citizenryco.ir logo شزم مخفف چیست؟ ...
شزم مخفف چیست؟
citizenryco.ir logo لینک منبع خبر:
https://vigiato.net/p/368437

«شزم!« فریادی هست که قهرمانان را از حالت انسانی خود خارج می‌کند تا به دنبال 1 ماجراجویی جذاب بروند.بسیار هم طول نکشید که این بانگ از دنیای کمیک‌ها بیرون آمد و تبدیل به بخشی محبوب از فرهنگ عام قرن بیستم به عنوان نشانه‌ای از شگفتی یا هیجان شد.ولی شزم واقعاً به چه معناست؟ در این نوشتار می‌خواهیم به سراغ بازگو کردن معنای پنهان پشت واژه شزم برویم.

در ابتدا بگذارید کمی در مورد قهرمان شزم و جادوگر شزم صحبت کنیم.بیلی بتسون جوان کسی هست که قدرت شزم را با به زبان آوردن نام جادوگری که این قدرت را به ایشان داده هست فعال می‌کند.هر چند نام این جادوگر همیشه شزم نبوده هست.پیش از رویداد دگرگون کننده Flashpoint، نام واقعی این جادوگر جبدیا از کنعان (Jebediah of Canaan) بود.پس از Flashpoint، نام حقیقی ایشان به ماماراگان (Mamaragan) تغییر پیدا کرد.

در هر صورت، خود عبارت شزم (به انگلیسی Shazam) 1 سرواژه از ۶ موجود پشتیبان این قهرمان هست.هر کدام از این موجودات جنبه‌ای از نیروی خود را به قهرمان منتخب جادوگر می‌بخشند.می‌پرسید کدام موجودات و چه نیروهایی؟ در ادامه به پاسخ پرسش خود می‌رسید.

حرف S برای سلیمان

شزم مخفف چیست؟ - ویجیاتوشزم مخفف چیست؟ - ویجیاتو ارمغان خرد

نخستین پشتیبان شزم، سالامون (Solomon) یا سلیمان نام دارد؛ 1 پادشاه باستانی یهودی که حدود ۳ هزار سال پیش می‌زیست.سلیمان نه تنها 1 خدا به شمار نمی‌رود بلکه حتی 1 یونانی-رومی نیز نیست.در حالی که دیگر شخصیت‌های این لیست این طور می باشند.پس ماجرا چیست؟

جاد وینیک در سری Trials of Shazam سال ۲۰۰۶ این طور توضیح می‌دهد که آن «خدایان» که نیروهای خود را به قهرمان شزم قرض می‌دهند شاید همان شخصیت‌های افسانه‌ها، داستان‌ها و تاریخی نباشند که ما می‌شناسیمشان.بلکه آن‌ها 1 دسته جدا از خدایان جادویی می باشند که خود را از طریق فرهنگی اظهار می‌کنند که جنبه‌های مربوط به خودشان در آن‌ها مشهور می باشند.

پس با این که پادشاه سلیمان تاریخی و انجیلی 1 خدا نبود ولی سلیمان مربوط به شزم 1 خداست.ایشان به خاطر این که سلیمان به عنوان نماد جهانی خرد شناخته می‌گردد از این نام بهره می‌برد.

ارمغانی که بیلی بتسون و دیگر قهرمانان شزم از سلیمان به دست می‌آورند «خِرَد» هست که البته عبارت بسیار جامعی به نظر می‌رسد و پرسش‌هایی ایجاد می‌کند؛ چرا که بیلی در بیش‌تر اوقات، خودش را به خاطر بی‌فکری به دردسر می‌اندازد.پاسخ این مورد در این نهفته هست که شزم باید انتخاب کند که به طور فعال و آگاهانه از این موهبت استفاده کند.

با خرد سلیمان حافظه کامل، تاکتیک‌های نبرد، توانایی ریاضی، کاریزما در برخورد با دیگران، 1 روشن بینی محدود که باعث دسترسی به دانش غیبی و بینش بی‌نقص می‌گردد و روان بودن ذاتی در صحبت به هر زبانی به دست می‌آید.

حرف H‌ برای هرکول

شزم مخفف چیست؟ - ویجیاتوشزم مخفف چیست؟ - ویجیاتو ارمغان زور

دومین خدای شزم هرکولیز (Hercules) یا هرکول نام دارد که عملاً 1 نیمه خدا به شمار می‌آید.ولی همان طور که بازگو کردیم هرکول شزم ممکن هست 1 موجود متفاوت از هرکول یونانی باشد.هر چند با همان مفهوم نماد جهانی زور و قدرت سر و کار دارد.

«زور» ساده‌ترین توانایی شزم برای توضیح هست.با این موهبت، بیلی بتسون به شدت زورمند و قدرتمند می‌گردد؛ چیزی شبیه به سوپرمن.شاید زور 1 توانایی ساده به نظر برسد ولی گاهی اوقات این تمام چیزی هست که نیاز دارید.پیش از این که شزم بتواند پرواز کند (که بسیار طول نکشید) این قهرمان با زور هرکول و عضلات نیرومند پاهایش به هوا می‌پرید.

حرف A برای اطلس

شزم مخفف چیست؟ - ویجیاتوشزم مخفف چیست؟ - ویجیاتو ارمغان پایداری

اطلس (Atlas) نیز 1 تایتان هست که تا جایی که می‌توان به اساطیر یونان مراجعه کرد موجودی متفاوت از 1 «خدا» به شمار می‌آید.هر چند دنیای دی‌سی بسیار به این جزئیات وارد نمی‌گردد.

شاید فکر کنید که «پایداری» شامل رشته‌ای از انواع آسیب ناپذیری‌ها باشد ولی اطلس این ارمغان را فراهم نمی‌کند.پایداری به طور ویژه به عدم خستگی شزم اشاره دارد.بر خلاف بیش‌تر قهرمانان دگرگون شونده، هیچ محدوده زمانی یا فیزیکی در تبدیل بیلی به همتای فرا انسانی‌اش وجود ندارد.اگر بیلی بخواهد می‌تواند برای همیشه در حالت فرا انسانی خود باقی بماند که نمونه آن را در داستان‌هایی همثل Kingdom Come دیده‌ایم.

پایداری اطلس باعث عدم نیاز به الزامات خُرد فیزیکی همچون خوردن، خوابیدن و نفس کشیدن می‌گردد تا تواناترین فانی زمین بتواند در اوج کارآمدی در تمام زمان‌ها و شرایط به فعالیت بپردازد.

حرف Z برای زئوس

شزم مخفف چیست؟ - ویجیاتوشزم مخفف چیست؟ - ویجیاتو ارمغان نیرو

بالأخره 1 خدا! آن هم یکی از بزرگ‌ترین و پرآوازه‌ترین‌ها.زئوس (Zeus) خدای خدایان یونان هست و تمام نیروهای عجیب شزم را می‌توان به زئوس نسبت داد.

حیاتی‌ترین ارمغان زئوس خود نیروی آذرخش به شمار می‌رود.این نیرو باعث دگرگونی بیلی بتسون می‌گردد تا به توانایی‌هایش دسترسی پیدا کند.در واقع آذرخش هست که توانایی‌های شزم را برای ایشان باز می‌کند.به همین صورت این نیرو اجازه می‌دهد تا تواناترین فانی زمین بتواند شلیک‌های آذرخشی و الکتریک داشته باشد و به طور محدود نیز تلپورت گردد تا فقط با 1 فکر به سنگ ابدیت برود و بازگردد.

شاید تأثیرگذارترین بین تمام نیروهای زئوس پتانسیل استفاده از جادو و استفاده از وردها در هر شکل قابل تصور باشد.هر چند از بین تمام توانایی‌های شزم این یکی بیش‌ترین تمرکز، مطالعه و نظم را می‌طلبد که هیچ کدام از این‌ها جزو ویژگی‌های قابل اتکای بیلی بتسون نیستند.

حرف A برای آشیل

شزم مخفف چیست؟ - ویجیاتوشزم مخفف چیست؟ - ویجیاتو ارمغان دلاوری

آکیلیس (Achilles) یا آشیل 1 قهرمان یونانی‌ست که در نبرد تروآ جنگید و کشته شد.ولی ایشان نیز نه 1 خداست و نه والدینش خدا می باشند.با این وجود ایشان با آسیب ناپذیری نزدیک به بی‌نقص شناخته می‌گردد که آشیل شزم نیز مربوط به این مورد هست.

در حالی که عبارت «دلاوری» برای این نیروی شزم مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی عملاً به محافظت‌هایِ فیزیکیِ بیشینه ایشان اشاره دارد که باعث می‌گردد شزم تقریباً غیرقابل آسیب باشد.نیرو، گرما، انرژی، بیماری و حتی بالا رفتن سن نیز در برابر دلاوری آشیل ناچیز می باشند.

با این که بیلی بتسون پسر دلیری به شمار می‌رود ولی نمی‌توان با دقت گفت که آیا این موهبتی از جانب خدایان هست تا جنبه‌ای از خود اوست تا سزاوار به دست آوردن توانایی‌های شزم باشد.

حرف M‌ برای مرکوری

شزم مخفف چیست؟ - ویجیاتوشزم مخفف چیست؟ - ویجیاتو ارمغان شتاب

در پایان به سراغ مرکوری (Mercury) می‌رویم؛ نام رومی خدای سرعت که با این که خداست ولی یونانی نیست.همتای یونانی مرکوری با نام هرمس (Hermes) شناخته می‌گردد ولی شزه (Shazah) واژه چندان راضی کننده‌ای به نظر نمی‌رسد؛ پس برای همین سر و کله نسخه رومی خدای سرعت پیدا شده هست.

در دوران طلایی کمیک‌ها، این شتاب هدیه داده شده از طرف مرکوری عملاً نامحدود بود.ولی حالا گفته می‌گردد که این چالاکی به اندازه سرعت 1 آذرخش هست.این شتاب صرفاً برای طی کردن مسافت‌ها نیست بلکه مربوط به واکنش‌ها و مهارت‌های حرکتی شزم نیز می‌گردد تا ایشان بتواند به هر رویدادی با سرعتی فرا انسانی پاسخ دهد.از تمام مهم‌تر، این شتاب مرکوری هست که به کسانی که نیروی شزم را دارند ارمغان پرواز را فراهم می‌آورد.

حالا شاید بپرسید پس چه چیزی باعث تفاوت شزم با کسی مثل سوپرمن می‌گردد؟ مهم‌ترین تفاوت‌ها مربوط به خرد و نیرو هست.ولی این روزها چیزی که نیروی شزم را بیش از پیش ویژه‌تر می‌کند به خاطر نیروی خانواده است؛ چرا که بیلی این نیروها را با هر کدام از خواهر و برادر خوانده‌های خود به اشتراک می‌گذارد.

منبع: DC
google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
citizenryco.ir logo « خبرنگار: شمیم عارفان »

citizenryco.ir logo کد خبر: « 127657 »

citizenryco.ir logo بازدیدها: 11810 2 هفته پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :