citizenryco.ir logo صدور شناسنامه پولی کشور در دی ماه - پایه پولی رکورد زد ...
صدور شناسنامه پولی کشور در دی ماه -  پایه پولی رکورد زد
citizenryco.ir logo لینک منبع خبر:
https://www.ecoiran.com/fa/tiny/news-31561

به گزارش خبرگزاری سایت اینک (Siteinc.ir) و به نقل از اکوایران، مرکز آمار تازه‌ترین داده‌های مربوط به متغیرهای کلان اقتصادی تا پایان دی ماه سالجاری منتشر کرد.این آمارها که به صورت ماهانه از سوی بانک مرکزی منتشر می شد از نیمه پاییز 1401 به بعد تاکنون داده‌ای منتشر نشده هست.این در حالی هست که مرکز آمار در چند ماه اخیر این ارقام را در بررسی شاخص های کلان خود در پایان هر ماه اعلام می کند.در این میان پایه پولی که یکی از مهم ترین هسته های تورم ساز کشور به شمار می آید در ابتدای زمستان امسال جهشی قابل توجه را ثبت کرده هست.

رشد 36.6 درصدی پایه پولی

پایه پولی در پایان دی ماه امسال به 785 هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به دی ماه سال گذشته 38.2 درصد رشد داشته و به لحاظ مقداری افزایشی برابر با 217 همت را رقم زده هست.بررسی های ماهانه نیز نشان می دهد پایه پولی نسبت به آخر پاییز امسال، 2.4 درصد بیشتر شده که معادل با 98 هزار و 200 میلیارد تومان بوده هست.

بررسی ها نشان می دهد رشد نقطه ای هسته تورم ساز کشور در ابتدای زمستان رکورددار 16 ماه اخیر بوذه و نشان از خیز جدی در این شاخص داشته هست.عموما آمارها، مهم ترین عامل در افزایش پایه پولی را رشد بدهی بانک ها به بانک مر کزی می دانند.در ادامه این شاخص مهم با ضرییب فزاینده 7.7 به نقدینگی در کشور تبدیل شده هست.

عبور نقدینگی از مرز 6 هزار و 30 همت

بر اساس این گزارش حجم نقدینگی اقتصاد کشور در پایان دی ماه امسال به بیش از 6 هزار و 36 همت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 34.1 درصد جهش پیدا کرده هست. 

به بیان دیگر از دی ماه سال 1400 تا دی ماه سال 1401 معادل هزار و 535 همت به نقدینگی کشور افزوده شده هست.به همین صورت طبق داده های بانک مرکز ی و مرکزآمار ایران، میزان نقدینگی طی 10 ماهه نخست امسال قریب به هزار و 200 همت افزایش داشته هست.

بررسی رشد این شاخص مهم اقتصاد نیز نشان می دهد میزان رشد ماهانه نقدینگی در دی ماه امسال نیز 2.2 درصد و معادل با 130.6 همت بوده هست.بررسی ها نشان می دهد سرعت رشد ماهانه نقدینگی در دی ماه نسبت به آذر امسال 0.5 واحد درصد بیشتر شده هست.

نقدینگی

شبه پول کمترین رشد 3 سال اخیر را به ثبت رساند

به طور کلی نقدینگی برحسب اجزای تشکیل دهنده به دو بخش پول و شبه پول تقسیم می گردد.حجم پول به آن دسته از نقدینگی که سرعت نقدشوندگی بالاتری دارد اطلاق شده و عموما مشتمل بر اسکناس و مسکوک در دست مردم و سپرده های دیداری هست.در مقابل شبه پول نیز به آن دسته از نقدینگی گفته می گردد که سرعت نقدشوندگی پایین تری داشته باشد.سپرده های غیر دیداری از مهم ترین بخش های این بخش به شمار می رود.

براساس داده های مرکز آمار ایران که به تازگی منتشر شده، حجم کل پول در اقتصاد ایران در پایان دی ماه امسال به هزار و 489 هزار میلیارد تومان رسیده و رشد نقطه‌به‌نقطه 70.5 درصدی را برای این ماه به ثبت رسانده هست.طبق این داده ها میزان رشد نقطه‌به‌نقطه حجم پول در دی ماه امسال، از آبان ماه سال 99 بی‌سابقه بوده هست.در دی ماه امسال میزان پول با رشد 7.6 درصدی نسبت به ماه قبل، معادل 98 هزار میلیارد تومان افزایش داشته هست.

از سوی دیگر حجم شبه پول در دی ماه امسال نیز با رشد ماهانه 0.7 درصدی به 4 هزار و 547 هزار میلیارد تومان رسیده و کمترین میزان رشد را از فروردین امسال به ثبت رسانده هست.این رقم در دوازده ماه منتهی به دی ماه امسال، 25.3 درصد رشد داشته و طی این دوره حدود قریب به 920 هزار میلیارد تومان به آن اضافه شده هست.باوجود رشد سهم پول ولی رشد نقطه‌‍به‌نقطه شبه پول در دی ماه امسال به کمترین میزان 3 سال اخیر خود رسیده هست.

نقدینگی

 

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
citizenryco.ir logo « خبرنگار: فائزه جوادی »

citizenryco.ir logo کد خبر: « 127656 »

citizenryco.ir logo بازدیدها: 5179 2 هفته پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :