citizenryco.ir logo جان مکافی (John McAfee) کیست؟ ...
جان مکافی (John McAfee) کیست؟
citizenryco.ir logo لینک منبع خبر:
https://arztoday.com/who-is-john-mcafee/

«پول درآوردن آسان است؛ ولی نگه داشتن آن سخت است!» صاحب این نقل قول جان مکافی هست که در زندگی خود بیزینس‌های زیادی را مدیریت کرد؛ ایشان تا سن ۶۵ سالگی دست از تجربه‌های جدید نکشید و زندگی پرفراز و نشیبی داشت.

بسیاری مکافی را به واسطه آنتی‌ویروس “MCAfee” می‌شناسند که در سال ۱۹۸۷ میلادی و در شرکت چند میلیون دلاری به نام McAfee Associates توسعه یافت.

همانطور که گفتیم ایشان عاشق تجربه کردن بود، از آنتی‌ویروس تا تبلیغ بیت کوین و ارزهای دیجیتال، از تولید آنتی‌بیوتیک گیاهی تا نامزدی ریاست جمهوری آمریکا را یکی پس از دیگری تجربه کرد و در نهایت در سن ۶۵ سالگی خود را بازنشسته اعلام کرد.

البته بازنشستگی ایشان باعث نشد یکجا بنشیند و کاری نکند! 

او در زندگی کاری فردی موفق و بی‌پروا بود؛ البته نه همیشه! ولی زندگی شخصی ایشان اوضاعی نابسامان داشت؛ به همین دلیل از افرادی که در مورد زندگی شخصی ایشان می‌نوشتند شاکی بود.

ایشان در یکی از مصاحبه‌هایش گفته:« من 1 کارآفرین موفق هستم و کسب‌وکارهای زیادی را راه‌اندازی کردم؛ چرا این‌ها نمی‌بینید و به سراغ زندگی شخصی من می‌آیید؟»

در ادامه می خواهیم با این شخصیت معروف و جالب بیشتر آشنا شویم؛ البته در این مقاله به سراغ کسب‌وکارها و کارآفرینی‌های ایشان می‌رویم.

جان مکافی کیست؟

مکافی به عنوان 1 چهره‌ی محبوب یا شاید چهره‌ای جنجالی و منفور در بین مردم شناخته می‌گردد! ولی چطور می‌گردد هم محبوب بود هم جنجالی؟ اینکه 1 نفر را هم در دنیای مواد مخدر و قاچاق بشناسند و هم در دنیای تکنولوژی و فناوری، می‌تواند از اون چهره‌ای محبوب و جنجالی بسازد!

مکافی سال ۱۹۴۵ در اوج جنگ جهانی دوم زندگی خود را آغاز کرد؛ در همان دوران خانواده ایشان به علت جنگ، به ویرجینیا مهاجرت کردند تا کودک خردسالشان “جان مکافی” در آرامش بزرگ گردد.

ولی طولی نکشید تا زندگی آن روی دیگر خود را به جان نشان داد!

جان مکافی کیست؟

کمی پس از مهاجرت پدر جان به الکل اعتیاد پیدا کرد و در نهایت در سن ۱۵ سالگی و جلوی چشمان ایشان به خود شلیک کرد و زندگی‌اش را به پایان رساند! ایشان در صحبت‌هایش به این موضوع اشاره کرده و گفته بود:« بعد از خودکشی پدرم، هر روز با ترس اینکه شاید این اتفاق دوباره رخ دهد بیدار می‌شدم!»

البته که این موضوع می‌تواند 1 ترومای وحشتناک باشد، ولی جان مکافی تسلیم زندگی نشد و شاید می‌توان گفت همین موضوع باعث شد تا زندگی بی‌پرواتری را شروع کند.

ایشان به حوزه‌های بسیاری وارد شد و متاسفانه تقریبا در تصمیم‌گیری‌ها و زندگی‌اش تعادل خوبی نداشت؛ همین موضوع باعث شد رسانه‌ها به دنبال شناخت شخصیت عجیب ایشان باشند.

اولین کارآفرینی در دوران دانشجویی

جان مکافی سال ۱۹۶۷ در رشته ریاضیات وارد کالج روانوک در ویرجینیا شد؛ ایشان دوران دانشجویی خود را با فروش اشتراک مجله می‌گذراند؛ برای فروش مجله به در خانه‌ها می‌رفت و به آن‌ها می‌گفت که برنده اشتراک رایگان مجله شدید و فقط باید مبلغ ناچیزی بابت بسته‌بندی و ارسال مجله پرداخت کنید.

مردم از شنیدن اشتراک رایگان خوشحال می‌شدند؛ مکافی می‌گفت:« من تلاش کردم به آن‌ها بفهمانم هیچ چیز رایگانی وجود ندارد ولی آن‌ها از اینکه اشتراک رایگان برده‌اند خوشحال بودند!»

جان مکافی در اواخر دهه‌ی ۶۰ و در کنار فروش مجله در شرکتی مشغول به کار بود که سیستم‌های پانچ کارت را کدنویسی می‌کرد.

ایشان در این شرکت تجربیات برنامه‌نویسی و پردازش کامپیوتر را یاد گرفت و یادگیری این اصول باعث شد تا شغل جدیدی در شرکت راه‌آهن Missouri Pacific پیدا کند.

کامپیوترهای IBM و برنامه‌ریزی قطار

مکافی در سال ۱۹۶۹ در راه‌آهن Missouri Pacific سنت لوییس مشغول به‌کار شد؛ در آنجا با استفاده از کامپیوترهای IBM سیستم زمان‌بندی حرکت قطار را کدنویسی کرد.

در همین دوران بود که مصرف الکل ایشان بیش از پیش شده بود و مواد مخدر جدید را امتحان می‌کرد.

یکی از روزهای شرجی مشغول کار بود و بسته‌ای روان‌گردان نیز همراهش بود؛ ایشان قصد داشت آن را بفروشد ولی پیش از فروختن بسته، کمی از آن را امتحان کرد! مدت کوتاهی گذشت و زمانی که تاثیری احساس نکرد، تصمیم گرفت کل بسته را استنشاق کند.

جان تعریف می‌کند:« پس از کشیدن آن بسته، حس کردم مغزم هزار تکه شد و دیگر چیزی متوجه نمی‌شدم و نمی‌توانستم کار کنم.» حال ایشان به حدی بد بود که مسیر چندین قطار را به اشتباه جابه‌جا کرد. 

پس از این اتفاق از محل کارش خارج شد و صبح روز بعد خودش را پشت 1 سطل‌زباله پیدا کرد و آرزو می‌کرد که کسی ایشان را در این وضعیت ندیده باشد.

جان مکافی بعد از این اتفاقات دیگر به راه‌آهن Missouri Pacific بازنگشت.

کار در سیلیکون ولی 

جان پس از اتفاقات گذشته در محل کار سابقش در سال ۱۹۷۰ به سانفرانسیسکو مهاجرت کرد؛ اعتماد به نفس زیاد جان مکافی به ایشان اجازه داد تا رزومه‌ای اغراق‌آمیز به کارفرما تحویل دهد.

در آنجا شغل‌ها مختلفی را در شرکت‌های متفاوتی تجربه کرد؛ از کار در ناسا تا شرکت امکس (Omex) را امتحان کرد.

کار در سیلیکون ولی

درست هست که به علت خرابکاری و مصرف بیش از حد مواد از محل کار قبلی خود بیرون آمد، ولی متاسفانه در این دوران نیز همچنان در مواد مخدر و الکل غرق بود! آنقدر غرق که همیشه روی میزش مواد مصرف می‌کرد و بطری الکل نیز کنارش بود.

مکافی در بین صحبت‌هایش می‌گفت:« آن زمان احساس ترس و تنهایی می‌کردم.» و همین موضوع باعث شد تا با کمک دیگران به زندگی‌اش سروسامانی دهد.

اولین ویروس و اولین آنتی‌ویروس جهان

سال ۱۹۸۰ میلادی، جان مکافی در لاکهید (Lockheed) مشغول به‌کار شد.

آن روزها کامپیوترهای رومیزی پدیده‌ای نوظهور بود و این شغل جدید، یکی از بزرگ‌ترین فرصت‌های زندگی شغلی ایشان بود.

چرا؟

دقیقا در همین سال‌ها حدودا سال ۱۹۸۶ بود که دو برادر پاکستانی که 1 مغازه کامپیوتر در لاهور داشتند، اولین ویروس جهان به نام Brain را نوشتند.

جالب هست بدانید اسم مغازه خود را روی ویروس گذاشتند! آن‌ها برای ساخت این ویروس هدف خرابکاری نداشتند و فقط می‌خواستند بدانند این ویروس تا کجا می‌تواند پخش گردد.

اولین ویروس و آنتی ویروس جهان

مکافی گفت:« من خبر پخش این ویروس را در روزنامه خواندم و تصمیم گرفتم برنامه‌ای بنویسم تا جلوی این ویروس گرفته گردد.» حدودا ۲ روز زمان برد تا این برنامه نوشته گردد و پس از آن مجانی و به صورت رایگان این را در اختیار شرکت‌ها و مردم قرار داد.

پس از اینکه احساس نیاز بیشتری را حس کرد، شروع کرد به تاسیس شرکت خود و کم کم از این بیزینس کسب درآمد کرد.

ایشان گفت:« پس از 1 ماه ۴ میلیون نفر از این برنامه آنتی‌ویروس استفاده کردند.» به همین صورت مکافی در اواخر دهه ۸۰ توانست ارزش شرکت خود را به حدود ۵ میلیون دلار برساند.

سرانجام شرکت مکافی

دقیقا زمانی که مکافی توانست شرکت و محصولات امنیتی خود را به اوج قدرت برساند، 1 تصمیم عجیب گرفت! سال ۱۹۹۴ سازمان خود را با شرکت کامپیوتری Delaware ادغام کرد و در نهایت از مقام خود استعفا داد.

شرکت اینتل در سال ۲۰۱۰ شرکت مکافی را خریداری کرد و مدت کوتاهی با همان نام مکافی محصولات رو به فروش می‌رساند؛ ولی در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که محصولات با نام اینتل سکوریتی تولید و عرضه خواهند شد.

جان نسبت به این موضوع ابراز خوشحالی کرد که دیگر نام ایشان درگیر این نرم‌افزارها نیست.

فعالیت‌های ناموفق جان مکافی

جان پس از فروش سهام و جدایی از شرکت، در پروژه‌های مختلفی سرمایه‌گذاری کرد و تجربه‌های ناموفق زیادی داشت.

از پروژه شبکه‌ی اجتماعی و 1 پیام رسان فوری گرفته تا تکنولوژی ضد حریق که تقریبا تمام این پروژه‌ها سرانجامی نداشتند.

این تصمیمات گاها اشتباه مکافی دقیقا مصادف با اوج گرفتن بحران مالی در آمریکا بود؛ سرمایه‌گذاری های ایشان باعث شد تا ثروت ایشان تا ۴ میلیون دلار کاهش پیدا کند.

مهاجرت به بلیز

مکافی به دنبال تجربیات جدید در دنیای جدیدتر به بلیز مهاجرت کرد؛ پس از مهاجرت به بلیز تصمیم گرفت در زمینه باکتری‌شناسی و تولید آنتی‌بیوتیک‌ها فعالیت کند که در همین حین شرکت QuorumEx را نیز تاسیس کرد.

به نظر بسیاری از مردم زندگی جان مکافی در بلیز چندان خوب نبود و تقریبا رسوایی محسوب می‌شد؛ چرا که در آن زمان درگیر فعالیت‌های مجرمانه‌ای مثل فروش مواد مخدر، فروش اسلحه و تجهیزات گرم و… شد.

در نهایت همین موضوعات گریبان گیر ایشان شدند؛ در سال ۲۰۱۲ پلیس به جرم فروش اسلحه و مهمات و… به خانه‌ی ایشان در بلیز حمله کرد.

به همین صورت ۶ ماه بعد همسایه ایشان به قتل رسید که پلیس به مکافی مشکوک شد.

جان مکافی از پاسخ دادن به سوالات پلیس طفره می‌رفت و با وجود بازجویی‌ها توانست از بلیز فرار کند؛ 1 ماه بعد خبرنگاران مکافی را در گواتمالا پیدا کردند و پلیس به جرم ورود غیرقانونی ایشان را دستگیر کرد!

جان مدتی را در بازداشتگاه به سر برد و در دسامبر به گفته خبرنگاران دچار حمله قلبی شد؛ هر چند بعدها اعتراف کرد که هیچ حمله قلبی صورت نگرفته و ایشان خود را بیماری زده بود تا بتواند برای وکیل خود زمان بخر و جان را به آمریکا بازگرداند.

همین طور شد! وکیل مکافی توانست جان را از گواتمالا آزاد کند و به آمریکا بازگرداند.

کاندیدای ریاست جمهوری

این مرد زیرک و نابغه در سال ۲۰۱۵ نامزدی خود را برای انتخابات آمریکا اعلام کرد و حزب جدید به نام حزب سایبری (Cyber Party) تشکیل داد.

چندی نگذشت که تغییر استراتژی داد و گفت از حزب لیبرال حمایت می‌کند.

مکافی در نهایت به گری جانسون باخت ولی در سال ۲۰۲۰ مجدد نامزد ریاست جمهوری شد! این بار ایشان شانس خود را به عنوان 1 نماینده از جامعه کریپتو امتحان کرد.

او در یکی از توییت‌های خود نوشته بود:« من علاقه‌ای به ریاست جمهوری ندارم.

در سال ۲۰۱۶ که در مرحله ورود به انتخابات نهایی بودم، معتقدم چهره امنیت سایبری را نشان دادم و در سال ۲۰۲۰ امیدوارم بتوانم چهره بلاک چین و کریپتو را تغییر دهم.»

جان مکافی و ارزهای دیجیتال

یکی از اقدامات ایشان در حوزه بلاک چین و کریپتو توسعه صرافی مکافی‌دکس (McAfeeDEX) و توکن حریم خصوصی Ghost بود.

مکافی همیشه از اینکه خبرنگاران، سازمان‌ها و… به دنبال نظارت بر زندگی شخصی ایشان بودند، شاکی بود؛ بنابراین تصمیم گرفت صرافی مکافی دکس را با هدف حفظ حریم خصوصی و امنیت توسعه دهد.

صرافی McafeeDex

توسعه توکن Ghost نیز به همین دلیل بود که بعدها گفت به دلیل اینکه مدیر پروژه نمی‌تواند آن را به درستی توسعه دهد، این پروژه را رها می‌کند.

جان مکافی و پیش‌بینی بیت کوین ۱ میلیون دلاری!

یکی از ترفندهای مورد علاقه مکافی، استفاده از اعتبار شخصیت کاری و تاثیرگذاری سخنانش برای جلب توجه افکار عمومی هست.

به عنوان مثال جان در سال ۲۰۱۷ گفته بود، در سال ۲۰۲۰ میلادی قیمت بیت کوین به ۵۰۰ هزار دلار می‌رسد!

جان مکافی و بیت کوین ۱ میلیون دلاری!

زمانی که این اتفاق رخ نداد، مجدد گفت تا سال ۲۰۲۱ قیمت آن باید به ۱ میلیون دلار برسد! ایشان در مصاحبه‌ای به خبرنگاران گفت:« در جهان فقط ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد و حدود ۷ میلیون آن‌ها برای همیشه از دست رفته‌اند! در ضمن اگر ساتوشی ناکاموتو مرده باشد، باید چند میلیون دلار دیگر به این معادله و پیش‌بینی اضافه کنیم.»

پایان زندگی‌نامه شخصیت عجیب داستان

جان مکافی به فرار مالیاتی و کلاه‌برداری از طریق ارزهای دیجیتال متهم شد؛ ایشان از ترس محاکمه و دستگیر شدن توسط پلیس، از آمریکا فرار کرد.

هنگامی که با پاسپورت بریتانیایی در حال سفر به استانبول بود، توسط پلیس اسپانیا دستگیر شد.

پس از ۹ ماه حبس و رای مثبت برای انتقال ایشان به آمریکا، در سلول زندان خودکشی کرد و در نهایت به زندگی خود پایان داد.

این کار ایشان باعث شد تا نام مکافی مجدد بر سر زبان‌ها بی‌افتد و از یادها نرود.

کلام آخر

جان مکافی 1 نابغه، اسطوره و 1 فرد عجیب و جنجالی شناخته می‌شد! ایشان در حوزه تکنولوژی تا سالیان سال مثال زدنی بود؛ کسب‌وکارهای موفقی را بنیان‌گذاری کرد.

به همین صورت در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین نیز، به علت صحبت‌های جنجالی بین اشخاص شناخته شد.

مکافی تا پیش از مرگ دست از تلاش برای جنگیدن برنداشت و با وجود اتفاقات ناگوار زندگی‌اش توانست فردی موفق، مشهور و ثروتمندی گردد.

نوشته جان مکافی (John McAfee) کیست؟ اولین بار در ارز تودی.

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
citizenryco.ir logo « خبرنگار: آریا توکلی »

citizenryco.ir logo کد خبر: « 12383 »

citizenryco.ir logo بازدیدها: 9691 3 ماه پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :