایده‌ای در مورد چگونگی طعم قهوه ندارد.حالا در سریال به شکل متفاوتی به این علاقه پرداخته می‌گردد.البته که الی دنیای سریال هیچ علاقه‌ای به قهوه ندارد و بگو مگوهایی هم با جوئل بر سر این موضوع دارد. 

ترانه پایانی تیتراژ

در تیتراژ پایانی سریال، ترانه‌ای آشنا به گوش می‌رسد.این ترانه که True Faith نام دارد توسط Lotte Kestner خوانده شده هست.ولی این ترانه را در تریلر سینمایی بازی The Last of Us Part II نیز شنیدیم که اتفاقا حاشیه‌های زیادی هم داشت.لازم به ذکر هست که اشلی جوهانسون، صداپیشه الی در بازی، این ترانه را بازخوانی کرده هست.

نقد سریال The Last of Us | قسمت چهارم

قسمت پنجم

کمیک Savage Starlight

این سری کمیک‌ها در بازی هم به عنوان کالکتیبل وجود داشت.زمانی که الی یکی از کمیک‌ها را می‌خواند ناگهان به پایان کتابش می‌رسد و متوجه می‌گردد که داستان در بخشهای بعدی کمیک ادامه دارند.جوئل هم در بازی با گشت و گذار در محیط می‌تواند برخی از این کمیک‌ها را پیدا کند.کمیکی که Savage Starlight نام دارد.حالا در این قسمت سریال شاهد این کمیک‌ها بودیم و متوجه شدیم الی چند شماره از این کتاب‌ها را دارد و سم هم شماری دیگر از آن‌ها را همراهش دارد.

Savage Starlight نام 1 سری کمیک در یونیورس لست آو آس هست و وجود حقیقی ندارد.حتی کارت‌هایی مربوط به این داستان در نسخه دوم بازی هم وجود داشت.جالب هست بدانید نام این قسمت Endure And Survive یا «دوام بیار و زنده بمان» هست.عبارتی که در دنیای لست آو آس چندین بار تکرار می‌گردد و به نوعی عبارت مورد علاقه الی هست.این جمله در کتاب‌های Savage Starlight برای اولین بار بیان می‌گردد.تمامی کاراکترهای سریال در این قسمت این عبارت را به زبان می‌آورند.

Savage Starlight The Last of UsSavage Starlight The Last of Us

اشاره به داستان Ish

در بازی و یکی از مراحلی که همراه با سم و هنری هستید در 1 کشتی به گل نشسته می‌توانید نامه فردی به نام Ish را پیدا کنید.کسی که در طول آخرالزمان در ساحل تنها و در امنیت کامل بوده ولی پس از مدتی تصمیم می‌گیرد تا پناهگاهی برای بازماندگان بسازد.در مرحله‌ای که بازیکن در تونل‌های فاضلاب قرار دارد، دست‌ نوشته‌های زیادی وجود دارد که به ویژگی‌های ایش و پناهگاهی که ایشان طراحی می‌پردازند.این سری دست نوشته‌ها 1 داستان فرعی را روایت می‌کنند که پایان غم‌انگیزی هم دارد.در سریال با جزئیات کامل این داستان روایت نمی‌گردد ولی سازندگان تلاش کردند به کمک محیط و تصویرسازی اتفاقات این پناهگاه را شرح دهند.حتی نقاشی که در سریال دیدیم در بازی هم به عنوان 1 کالکتیبل وجود دارد.

Ish Backstory The Last of Us
Ish Backstory The Last of Us

گل!!!!!!!

یکی از بخشهای آپشنال بازی در مراحلی که با سم و هنری همراه هستیم، مربوط به دیوار نوشته‌ای هست که کلمه گل (Goal) روی آن نوشته شده هست.الی و سم مشغول بازی فوتبال می‌شوند و سرگرمی کوتاهی دارند.حالا این قسمت در سریال نیز به تصویر کشیده می‌گردد.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

اشاره کتلین به پایان بازی

قصد نداریم تا در این بخش به شرح ماجرا بپردازیم چرا که ممکن هست داستان را برای اشخاص تازه و ناآشنا با داستان اسپویل کنیم.ولی در قسمتی کتلین در مکالمه‌ای، به اتفاقات پایانی بازی اشاره می‌کند.

نقد سریال The Last of Us | قسمت پنجم

قسمت ششم

قسمت ششم The Last of Us اشارات زیادی به نسخه دوم بازی داشت.در ادامه به ایستراگ‌های زیادی که در این قسمت وجود داشت می‌پردازیم.

اشاره به 1 کانسپت آرت معروف

یکی از کانسپت آرت‌هایی که از بازی منتشر شده بود ولی صحنه‌ای مشابه با آن در بازی وجود نداشت، بالاخره در سریال به تصویر کشیده شد.کانسپت آرتی که در آن الی و جوئل کنار آتشی اتراق کردند و چهره‌ای خندان دارند.طرفداران همواره از سازندگان این پرسش را داشتند که چرا صحنه مشابه‌ای در بازی وجود ندارد.دراکمن، خالق بازی هم همواره اشاره کرده بود که موقعیت مناسبی برای پیاده‌سازی چنین صحنه‌ای را در بازی نداشتند.چندی پیش هم دراکمن اشاره کرد که ساختار سریال می‌تواند به طراحی چنین لحظاتی کمک کند.در این قسمت بالاخره این کانسپت آرت به مرحله اجرایی رسید و خواسته بسیاری از طرفداران برآورده شد.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

علاقه جوئل به مزرعه‌داری

در یکی از مکالمه‌های این قسمت، جوئل به الی می‌گوید پس از به سرانجام رساندن ماموریتش، شاید به 1 کلبه قدیمی که در مزرعه‌ای وجود دارد برود و به پرورش گوسفند مشغول گردد.کسانی که نسخه دوم را بازی کردند قطعا به یاد کلبه الی و دینا افتادند.حتی یکی از مراحل آن قسمت هم مربوط به مزرعه‌داری و چراندن گوسفندها بود.به نوعی می‌توان گفت که الی رویایی که جوئل دارد را به واقعیت تبدیل کرده هست.

جکسون

جکسونی که در سریال دیدیم شباهت بسیار زیادی به جکسون نسخه دوم دارد.در بازی اول بیشتر با 1 شهرک صنعتی روبرو بودیم و چندان با محیط گرم و دلخوش‌کننده‌ای مواجه نشدیم.ولی سازندگان سریال تصمیم گرفتند تا از بازی دوم برای طراحی جکسون الهام بگیرند.تقریبا تمامی مکان‌های به نمایش درآمده در سریال با بازی دوم شباهت دارد.فضای باز مقابل دروازه شهر یا حتی خود دروازه شهر شبیه به محیط‌های نسخه دوم هست.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

مکانی آشنا

پس از ورود الی و جوئل به جکسون و دیدار تامی، آن‌ها برای غذا خوردن وارد مکانی امن می‌شوند.مکانی که شباهت زیادی با یکی از لحظات خاطره‌انگیز نسخه دوم دارد.این مکان در حقیقت سالنی‌ست که مراسم‌ها و رویدادهای مختلف در آن جشن گرفته می‌گردد.حتی سونی در مراسم E3 2018 برای نمایش گیم‌پلی بازی The Last of Us Part II محیط مشابه‌ای را برای خبرنگاران و حاضران در مراسم طراحی کرده بود که از کارهای جذاب آن مراسم محسوب می‌شد.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

دینا؟

در همان سکانس، الی ناگهان متوجه 1 دختری می‌گردد که به آن‌ها نگاه می‌کند و به ایشان پرخاشگری می‌کند.آن دختر هم پس از واکنش الی مکان را ترک می‌کند.چندان واکنشی از سوی طرفداران به ایشان صورت نگرفته بود تا این که کرگ مازن و نیل دراکمن در پادکست مخصوص سریال، نظریه‌هایی در مورد ایشان مطرح کردند.آن‌ها اشاره کردند که این کاراکتر ممکن هست دینا باشد.البته که آن‌ها این موضوع را تایید نکردند ولی طرفداران به سرنخ‌هایی دست پیدا کردند.در بازی دوم الی و دینا در مکالمه‌ای به برخورد اولشان اشاراتی می‌کنند.برخوردی که به نظر شباهت زیادی با همین سکانس سریال دارد.بازیگر این دختر، پائولینا فن کلیف (Paolina Van Kleef) نام دارد و احتمالا نقش دینا را در فصل دوم سریال بازی خواهد کرد.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

اشاره به گوستاوو سانتاولالا

در نسخه دوم وقتی در جکسون حضور دارید، می‌توانید گوستاوو سانتاولالا را همراه با ساز بانجو ملاقات کنید.سانتاولالا آهنگساز بازی The Last of Us هست که از ترانه‌های ایشان در سریال هم استفاده شده هست.در یکی از لحظات سریال که تامی و ماریا، الی و جوئل را با جکسون آشنا می‌کنند، فردی را می‌بینیم که ساز بانجویی در دست دارد.بانجو 1 ساز آفریقایی آمریکایی هست و بیراه نیست اگر بگوییم که سانتاولالا بهترین نوازنده این ساز هست.از این ساز در بسیاری از ترانه‌های دنیای The Last of Us هم استفاده شده و به نوعی امضای این سری هست.نمی‌دانیم آیا این فرد به مثل بازی، خود سانتاولالا هست یا تنها 1 اشاره به ایشان بوده هست.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتودر سمت راست تصویر فردی به همراه ساز بانجو دیده می‌گردد

علاقه تامی به تک تیراندازی

تامی در طی مکالمه‌ای به الی می‌گوید که علاقه زیادی به تک‌ تیراندازی دارد و همچنان یکی از سلاحات تک تیراندازی‌اش را حفظ کرده هست.با توجه به داستانی که از ایشان در طول سریال گفته شده، ایشان 1 سرباز جنگی بوده و در قسمت اول هم دیدیم که ایشان 1 سلاح اسنایپ در دست دارد.در بازی دوم هم دیدیم که تامی تبحر زیادی در تک تیراندازی دارد و حتی در مقطعی به الی تک تیراندازی را آموزش می‌دهد.

Tipsy Bison

در یکی از سکانس‌های سریال، جوئل و تامی در 1 بار حضور دارند که Tipsy Bison نام دارد.این بار در بازی دوم وجود داشت و متعلق به کاراکتر سث (Seth) بود.سث در بازی درگیری‌هایی با الی داشت و حتی الی نیز وارد این بار شد.

tipsy bisontipsy bison

شیمر

شیمر همان اسبی هست که الی در بازی دوم دارد.در این قسمت از سریال الی با 1 کره اسبی آشنا می‌گردد که شیمر نام دارد.به احتمال زیاد در فصل دوم الی صاحب این اسب خواهد شد.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

فیلم The Goodbye Girl

در یکی از سکانس‌ها، دیدیم که نوجوان‌های شهرک جکسون مشغول به تماشای 1 فیلم می باشند.این فیلم The Goodbye Girl نام دارد.سازندگان انتخاب هوشمندانه‌ای برای این سکانس داشتند چرا که داستان این فیلم، بی‌ربط با داستان جوئل و الی نیست.در این فیلم الیوت، به طور اتفاقی همسایه 1 مادر و دختر به نام پائولا و لوسی می‌گردد.پس از مدتی الیوت به پائولا احساساتی پیدا می‌کند ولی دلبستگی زیادی هم نسبت به لوسی خواهد داشت.در سریال لست آو آس هم سکانس آشنایی الیوت و لوسی را شاهد بودیم.سازندگان با این فیلم تلاش داشتند تا به رابطه‌ای که بین جوئل و الی در حال شکل‌گیری هست اشاره کنند.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

لباس خاطره‌انگیز الی

یکی از لباس‌هایی که الی در این قسمت بر تن دارد کاملا مشابه با دنیای بازی‌ست.الی در بازی هم این سویشرت را در مقطع سرما یا زمستان بازی بر تن کرده بود.

The Last of Us HBO Easter EggsThe Last of Us HBO Easter Eggs

باز هم زرافه

در سکانس جذاب این قسمت سریال که کاملا از بازی الهام گرفته شده بود، 1 نکته ریز هم وجود داشت.بسیاری از پوسترهای موجود در اتاق مربوط به خوانندگان و گروه‌های موسیقی مختلف هست که نشان از علاقه نوجوانان به این موضوعات دارد.ولی در یکی از دیوارها می‌توان تصویر 1 زرافه را هم دید.پیش‌تر و در ایستراگ‌های قسمت دوم هم به 1 عروسک زرافه اشاره کردیم.کسانی که بازی را به اتمام رساندند، می‌دانند که زرافه چه نقش روانی مهمی برای الی بازی می‌کند.با اشارات زیادی که به زرافه در طول سریال صورت گرفته، قطعا سکانس زرافه را در قسمت نهم و پایانی سریال خواهیم دید.

ایستراگ های سریال لست آو آس ایستراگ های سریال لست آو آس در سمت چپ تصویر می‌توان تصویر 1 زرافه را بر دیوار دید.

دانشگاه کلرادو

دانشگاه کلرادو در دنیای پساآخرالزمانی The Last of Us، زمانی مقر گروه فایرفلای بوده هست.در سریال هم داستان مشابه‌ای تعریف می‌گردد و شبیه‌سازی این صحنه‌ها نیز کاملا به مثل بازی‌ست.

نقد سریال The Last of Us | قسمت ششم

قسمت هفتم

قسمت هفتم سریال The Last of Us براساس بسته الحاقی Left Behind بود.بسیاری از مراحل این بسته الحاقی در این قسمت از سریال بازسازی شده بود.با این حال ایستراگ‌های پنهان و گاها اشارات به بازی دوم در این قسمت کم نبودند.در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

ترانه گروه Pearl Jam

طرفداران دنیای لست آو آس به احتمال زیاد با گروه Pearl Jam آشنایی دارند.در دقایق ابتدایی بازی دوم، جوئل ترانه‌ Our Future Days از این گروه را برای الی می‌خواند.در ابتدای این قسمت زمانی که الی در حال تمرین در پایگاه فدرا است، با دستگاه واکمن به ترانه‌ای دیگر از این گروه گوش می‌دهد.

واکمن سونی

این دستگاه پخش موسیقی سونی زمانی یکی از جذاب‌ترین گجت‌های دنیای تکنولوژی بود.همان‌طور که می‌دانید، دنیای لست آو آس در مدیوم سریال در سال 2003 به آخرالزمان می‌رسد.این گونه هست که واکمن، یکی از آخرین دستگاه‌های پیشرفته تولید شده در این دنیای آخرالزمانی هست.در بازی و در مراحل زمستانی، می‌توانید واکمن‌ سونی را به عنوان 1 کالکتیبل پیدا کنید.در بازی دوم هم الی 1 دستگاه واکمن دارد.ولی در سریال دیدیم که الی به واسطه FEDRA دستگاه واکمن خودش را دارد و علاقه و حساسیت زیادی هم نسبت به آن نشان می‌دهد.

Sony Walkman
Sony Walkman

لوگوی ناتی داگ

زمانی که الی در اتاقی با افسری به نام کوانگ صحبت می‌کند، دسته کلیدی که روی میز قرار دارد نشانه جالبی دارد.لوگوی استودیوی ناتی داگ این نشانه هست.اشاره‌ای به استودیویی که بازی لست آو آس را خلق کرده هست.

Naughty Dog Logo Easter Egg in The Last of Us
Naughty Dog Logo Easter Egg in The Last of Us

Take on Me

گروه A-ha و َشاخص‌ترین ترانه‌شان به نام Take on Me برای دنیای لست آو آس جایگاه ویژه‌ای دارد.ابتدا به نوار کاست این گروه اشاره‌ای می‌گردد و در ادامه این ترانه در پس‌زمینه یکی از سکانس‌ها شنیده می‌گردد.در The Last of Us Part II در یکی از مراحل آپشنال، الی گیتاری پیدا می‌کند و ترانه Take on Me را برای دینا می‌خواند.حتی اشلی جوهانسون، صداپیشه الی در بازی‌ها هم به طور کامل این ترانه را بازخوانی کرده هست.از این ترانه در یکی از تریلرهای سریال هم استفاده شده بود که در حال حاضر در کانال یوتیوب HBO Max، این ترانه از تریلر حذف شده هست.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

اتاق الی و علاقه ایشان به دایناسورها

ایستراگ‌هایی که در اتاق الی می‌بینیم، پیش‌تر در بخشهای قبلی هم دیده بودیم و در این سری مقاله آن‌ها را توضیح دادیم.از این ایستراگ‌ها می‌توان به کمیک Savage Starlight، نوار کاست‌های گروه A-ha، کتاب No Pun Intended، پوسترهای فضانوردی و مورتال کامبت اشاره کرد.

البته در اتاق الی تصویری از گونه‌ای از دایناسورها هم دیده می‌گردد.به همین صورت در یکی از سکانس‌ها، الی سورپرایزهای رایلی را حدس می‌زند و در لحظه‌ای به دایناسورها اشاره می‌کند.اگر بازی دوم را تجربه کرده باشید، قطعا می‌دانید که الی علاقه زیادی به دایناسورها دارد.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

فیلم Dawn of The Wolf

در بازی بارها پوستری را مشاهده می‌کنید که مربوط به 1 فیلمی به نام Dawn of The Wolf هست.یکی از گفتگوهای آپشنال بازی بین الی و جوئل هم مربوط به همین فیلم هست.جوئل به الی می‌گوید که فیلم را دیده و به نظرش 1 فیلم نوجوانانه احمقانه بوده هست.حالا در این قسمت از سریال هم در 1 شات، پوستر این فیلم را می‌بینیم.جالب هست بدانید این فیلم هم در واقعیت وجود ندارد.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

اشارات به مورتال کامبت

اشارات به دیگر بازی‌ها در این قسمت سریال کم نبود.از این بازی‌ها می‌توان به تتریس (Tetris)، سری بازی Daytona USA و بازی پین‌بال Attack From Mars اشاره کرد.ولی اشارات به بازی مورتال کامبت را دیگر نمی‌توان 1 ایستراگ دانست چرا که این اشارات در راستای روایت داستان بودند.ابتدا در اتاقی که الی در منطقه قرنطینه دارد، می‌توانید پوستر Mortal Kombat II را بر دیوار ببینید.ولی در سکانسی از سریال می‌بینیم که الی و رایلی مشغول تجربه بازی آرکید مورتال کامبت می‌شوند.صحنه‌ مشابه‌ای در بازی هم وجود داشت که الی، تجربه 1 بازی فایتینگ را تصور می‌کرد.ولی در دنیای سریال الی و رایلی واقعا مشغول تجربه بازی می‌شوند.پیش‌تر و در قسمت سوم سریال هم اشاره‌ای به بازی مورتال کامبت شده بود.

Mortal Kombat II easter egg in The Last of UsMortal Kombat II easter egg in The Last of Us

ماسک‌های معروف

یکی از مراحل بسته الحاقی Left Behind مربوط به گشت و گذار در 1 مغازه پر از عروسک بود.در آن جا بود که الی و رایلی دو ماسک گرگ و دلقک را پیدا می‌کردند و بازیکنان با پوشیدن این ماسک‌ها در آن مکان گشت و گذار می‌کردند.حالا در سریال 1 صحنه کاملا مشابه به تصویر کشیده می‌گردد.

رستوران Macho Nacho

در بسته الحاقی Left Behind یکی از مکان‌هایی که الی و رایلی می‌توانند در آن سرک بشکند مربوط به رستورانی به نام Macho Nacho بود.در سریال هم صحنه مشابه‌ای وجود دارد.ولی نکته جالب این هست که به این رستوران در بازی Uncharted 4 نیز اشاره می‌گردد.در گفتگویی بین نیتن و النا، النا این موضوع را مطرح می‌کند که در دوران دبیرستانش در این رستوران کار کرده هست.شاید در دنباله احتمالی فیلم آنچارتد با بازی تام هالند باری دیگر با این رستوران روبرو شویم.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو نقد سریال The Last of Us | قسمت هفتم

قسمت هشتم

قسمت هشتم سریال The Last of Us شاید وفادارترین اقتباس از روایت سینمایی بازی باشد.تقریبا می‌توان گفت که تمامی کات‌سین‌های بازی توسط پدرو پاسکال و بلا رمزی بازسازی می‌گردد و البته بخش بزرگی از گیم‌پلی مثل حمله زامبی‌ها به دیوید و الی هم از این قسمت حذف شده هست.این قسمت توسط علی عباسی، فیلم‌ساز ایرانی کارگردانی شده هست.

خرگوش معروف

در آغاز قسمت زمستان در بازی، خرگوشی را می‌بینیم که مشغول گشت و گذار در جنگل برفی هست و ناگهان توسط الی شکار می‌گردد.این خرگوش به سرعت تبدیل به 1 میم (Meme) شد و حتی واکنش یکی از استریمرها به نام Emme Negaoryx نسبت به کشته شدن این خرگوش بسیار مورد توجه قرار گرفت.این خرگوش را در سریال هم می‌بینیم ولی الی در شکار ایشان ناموفق هست و این خرگوش این دفعه خوش‌شانس هست و از کشته شدن نجات پیدا می‌کند.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

جوئل در برابر الی!

احتمالا از این ایستراگ بارها شنیدید و هیجان زیادی برای دیدن آن داشتید.بالاخره در این قسمت، تروی بیکر در نقش جیمز وارد داستان سریال لست آو آس شد.تروی بیکر در دنیای بازی نقش کاملا متفاوتی دارد و در نقش اصلی داستان یعنی جوئل نقش‌آفرینی می‌کند.ولی در سریال تروی بیکر در نقش متفاوتی ظاهر می‌گردد و در مقابل الی قرار می‌گیرد.در بازی هم مخاطبان جیمز را می‌بینند ولی صرفا می‌دانیم که جیمز، فردی‌ست که همیشه همراه دیوید هست.ولی در سریال شخصیت‌پردازی عمیق‌تری برای جیمز صورت می‌گیرد.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

بنر کمپ دیوید

بنری که در کمپ دیوید حضور دارد اشاره‌ای به داستان مکاشفه ۲۱ (Revelation 21) هست که در برخی مراجع به عنوان مکاشفه یوحنا نیز یاد می‌گردد.این داستان بیشتر در مورد طراحی شدن مجدد بهشت و زمین هست.به طوری که دیوید آخرالزمان ایجاد شده در دنیای لست آو آس را نوعی از بازسازی دنیا می‌بیند.این بنر در بازی و در قسمت تعقیب و گریز الی و دیوید وجود داشت ولی چندان توجه ویژه‌ داستانی به آن نشده بود.در سریال ولی این بنر نقش اساسی در داستان دارد و سازندگان مفهوم آن را در بطن داستان The Last of Us قرار دادند.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو«هنگام تنگ‌دستی، خداوند روزی‌رسان هست.» عکس از رسانه Insider

عنوان اپیزود: When We Are In Need

همان‌طور که در جزئیات بخش قبلی هم گفتیم، When We Are In Need یا «زمانی که محتاج هستیم» اشاره‌ای به یکی از جملات کتاب مقدس مسیحیان دارد.سازندگان با شخصیت‌پردازی عمیق‌تر برای کاراکتر دیوید، سعی کردند چهره‌ای افراطی مذهبی که بیشتر شبیه به 1 رهبر فرقه شده از ایشان بسازند. 

جدای از مفهوم این داستان و جمله، نام‌های دیوید و جیمز (کاراکتر تروی بیکر) هم در انجیل نقش پررنگی دارند.جیمز در انجیل یکی از ۱۲ شاگردهای عیسی مسیح هست و در کنار افرادی به نام پیتر و جان، به عنوان یکی از یاران دارای اعتماد مسیح شناخته می‌گردد.در سریال هم جیمز، دست راست دیوید محسوب می‌گردد.دیوید هم در کتاب مقدس رهبر گروهی از یهودیان بوده که آن‌ها را از بردگی گروهی دیگر نجات می‌دهد.و جالب هست بدانید که دیوید هم در انجیل رفتارهای متناقضی دارد و به نظر سریال از این داستان‌ها الهام‌گیری مستقیم داشته هست.

نقد سریال The Last of Us | قسمت هشتم

قسمت نهم

قسمت پایانی سریال The Last of Us هم منتشر شد.این قسمت هم به مثل دو قسمت قبل، به وقایع بازی وفادار هست و برخی کات‌سین‌ها کاملا در سریال بازسازی می‌شوند.البته که گیم‌پلی مرحله پایانی بازی نیز در سکانس‌های سریال اجرا می‌گردد.این قسمت هم به مثل قسمت قبل توسط علی عباسی کارگردانی شده هست.

تولد دوباره الی توسط 1 شخص خاص

پس از حضور تروی بیکر در قسمت قبلی سریال در نقش دیوید، این بار اشلی جوهانسون صداپیشه و بازیگر الی در بازی، با ایفای نقشی در سریال حضور یافت.اشلی جوهانسون در نقش آنا ویلیامز در سریال حضور دارد.آنا مادر الی هست و برای اولین بار در تمامی آثار لست آو آس، ایشان را در قسمت نهم سریال می‌بینیم.انتخاب اشلی جوهانسون به عنوان مادر الی تصمیم بسیار جالب و هیجان‌انگیزی بود.به نوعی اشلی جوهانسون دو بار باعث تولد کاراکتر الی شد.1 بار با ایفای نقش و خلق ایشان در دنیای بازی و بار دیگر با به دنیا آوردن ایشان در دنیای سریال.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتواشلی جوهانسون در نقش آنا، مادر الی

پاسخ معمای کانسپت آرت قدیمی

یکی از کانسپت آرت‌هایی که پس از انتشار نسخه اول بازی The Last of Us منتشر شده بود و حتی در بازی Uncharted 4 هم به عنوان ایستراگ وجود داشت، 1 معمای بزرگ برای طرفداران لست آو آس شده بود.از همان ابتدا بسیاری حدس می‌زدند که شخص حاضر در این کانسپت آرت که 1 بانوی باردار است، مادر الی هست.ولی گروهی دیگر اعتقاد داشتند که ایشان یکی از کاراکترهای داستان ناگفته لست آو آس هست و گروهی دیگر تصور می‌کردند که ممکن هست این شخص باردار، الی باشد.ولی پیش از انتشار قسمت نهم، نیل دراکمن با توییتی بالاخره به این معما پاسخ داد و گفت که این شخص آنا، مادر الی هست.پیش‌تر هم نیل دراکمن اعلام کرده بود که ناتی داگ قصد داشت تا بسته الحاقی داستانی در مورد آنا بسازد ولی این پروژه هرگز به مرحله توسعه نرسید. 

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

شباهت‌های خانه و پنجره

در دقایق ابتدایی سریال هنگامی که آنا در حال فرار است، ایشان وارد 1 خانه دور افتاده در 1 مزرعه می‌گردد.این خانه شباهت زیادی به کلبه الی و دینا در نسخه دوم دارد.معماری داخل خانه هم شبیه به همین کلبه هست.حتی اگر صحنه‌ها را با دقت نگاه کنید، می‌بینید که پنجره‌ها هم شباهت زیادی با پنجره منوی اصلی لست آو آس دارد.سازندگان نظر قطعی در مورد این شباهت‌ها ندادند.ولی در منوی اصلی لست آو آس هم در کنار آن پنجره باز، چاقوی الی که در اصل چاقوی آنا هست هم دیده می‌گردد.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

حضور استاکر

در دنیای لست آو آس مبتلاشده‌ها ممکن هست به چند حالت تسلیم قارچ‌های سرچماقی شوند.یکی از حالت‌ها رانر (Runner) نام دارد که دو روز از ابتلای آن‌ها گذشته هست و به نوعی مغز آن‌ها در حال مبارزه با قارچ‌های سرچماقی هست.حالت دوم استاکر (Stalker)، حالت سوم کلیکر (Clicker) و حالت چهارم بلوتر (Bloater) نام دارند.البته کسانی که نسخه دوم لست آو آس را تجربه کرده باشند می‌دانند که دو حالت دیگر هم به این لیست اضافه شده که فعلا به آن‌ها نمی‌پردازیم.در این قسمت شاهد مبارزه آنا با 1 استاکر هستیم.

استاکرها را پیش‌تر هم در سریال دوبار دیدیم.1 بار در قسمت دوم و 1 بار هم در قسمت سوم ولی هیچ‌وقت آن‌ها را در حال مبارزه ندیدیم.البته که استاکرها به مرور زمان تکامل پیدا می‌کنند و حتی می‌توانند در جایی پناه بگیرند و منتظر حمله به 1 فرد سالم باشند.اتفاقی که برای آنا هم رخ داد.

ردپایی دیگر از A-ha

در ایستراگ‌های قسمت هفتم در مورد اهمیت گروه موسیقی A-ha در دنیای لست آو آس گفتیم.ترانه Take on Me نقش مهمی در داستان الی دارد و گمان می‌کنم که این ترانه در فصل دوم سریال نقش پررنگ‌تری هم داشته باشد.ولی اولین آشنایی الی با گروه A-ha به شکلی دیگر رقم خورده هست.در سکانسی می‌بینیم که آنا آماده کشتن خودش هست و برای الی ترانه‌ای می‌خواند.این ترانه The Sun Always Shines on TV نام دارد که از گروه A-ha هست.این سکانس غم‌انگیز باری دیگر به اهمیت گروه A-ha در دنیای لست آو آس اشاره می‌کند.جالب هست بدانید که اشلی جوهانسون ترانه Take on Me گروه آها را به طور کامل در آلبوم ترانه‌های The Last of Us Part II بازخوانی کرده هست.

رفرنس به گیتار

در سکانس آغازین جوئل و الی در قسمت نهم، جوئل به الی می‌گوید که 1 گیتار شکسته در کاروان دیده ولی اگر 1 گیتار سالم پیدا کند، به الی نواختن آن را آموزش می‌دهد.این دیالوگ به شکلی متفاوت در بازی هم وجود داشت.نواختن گیتار در نسخه دوم لست آو آس از مهم‌ترین آپشن‌های بازی محسوب می‌گردد.در نسخه دوم، دو کات‌سین‌ وجود دارد که الی مشغول یادگیری گیتار هست.به احتمال زیاد در فصل دوم سریال هم چنین صحنه‌هایی وجود خواهد داشت.

قلاب گرفتن و انداختن نردبان

این سکانس دقیقا در بازی هم به شکل گیم‌پلی وجود داشت.جایی که جوئل برای الی قلاب می‌گیرد تا ایشان نردبانی که پیدا کرده‌اند را برای جوئل بیاورد.البته که الی پس از دیدن زرافه نردبان را می‌اندازد و جوئل از این کار متعجب می‌گردد.این سکانس 1 اقتباس کامل از گیم‌پلی بازی بود.

و بالاخره زرافه!

بالاخره و پس از بارها اشاره، زرافه را در سریال هم مشاهده کردیم.پیش‌تر در قسمت دوم 1 عروسک زرافه و در قسمت ششم هم عکسی از زرافه بر دیوار دیدیم که همگی اشاره‌ای به این سکانس بودند.دیدن زرافه برای الی ایشان را از درگیری ذهنی که دارد نجات می‌دهد.الی از موقعیت بسیار سختی گذر کرده و در تمامی موقعیت‌ها فکرش درگیر آن اتفاقات هست.دیدن این زرافه باعث می‌گردد که ایشان از لحاظ روانی وضعیت بهتری پیدا کند.البته که نقش جوئل هم در این میان کم نیست و ایشان هم از این موقعیت استفاده می‌کند تا با الی در مورد آینده صحبت کند.

این سکانس یکی از لحظات نمادین دنیای The Last of Us هست.بسیاری از طرح‌های هنری طرفداران در مورد این لحظه هست.حتی صحنه مورد علاقه تروی بیکر، صداپیشه و بازیگر جوئل در دنیای بازی نیز همین سکانس زرافه هست.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

اَبی؟

توجه: این ایستراگ ممکن هست وقایعی از نسخه دوم بازی را اسپویل کند.اگر بازی دوم را تجربه نکردید می‌توانید از این ایستراگ گذر کنید.

هنگامی که جوئل حمله به اشخاص حاضر در بیمارستان را شروع می‌کند، شاهد فرار یکی از اشخاص هستیم که از خشم جوئل در امان می‌ماند.با توجه به خط داستانی نسخه دوم بازی لست آو آس می‌توانیم حدس بزنیم که چه افرادی موفق شدند که از بیمارستان فرار کنند.ولی چه می‌گردد اگر این فرد ابی (Abby) باشد.البته به نظر می‌آید که ایشان مرد هست و شاید کاراکتر اوون (Owen) باشد.این اتفاق اصلا ناممکن نیست ولی بیشتر به آن نمی‌پردازیم تا داستان نسخه دوم بازی برای اشخاص ناآشنا لو نرود.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتو

کامئو لورا بیلی

در این قسمت فقط شاهد حضور اشلی جوهانسون و مارل دن‌دریج از تیم بازیگران بازی در سریال نبودیم.بازیگر یکی از پرستارانی که از همراهان جری در عمل الی بود، لائورا بیلی (Laura Bailey) هست.لائورا بیلی صداپیشه و بازیگر کاراکتر Abby در نسخه دوم لست آو آس هست.ایشان جایزه بهترین پرفورمنس سال را هم در مراسم The Game Awards به خاطر بازی در نقش ابی دریافت کرد.البته که حضور ایشان بسیار کوتاه بود ولی تصویری که نیل دراکمن از پشت صحنه سریال منتشر کرد واکنش‌های جالبی را در پی داشت.

تمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوتمامی ایستراگ‌های سریال The Last of Us تا پایان قسمت آخر - ویجیاتوپرستاری که در سمت چپ تصویر می‌بینید لورا بیلی هست. نقد سریال The Last of Us | قسمت آخر

این تمامی ایستراگ‌های سریال تا قسمت پایانی بود.بدین ترتیب این سری مقالات هم به پایان خودش رسید.سریال The Last of Us ایستراگ و جزئیات فراوانی داشت.برای طرفدارانی که بارها بازی را تجربه کردند، بسیاری از این ایستراگ‌ها قابل تشخیص بودند ولی ممکن هست این جزئیات برای کسانی که بار اول هست داستان لست آو آس را می‌شنوند، جذاب باشد.فعلا تا انتشار فصل دوم هم باید دوام بیاریم و زنده بمانیم! امیدوارم که از این سری مقاله که در ۹ هفته متوالی منتشر شد، لذت برده باشید.

«وقتی در تاریکی گم‌ شدی، به دنبال نور باش.»

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
citizenryco.ir logo « خبرنگار: علی اکبر عرفانی »

citizenryco.ir logo کد خبر: « 127584 »

citizenryco.ir logo بازدیدها: 12343 2 هفته پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :