citizenryco.ir logo جهش تورم در کالاها - اثر فصل‌ها بر تورم خدمات ...
جهش تورم در کالاها  -  اثر فصل‌ها بر تورم خدمات
citizenryco.ir logo لینک منبع خبر:
https://www.ecoiran.com/fa/tiny/news-31175

به گزارش خبرگزاری سایت اینک (Siteinc.ir) و به نقل از اکوایران، گزارش بانک مرکزی از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران مربوط به دی امسال منتشر شده و در بخشی از این گزارش به بررسی تورم گروه‌های مختلف پس از تعدیلات فصلی پرداخته هست.

حذف تغییرات فصلی از 1 سری زمانی را تعدیل فصلی گویند.بررسی اثرات تعدیل فصلی تورم در دو گروه کالا و خدمات ساختمانی طی دو سال گذشته می‌تواند تحلیل دقیق‌تری از وضعیت تغییر قیمت این دو گروه ارائه دهد.اثر نوسانات فصلی بر روی شاخص قیمت منجر به مخفی شدن مقادیر واقعی این شاخص می‌گردد؛ بنابراین، تصمیم‌گیرندگان مسائل اقتصادی تمایل دارند پیش‌بینی‌های بلندمدت اقتصادی و برآورد آن‌ها تفاوت فاحشی با واقعیت نداشته باشد.

به طور کلی عوامل اقتصادی و غیراقتصادی باعث تغییرات قیمت می‌شوند.عوامل اقتصادی شامل تمام مولفه‌های بیان‌شده در نظریه‌های اقتصاد خرد و کلان هست.به طور مثال در نظریات اقتصاد کلان اثر نرخ بهره، نرخ ارز، نرخ تورم بر قیمت تاثیر می‌گذارند.عوامل غیراقتصادی نیز مولفه‌هایی مثل زمان، آب و هوا و ...را شامل می‌گردد.

علت تعدیل فصلی این هست که قیمت برخی کالاها و خدمات در مقاطع خاصی از سال با تغییرات مقطعی مثل تغییرات آب‌وهوا یا تعطیلات مواجه می‌گردد.به‌ عنوان نمونه، در ابتدای تابستان هر سال به دلیل نوبرانه بودن میوه‌ها قیمت آنها به شدت افزایش می‌یابد، ولی پس از مدتی با افزایش عرضه، این قیمت‌ها تعدیل می‌گردد.بنابراین تغییر قیمت میوه‌ها در ابتدای فصل به دلیل عامل زمانی بوده و علت اقتصادی نداشته هست.این اثر فصلی، مقایسه شاخص تورم را با سایر ماه‌های سال دچار مشکل می‌کند.به همین دلیل و برای مقایسه بهتر، اثر فصلی را از داده‌های جمع‌آوری شده تعدیل می‌کنند.

تورم

بررسی تعدیلات فصلی در روند تورم خدمات ساختمانی 

مقایسه‌ روند تورم ماهانه خدمات ساختمانی پیش از حذف نوسانات فصلی و پس از حذف نوسانات فصلی طی فرودین 1400 تا دی ماه امسال حکایت از آن دارد که مولفه‌های فصلی  و سایر عوامل غیر اقتصادی به طور کلی روی تغییرات قیمت ماهانه خدمات ساختمان به شدت اثرگذار بوده هست. 

در مهر امسال تورم ماهانه خدمات ساختمان پیش از حذف نوسانات فصلی 3.1 درصد اعلام شده بود، ولی پس از حذف نوسانات فصلی رقم این شاخص 2.1 درصد ثبت شده هست.به بیان ساده‌تر قیمت خدمات ساختمانی در مهرماه نسبت به شهریور 2.1 درصد افزایش یافته که راوی مقدار واقعی تورم رخ‌داده در این مقطع زمانی به دلایل اقتصادی هست و نه به دلیل اثرات آب و هوا و سایر مولفه های غیراقتصادی. 

از بررسی روند ماهانه تورم پس از تعدیلات فصلی طی مدت مورد مطالعه، مشاهده می‌گردد که در بهمن و اردیبهشت امسال اختلاف بین تورم اعلام‌شده پس از تعدیلات فصلی به بیش از 1 واحد درصد رسیده هست.این اتفاق خود گواهی بر شدت اثرگذاری نوسانات فصلی بر تغییرات قیمت در این دو مقطع زمانی بوده هست.

بررسی روند کلی تورم ماهانه در این بخش، نشان از دو نکته مهم دارد؛ نخست آنکه از ابتدای فروردین امسال، همواره اثر فصلی بر تورم کمتر از اثر اقتصادی بوده ولی در آغاز زمستان، این روند معکوس شده و اثرات فصلی در بخش خدمات بر تاثیر اقتصادی آن پیشی گرفته هست.

اثر شدید نوسانات فصلی بر تورم کالا در آذر 1401

بررسی روند تورم گروه کالا پس از بیرون کشیدن نوسانات فصلی طی دو سال گذشته حاکی از آن هست که در برخی ماه‌ها تورم واقعی کالاها (تحت تاثیر عوامل اقتصادی) تفاوت معناداری با تورم پیش از حذف نوسانات فصلی داشته هست.برآیند این مطالعه نتایج مشابهی همثل بررسی این فرایند در تورم گروه ساختمان ارائه می‌دهد.با این حال شدت اثرگذاری نوسانات فصلی در تورم گروه ساختمان بیشتر از گروه کالا بوده هست. 

در آذر امسال تورم گروه کالا پس از حذف نوسانات فصلی به 0.6 درصد کاهش یافته هست.اختلاف 1.8 واحد درصدی تورم پس از تعدیل فصلی به این اشاره دارد که درصد تغییرات قیمت پس از تعدیل فصلی تفاوت فاحشی پیدا کرده هست.

داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد در دی‌ماه 1401، تورم کالاها پس از حذف اثر فصلی برابر با 7.3 درصد بوده و روندی صعودی به خود گرفته هست.

تورم

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
citizenryco.ir logo « خبرنگار: سارا اسماعیلی »

citizenryco.ir logo کد خبر: « 127576 »

citizenryco.ir logo بازدیدها: 7636 2 هفته پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :