citizenryco.ir logo دوج چین (Dogechain) و تاثیر آن بر دوج کوین ...
دوج چین (Dogechain) و تاثیر آن بر دوج کوین
citizenryco.ir logo لینک منبع خبر:
https://arztoday.com/dogechain/

مدتی هست که نام پروژه Dogechain بین طرفداران میم کوین‌ها، مخصوصا هواداران ایلان ماسک و دوج کوین سروصدا به‌پا کرده است؛ نام این پروژه به کاوشگر رسمی بلاک چین دوج کوین شباهت دارد که باعث شده تا برخی اشخاص این دو پروژه را اشتباه بگیرند.

دوج کوین، میم کوینی هست که توسط دو مهندس نرم‌افزار به عنوان شوخی با ارزهای دیجیتال توسعه یافت، ولی کم کم چهره‌ای جدی به خود گرفت؛ با این حال، با توجه به تشابه اسم، دوج چین پروژه‌ای نیست که توسط همین تیم توسعه و راه‌اندازی شده باشد.

کنجکاو شدید در مورد این پروژه بیشتر بدانید؟ اینکه دوج چین چیست و چرا توسعه یافت؟ در ادامه این مقاله با ارزتودی همراه باشید تا پاسخ سوالات را بیابید.

دوج چین (Dogechain) چیست؟

دوج چین پروژه نسبتا جدیدی هست که در ۱۳ آگوست ۲۰۲۲ توسط تیمی ناشناس راه‌اندازی شد؛ تنها با گذشت ۷۲ ساعت، ۲۰ هزار کیف پول و ۲۰۰ هزار تراکنش در این شبکه به ثبت رسیدند! این آمار توجه جامعه بزرگی از کریپتو را به خود جلب کرد.

دوج چین (Dogechain) 1 راه‌حل غیر رسمی لایه ۲ برای توسعه امکانات دوج کوین است؛ البته لایه ۲ بودن آن به این منظور نیست که بر بستر شبکه دوج کوین قرار گرفته و فعالیت می‌کند!

دوج کوین فورکی از شبکه بیت کوین هست ولی شبکه Dogechain، بلاک چینی سازگار با EVM (ماشین مجازی اتریوم) و فورکی از شبکه پالیگان هست.

با توجه به این توضیحات، دوج چین رقیب دوج کوین نیست و می‌توان گفت که Dogechain برای برقراری ارتباط بین شبکه دوج کوین و DeFi توسعه یافته هست.

دوج چین (Dogechain) چیست؟

از آنجا که دوج کوین تنها برای پرداخت کارمزد شبکه و نگهداری در کیف پول است، کاربران آن با استفاده از Dogechain می‌توانند به بازی‌های بلاک چینی، برنامه‌های دیفای و NFTها دسترسی داشته باشند.

Dogechain خود را پروژه لایه ۲ معرفی می‌کند زیرا عملکردی مشابه با 1 بریج بلاک چین دارد.

البته با دید ما نسبت به راه‌حل‌های لایه ۲ متفاوت است؛ زیرا دوج چین خارج از شبکه هدف کار می‌کند ولی سایر راه‌حل‌های لایه ۲ (مثل پروژه‌های لایه ۲ اتریوم) دقیقا بر بستر همان شبکه فعالیت می‌کنند.

به عبارت دیگر، این پروژه جدید به دنبال ایجاد مقیاس‌پذیری، امنیت، استحکام و سودمندی برای شبکه Dogecoin هست.

ویژگی‌ها مهم Dogechain

۱.

سازگار با EVM

مزیت سازگاری با EVM، دسترسی آسان و قابلیت همکاری با اکوسیستم اتریوم است؛ بنابراین هر قرارداد هوشمندی که در شبکه اتریوم باشد، بدون تغییری به دوج چین منتقل می‌گردد.

۲.

حاکمیت غیرمتمرکز

چارچوب دوج چین درست مثل سایر پروتکل‌های غیرمتمرکز بر اساس تمرکززدایی طراحی شده است؛ یعنی دارندگان توکن می‌توانند ایده‌های جدید بدهند، نظرات خود را بیان کنند، و در مورد مسائل مختلف بلاک چین رای دهند.

۳.

پروتکل کراس چین

شاید مهم‌ترین ویژگی این شبکه، استفاده از پروتکل کراس چین یا بین زنجیره‌ای است؛ زیرا این پروتکل بلاک چین دوج چین را به دوج کوین متصل می‌کند.

این سازگاری با پروتکل بین زنجیره‌ای تبدیل توکن DC به DOGE و بلعکس را امکان‌پذیر می‌کند.

نحوه کار Dogechain

از آنجا که Dogechain بر اساس چارچوب Polygon Edge توسعه یافته است، برخی از ویژگی‌های پروتکل اصلی را حفظ کرده است؛ به عنوان مثال این پروتکل با EMV سازگار هست و به این معناست که کاربران با استفاده از شبکه دوج چین می‌توانند از پروتکل ERC-20 استفاده کنند.

Dogechain و شبکه ERC-20

این موضوع Dogechain را قادر می‌سازد تا از مکانیسم PoS استفاده کند که به نسبت الگوریتم مورد استفاده از دوج کوین (POW) سریع‌تر، مقیاس‌پذیرتر و سازگارتر با محیط زیست است؛ نکته مهم‌تر اینجاست که در این شبکه از قراردادهای هوشمند می‌توان استفاده کرد و هزینه گس را با DOGE پرداخت کرد.

به طور کلی، ترکیب چارچوب Polygon Edge و EVM به Dogechain کمک می‌کند تا به سطحی ارتقا یابد که بدون ادغام آن‌ها، توسعه چنین فناوری‌های پیشرفته‌ای امکان‌پذیر نیست.

پروتکل کراس چین (Cross-Chain Protocol)

پروتکل بین زنجیره‌ای یا کراس چین از دیگر اجزای مهم دوج چین است؛ زیرا این پروتکل بلاک چین اصلی Dogecoin را به Dogechain متصل می‌کند.

از طریق پروتکل کراس چین می‌توانید توکن DOGE را با توکن wDOGE با نسبت ۱:۱ تبادل کنید.

هر زمان که 1 توکن DOGE به شبکه دوج چین ارسال می‌کنید، این شبکه 1 توکن wDOGE ایجاد می‌کند؛ برای برداشت توکن DOGE نیز باید توکن‌های wDOGE خود را بسوزانید.

دلایل راه‌اندازی Dogechain

ممکن هست برای افرادی که شاهد صعود چند ۱۰۰درصدی دوج کوین بوده‌اند، ایده راه‌اندازی چنین پروژه‌ای گیج‌کننده باشد؛ شاید از خود بپرسند چرا پروژه محبوبی مثل Dogecoin که بسیار موفق بوده، نیاز به بهبود دارد؟ با نگاهی به گذشته این ارز دیجیتال، متوجه می‌شویم که علاوه بر موفقیت‌ها محدودیت‌هایی نیز داشته که باید برطرف گردد. 

موفقیت بزرگ دوج کوین

ارز دیجیتال دوج کوین در سال ۲۰۱۴ توسعه یافت و به دلیل استفاده از 1 میم اینترنتی برای لوگو توانست شهرت و محبوبیت فوق‌العاده‌ای به‌دست آورد.

آن زمان که تاکنون در مراحل اولیه شهرت دنیای ارزهای دیجیتال بود، این پروژه بسیار امیدوارکننده به نظر می‌رسید.

علاوه بر این‌ها، حمایت اشخاص مشهوری مثل ایلان ماسک و اسنوپ داگ باعث شد تا حمایت از این ارز دیجیتال افزایش یابد.

هدف اولیه دوج کوین تبدیل شدن به 1 ارز دیجیتال برای پرداخت تراکنش های آنلاین بود و از آنجا که به این هدف دست یافته بود، محبوبیتش نیز بین معامله‌گران باقی ماند.

حال علیرغم موفقیت‌های بزرگ آن، با توجه به پیشرفت تکنولوژی و دنیای ارزهای دیجیتال، Dogecoin نیاز به تغییرات و تکامل دارد؛ بنابراین می‌توان گفت اگر دوج کوین بخواهد همچنان محبوب باقی بماند نیاز به توسعه و تکامل دارد.

محدودیت‌های Dogecoin و نقاط قوت Dogechain

با توجه به وایت پیپر منتشر شده توسط جامعه رسمی Dogechain، هدف این پروژه گسترش کاربردهای دوج کوین است؛ Dogechain مثل 1 راهکار لایه ۲ عمل می‌کند ولی ارتباطی با دوج جوین ندارد.

این بریج بلاک چین به دارندگان Dogecoin اجازه می‌دهد توکن های خود را به دوج چین منتقل کنند تا بتوانند NFT خریداری کنند، در پروژه‌های DeFi شرکت کنند و به همین صورت به بازی‌های بلاک چینی دسترسی داشته باشند.

به عبارتی کاربران با قرار دادن توکن‌های DOGE خود در قراردادهای هوشمند دوج چین، می‌توانند توکن‌های اثبات سهام دوج کوین به نام wDOGE PoS را دریافت کنند و در پروژه‌های مختلف DeFi شرکت کنند.

برخی از کاربردهای توکن wDOGE PoS:

مینت کردن و معامله NFT، پرداخت هزینه‌های گس مربوط به تراکنش‌های NFT شرکت در پلتفرم‌های محبوب GameFi پیوستن به صرافی‌های غیرمتمرکز و معامله توکن‌ها دسترسی به فرصت‌های سرمایه‌گذاری مثل استکینگ، لندینگ و… شرکت در DAOها و تامین مالی جوامع DeFi

علاوه بر این موضوعات، دوج چین الگوریتم PoS را به عنوان 1 جایگزین برتر برای الگوریتم استخراج اثبات کار (PoW) دوج کوین ارائه می‌کند که می‌تواند مقیاس‌پذیری و محدودیت‌های آن را حل کند. 

ارتباط بین Dogecoin و Dogechain

با توجه به تشابه نام این دو پروژه بسیاری از اشخاص گفته‌اند که دوج چین و دوج کوین وابسته می باشند؛ ولی توسعه‌دهندگان دوج کوین این موضوع را رد کرده‌اند.

این دو پروژه جدا از هم می باشند و دوج چین با هدف افزایش قابلیت‌های دوج کوین راه‌اندازی شده هست.

بنیان‌گذاران Dogecoin، جکسون پالمر و بیلی مارکوس، در صفحات توییتر خود این ابهامات را مطرح کردند.

در ۱۶ آگوست ۲۰۲۲ توییتی منتشر شد و بیان کرد که “ادعاهایی در رسانه‌های پولی مبنی بر اینکه Dogecoin، شبکه آزمایشی ‘Dogechain’ را راه‌اندازی کرده، نادرست هست.

هیچ 1 از صفحات dogecoin_devs، Dogecoin و DogecoinFdn و به همین صورت جکسون پالمر و بیلی مارکوس به دوج چین وابسته نیستند.

رد کردن وابستگی دوج کوین به دوج چین

به همین صورت در ۲۶ آگوست ۲۰۲۲ یکی از کاربران توییتر گفته است:« بیلی مارکوس توسعه‌دهنده و بنیان‌گذار دوج کوین، پیشنهاد ۱۰ میلیارد توکن دوج چین برای تبلیغ این پروژه را رد کرد.

این پیشنهاد اکنون حدود ۱۴ میلیون دلار ارزش دارد.»

رد کردن پیشنهاد میلیاردی Dogechain

این موضوع باعث خشنودی جامعه Dogecoin شد.

تاثیر پروژه دوج چین روی دوج کوین

در حالی که این دو پروژه به یکدیگر مرتبط نیستند و بنیان‌گذاران دوج کوین این ارتباط را به صورت علنی رد کردند، ولی تاثیر Dogechain بر توکن Dogecoin تقریباً اجتناب ناپذیر هست.

حتی پیش از راه‌اندازی توکن بومی شبکه دوج چین، شایعات اشتباه مبنی بر اینکه Dogechain 1 شبکه لایه ۲ از Dogecoin است، قیمت DOGE را تقریباً ۱۱٪ در 1 روز افزایش داد.

با توجه به اینکه تایید شد Dogechain 1 شبکه رسمی لایه ۲ دوج کوین نیست، باز هم توجه سرمایه‌گذاران به این پروژه کاهش نیافت و ارزش توکن بومی آن (توکن DC) شش برابر شد! در پنج روز اول عرضه آن، قیمت از ۰.۰۰۰۷۲۹۴ دلار به ۰.۰۰۴۵۰۱ دلار رسید که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بدون در نظر گرفتن مالکیت، به شدت به‌دنبال توسعه می باشند.

توکن بومی دوج چین (DC)

توکن بومی پلتفرم Dogechain با نماد DC شناخته می‌گردد که با استاندارد ERC-20 توسعه یافته و در بستر اتریوم قرار دارد.

این توکن در استکینگ، سپرده‌گذاری و پرداخت کارمزد شبکه کاربرد دارد؛ به همین صورت هولدرهای دوج چین با استفاده از آن می‌توانند در تصمیم گیری‌های حاکمیتی پروژه شرکت کنند.

توکن DC پس از راه‌اندازی شبکه اصلی دوج چین، پیش‌استخراج شد؛ در مرحله اول، ۱۰۰۰ توکن wDOGE که توسط پروتکل ایجاد شده‌اند برای پرداخت اولیه گس استفاده شد و هر wDOGE اضافه برای پرداخت هزینه تراکنش در بلاک چین Dogechain استفاده می‌گردد.

DC توکن بومی Dogechain

طبق آمار وب‌سایت Dogechain، سه درصد از عرضه اولیه که ۳۰ میلیارد توکن بود، به صورت ایردراپ به کاربران اولیه واگذار شد.

۱۵درصد آن (۴.۵ میلیارد توکن) در ۱ سپتامبر ۲۰۲۲ منتشر شد و ۸۵درصد باقی مانده در ۱۲ ماه آینده به صورت ماهانه آزاد می‌شوند.

خرید توکن DC

با توجه به اطلاعات سایت رسمی کوین‌مارکت‌کپ، ارز دیجیتال DC در صرافی‌های متمرکز MEXC ،KuCoin ،DigiFinex ،Gate.io و BitMart و به همین صورت در صرافی‌ غیرمتمرکز یونی‌ سواپ (ورژن ۲) ارائه شده هست.

کیف پول مناسب توکن دوج چین

از آنجا که شبکه دوج چین تاکنون کیف پول رسمی خود را به کاربران ارائه نداده است، می‌توانید این ارز دیجیتال را در کیف پول متامسک ذخیره کنید.

نقشه راه و تیم توسعه دوج چین

توسعه‌دهندگان و تیم این پروژه ناشناس می باشند و تاکنون نقشه راه معینی ندارد؛ بدیهی هست که این پروژه برای سرمایه‌گذاری بیشتر نیاز به نقشه راه مناسبی خواهند داشت.

برای جزئیات و اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبلاگ مدیوم خانواده دوج چین مراجعه کنید.

آیا Dogechain امن است؟

دوج چین تلاش کرده تا ایمنی کاربران خود را از طریق روش‌های مختلفی فراهم کند؛ ولی منطقی هست که بگوییم دوج چین 1 زیرساخت نسبتا جدید هست و می‌تواند مستعد بی‌ثباتی باشد.

علاوه بر این، از آنجایی که شبکه لایه ۲ رسمی نیست و بنیانگذاران Dogecoin به صراحت وابستگی این دو را رد کرده‌اند، هنگام پل زدن برای انتقال دارایی باید از اقدامات امنیتی و احتیاطی لازم استفاده کنید.

کلام آخر

برخی از بلاک چین‌های اصلی که عمدتا بر پردازش پرداخت متمرکز بودند، اکنون برای توسعه و افزایش کارایی به دنبال افزایش مقیاس‌پذیری می باشند.

حل این مشکل با استفاده از شبکه‌های لایه ۲ امکان‌پذیر هست.

از آنجا که دوج کوین راه‌حلی برای مقیاس‌پذیری نیاز دارد، پروژه Dogechain می‌تواند به آن برای توسعه بیشتر کمک کند.

در واقع، از آنجایی که دوج چین لایه ۲ رسمی نیست و در شبکه‌ای دیگر فعالیت می‌کند، می‌تواند راه‌حل بهتری نیز باشد؛ چرا که دوج کوین بدون استفاده از منابع بومی بلاک چین گسترش می‌یابد.

نوشته دوج چین (Dogechain) و تاثیر آن بر دوج کوین اولین بار در ارز تودی.

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
citizenryco.ir logo « خبرنگار: وحید ثنایی »

citizenryco.ir logo کد خبر: « 12367 »

citizenryco.ir logo بازدیدها: 5490 2 ماه پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :