citizenryco.ir logo فارسی کردن اعداد در اکسل ...
فارسی کردن اعداد در اکسل
citizenryco.ir logo لینک منبع خبر:
https://www.aryatehran.com/فارسی-کردن-اعداد-در-اکسل/

یکی از مشکلاتی که کاربران ایرانی در انجام پروژه های مختلف با آن روبرو می باشند، فارسی کردن اعداد در اکسل می باشد.تبدیل اعداد فارسی به انگلیسی در اکسل یکی از قابلیت هایی هست که نرم افزار اکسل در اختیار کاربران خود قرار داده هست تا به راحتی بتوانند با این برنامه کارهای مختلفی انجام دهند.

اگر شما هم می خواهید بدانید چگونه اعداد را در اکسل فارسی کنیم، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با بهترین روش های تبدیل اعداد فارسی به انگلیسی آشنا شوید.

مطالبی که در این صفحه خواهید خواند:
فارسی کردن اعداد در اکسلفونت فارسی در اکسلراست چین کردن متن در اکسلتغییر فرمت سلول اکسل فارسی کردن اعداد در اکسل با فرمول نویسیاستفاده از کد ویژوال بیسیک در اکسلفارسی کردن اعداد در اکسل با تنظیمات ویندوزفارسی کردن اعداد در محورهای نمودار اکسلاعداد فارسی در اکسل ویندوز ۱۰

فارسی کردن اعداد در اکسل

یکی از پرتکرارترین سوالاتی که توسط بسیاری از مخاطبان پرسیده می گردد این هست که چگونه اعداد را در اکسل فارسی کنیم؟

در حالت کلی برای تبدیل اعداد فارسی در اکسل روش های مختلفی وجود دارد که ما در ادامه قصد داریم تمامی روش های تبدیل اعداد انگلیسی به فارسی در اکسل ۲۰۱۶ و به همین صورت اعداد فارسی در اکسل ۲۰۱۹ را به شما عزیزان معرفی کنیم.

پیشنهاد ویژه: برای یادگیری صفر تا صد مهارت اکسل به صورت کاملا کاربردی و حرفه ای برای ورود به بازار کار، به صفحه آموزش اکسل مراجعه کنید.

فونت فارسی در اکسل

یکی از ساده ترین روش ها برای فارسی کردن اعداد اکسل، استفاده از فونت فارسی در اکسل می باشد.هنگامی که شما از فونت های فارسی برای تایپ اعداد استفاده کنید، مشاهده خواهید کرد که تمام اعداد به صورت فارسی نوشته می شوند.شما می توانید برای این کار از فونت هایی مثل B Nazanin ،B Titr و… استفاده کنید.

راست چین کردن متن در اکسل

از دیگر راه هایی که می توانید برای فارسی نوشتن اعداد در اکسل از آن استفاده کنید، راست چین کردن متن در سلول اکسل می باشد.برای این کار می بایست وارد تب شده Home و قسمت Alignment را انتخاب کنید و سپس از قسمت Direction گزینه Right-To-Left را انتخاب کنید.

برای دریافت کامل ترین پکیج نمونه سوالات اکسل به صورت عملی، تستی و تشریحی همراه با آزمون آنلاین رایگان، به صفحه نمونه سوالات عملی اکسل با جواب pdf مراجعه کنید.

راست چین کردن متن در اکسلراست چین کردن متن در اکسل

تغییر فرمت سلول اکسل

تغییر فرمت سلول اکسل یکی دیگر از روش های تبدیل اعداد انگلیسی به فارسی در اکسل می باشد.در این روش شما باید بعد از انتخاب سلول های مورد نظر روی آن ها کلیک راست کرده و از بین گزینه های موجود، گزینه Format Cells را انتخاب کنید.

در این مرحله برای شما پنجره ای باز می گردد که باید از گزینه های موجود، Number را انتخاب نمایید و از میان گزینه های موجود در سمت چپ روی گزینه Custom ضربه بزنید.شما برای فارسی کردن عدد در اکسل و بلعکس انگلیسی کردن اعداد در اکسل می بایست از کدهای زیر که در این قسمت قرار داده ایم استفاده کنید و طبق تصویر جایگذاری کنید.

اگر به دنبال بهترین و کامل ترین آموزش حقوق و دستمزد در اکسل هستید، پیشنهاد می کنیم به صفحه آموزش حقوق و دستمزد در اکسل مراجعه کنید.

تغییر فرمت سلول اکسل تغییر فرمت سلول اکسل

شما می توانید با استفاده از دو فرمول زیر برای فارسی شدن اعداد در اکسل استفاده کنید.

[$-۳۰۲۰۴۲۹]General

[$-۳۰۱۰۰۰۰]General

شما می توانید از دو فرمول زیر برای تبدیل تبدیل اعداد انگلیسی به عربی استفاده کنید.

[$-۲۰۲۰۴۲۹]General

[$-۲۰۱۰۰۰۰]General

به این نکته توجه داشته باشید که در صورتی که عدد فارسی در اکسل دارای اعشار هزارگان باشد، می توانید از فرمول زیر برای نوشتن اعداد فارسی در اکسل همراه با اعشار استفاده نمایید.

[$-۳۰۲۰۴۲۹]#,###

فارسی کردن اعداد در اکسل با فرمول نویسی

فرمول نویسی یکی دیگر از روش های هست که می توانید برای تبدیل اعداد انگلیسی به فارسی در اکسل از آن استفاده کنید.

همانطور که می دانید نرم افزار اکسل یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین برنامه ها برای حسابداری می باشد که به شما قابلیت های زیادی برای انجام پروژه های مختلف می دهد که در مقاله اکسل چیست تمامی کاربردهای آن را توضیح داده ایم.

اگر تاکنون پاسخ این سوال را که نحوه فارسی کردن اعداد در اکسل چگونه می باشد نگرفته اید، باید بدانید که تابع TEXT یکی از توابع فارسی کردن اعداد در نرم افزار اکسل می باشد.

پیشنهاد ویژه: برای شرکت در کامل ترین دوره آموزشی اکسل در بهترین مرکز آموزشی کشور، زیر نظر اساتید برتر و متخصص، به صفحه دوره اکسل مقدماتی تا پیشرفته مراجعه کنید.

شما می توانید با استفاده از فرمت تعریف شده برای این تابع در قسمت زیر درج کرده ایم برای این کار استفاده کنید.فقط کافیست برای سلول مورد نظر این تابع را استفاده کنید تا به راحتی اعداد انگلیسی به فارسی تبدیل گردد.

TEXT(A1,”[$-۳۰۱۰۰۰۰]General”)=

استفاده از کد ویژوال بیسیک در اکسل

یکی دیگر از روش های تغییر اعداد انگلیسی به فارسی در اکسل، استفاده از کد ویژوال بیسیک می باشد.در این روش شما می توانید از تابع (En2Fa) استفاده کنید.برای استفاده از این روش می توانید کد قرار داده شده در قسمت پایین را کپی کرده و در محیط اکسل آن را پیست کنید.

Function En2Fa(rng As Range)

‘ Code written by: Excel Iran Team – Amir Ghasemiyan

Dim num, i As Integer, ch As String

num = rng.Value

For i = 1 To Len(num)

ch = Mid(num, i, 1)

If AscW(ch) >= 48 And AscW(ch) <= 57 Then ch = ChrW(AscW(ch) + 1728)

En2Fa = En2Fa + ch

Next i

End Function

در صورتی که می خواهید با انواع روش های تبدیل عدد به حروف در اکسل آشنا شوید، به صفحه تبدیل عدد به حروف در اکسل مراجعه کنید.

فارسی کردن اعداد در اکسل با تنظیمات ویندوز

آخرین روشی که می توانید برای فارسی کردن اعداد در سلول‌های اکسل انجام دهید، تنظیمات کنترل پنل سیستم کامپیوتر می باشد که باید طبق روش زیر عمل کنید.

Control panel > language and regional option > regional option > customize > digit sub situation > national

در صورتی که از ویندوز ۸ به بالا استفاده می کنید، باید طبق روش زیر اقدام به فارسی کردن اکسل کنید:

Control panel > Clock, Language, and Region > Region > Additional settings > use native digits > national

پیشنهاد ویژه : تبدیل تاریخ شمسی به میلادی در اکسل

فارسی کردن اعداد در محورهای نمودار اکسل

برای فارسی کردن اعداد در محورهای نمودار اکسل، می توانید مراحل زیر را دنبال کنید.

ابتدا روی اعداد مورد نظر (محورهای افقی یا عمودی) کلیک راست کنید و سپس گزینه Format Axis را انتخاب ‌کنید.در پتجره ای که برای شما باز می گردد منوی Number را انتخاب کرده و در قسمت Category روی گزینه Custom ضربه بزنید.

در این مرحله از فارسی کردن اعداد نمودار در اکسل در کادر خالی، کد فرمت موردنظر را طبق توضیحاتی که در تغییر فرمت سلول اکسل دادیم، وارد کنیدو گزینه add را انتخاب نمایید.

فارسی کردن اعداد در محورهای نمودار اکسلفارسی کردن اعداد در محورهای نمودار اکسل

اعداد فارسی در اکسل ویندوز ۱۰

درمورد اعداد فارسی در اکسل ویندوز ۱۰ باید بدانید که روش هایی که برای رفع مشکل تایپ اعداد فارسی در اکسل گفته شده هست برای اعداد فارسی در اکسل ویندوز ۱۰ صدق نمی کنند.به همین ترتیب شما باید از روش دیگری برای ابن امر اقدام کنید.

شما به همین صورت می توانید از روش تنظیمات سیستم این کار را انجام دهید.برای استفاده از این روش می بایست ابتدا روی نوار وظیفه در سمت پایین صفحه دسکتاپ خود کلیک راست کرده و از میان گزینه های موجود گزینه adjust date/time را انتخاب نمایید.

در ادامه پنجره ای برای شما باز می گردد که در میان گزینه هایی که نمایش داده می گردد می بایست از میان گزینه های سمت راست گزینه Additional date,time, & regional settings را انتخاب کنید.حال روی قسمت Change date,time, or number formats کلیک کنید.

مجددا در این مرحله برای شما پتجره ای باز می گردد که که باید در تب Formats دربخش Format از میان گزینه های منو کشویی روی گزینه Persian(iran) ضربه بزنید.در مرحله بعد گزینه Additional settings را انتخاب کنید.

حال در این قسمت برای شما پنجره جدیدی باز خواهد شد که باید در تب Numbers گزینه Use native digits را روی Context قرار دهید.در نهایت نرم افزار اکسل را در ویندوز ۱۰ باز کرده و از تب Home از قسمت Aliignment گزینه Right-to-Left را انتخاب کنید.

اعداد فارسی در اکسل ویندوز 10اعداد فارسی در اکسل ویندوز ۱۰

جمع بندی

یکی از چالش هایی که ممکن هست در حین کار با نرم افزار اکسل با آن روبرو شوید، تبدیل فرمت انگلیسی به فارسی در اکسل می باشد که برای رفع این مشکل باید با نحوه تنظیمات اعداد در اکسل آشنایی و آگاهی لازم را داشته باشید.به همین ترتیتب در این مقاله صفر تا صد آموزش روش استاندارد تایپ و نوشتن اعداد فارسی در اکسل را به شما عزیزان ارائه داده ایم.

اگر هر گونه سوالی در رابطه با تنظیمات اعداد در اکسل دارید می توانید در قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید تا کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول

چگونه در اکسل اعداد را فارسی کنیم؟

برای فارسی کردن اعداد در اکسل روش های مختلفی مثل تغییر فرمت سلول دراکسل، استفاده از فونت فارسی، راست چین کردن و… وجود دارد که ما در این مقاله تمامی روش های فارسی کردن اعداد در اکسل ۲۰۱۳ و دیگر نسخه ها را بررسی کرده ایم.

فارسی کردن اعداد در نمودار اکسل چگونه است؟

برای فارسی کردن اعداد در محورهای نمودار اکسل ابتدا می بایست روی اعداد مورد نظر (محورهای افقی یا عمودی) کلیک راست کنید و سپس گزینه Format Axis را انتخاب ‌کنید و ادامه مراحلی که در مقاله توضیح داده ایم را انجام دهید.

نحوه فارسی کردن اعداد در اکسل ویندوز ۱۰ چگونه است؟

برای اعداد فارسی در اکسل ویندوز ۱۰شما می بایست به روش تنظیمات سیستم عمل کنید که نحوه انجام آن را به طور کامل در این مقاله توضیح داده ایم.

نوشته فارسی کردن اعداد در اکسل اولین بار در آموزشگاه کامپیوتر و حسابداری آریا تهران

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
citizenryco.ir logo « خبرنگار: سیروس صداقت »

citizenryco.ir logo کد خبر: « 127575 »

citizenryco.ir logo بازدیدها: 12692 2 هفته پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :