citizenryco.ir logo مهم ترین مزایا و معایب دورکاری چیست؟ ...
مهم ترین مزایا و معایب دورکاری چیست؟
citizenryco.ir logo لینک منبع خبر:
https://drsadeghinia.com/teleworking/

دورکاری چیست ؟ با گسترش مداوم همه‌گیری کووید ۱۹، بر همه‌ی آدم‌ها آشکار شده هست مفهوم دورکاری مسئله‌ای هست که باید در مقیاس جهانی در مورد‌ی آن بیش‌تر تحقیق کنیم.اهمیت این مسئله نه فقط به خاطر افزایش آمادگی‌مان برای مقابله با سایر همه‌گیری‌های بین‌المللی هست که ممکن هست در آینده اتفاق بیفتند، بلکه هم‌چنین به دلیل افزایش آمادگی‌مان برای آینده‌ای مبتنی بر نوآوری به همراه توسعه‌ی سیستم‌های خودکار که در آن، هوش مصنوعی و ربات‌ها به شکلی موثر نیاز انسان را به برخی مشاغل به طور کلی از بین می‌برند.با توجه به نامحدود بودن تکنولوژی و افزایش قابل توجه شرکت‌های علاقه‌مند به استخدام نیروی دورکار، ممکن هست این سوال برای کارجویان به وجود آید که آیا این نوع از شیوه انجام کار قابل اجرا هست یا خیر.

برای پاسخ دادن به این پرسش، در این مقاله سعی کرده‌ایم مزایا و معایب دورکاری را برای شما علاقه‌مندان بیان کنیم.اگر شما هم با این نوع شیوه کاری آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

دورکاری چیست؟ – برخی از مزایای دورکاری

در ابتدا اجازه دهید که شما را با مزایای دورکاری آشنا کنیم:

انعطاف پذیری دورکاری را دوست خواهید داشت

بهترین مزیت دورکاری این هست که شما از هر جایی می‌توانید کارهای خود را انجام دهید.شاید کمی عجیب به نظر برسد، ولی حقیقت دارد.دورکاری به شما امکان می‌دهد تا به جای طی مسیری معین برای رسیدن به شرکت و میز کار خود؛ در خانه، حیاط، کافه، رستوران، کنفرانس یا حتی هواپیما کارتان را انجام دهید.این انعطاف پذیری در انتخاب محل کار به این معنی هست که شما می‌توانید جهت افزایش بهره‌وری، محیط کار ایده‌آل خود را طراحی کنید.به همین صورت، این انعطاف پذیری به شما امکان می‌دهد تا در حال انجام کار به سفر بروید، در جلسات حاضر باشید و در همایش‌های مختلف شرکت کنید.

البته این انعطاف پذیری تنها مربوط به مکان نیست، بلکه در مدیریت زمان نیز دست شما را باز می‌گذارد.در حالیکه برخی از محدودیت‌های زمانی مثل جلسات کاری یا زمان تحویل پروژه‌ها واقعیات زندگی می باشند، کارمندان دورکار می‌توانند طبق برنامه کاری خود جلساتشان را برنامه‌ریزی کنند.به عبارت دیگر، اولین مزیت دورکاری ، آزادی عمل و انعطاف پذیری است

آینده‌ی دورکاری چگونه خواهد بود؟‌

پاسخی که اکنون به ذهن می‌رسد این هست که احتمالا دورکاری، دست‌کم تا آینده‌ای نزدیک، به طور کامل نمی‌تواند جایگزین سبک سنتی کار گردد – حتی در میان شرکت‌های نوآور و خلاق فناوری و سایر بخش‌هایی که دورکاری در آن‌ها قابلیت اجرایی دارد.در عوض، پیش‌بینی منطقی‌تر این هست که شرکت‌هایی که دارای فرهنگ سازمانی سالمی می باشند قادر خواهند بود تعادل مناسبی میان دورکاری و سبک کاری سنتی ایجاد کنند؛ به این شکل که شرایطی را فراهم می‌کنند تا آن‌هایی که توانایی و تمایل دورکاری را دارند بتوانند از این شرایط استفاده کنند، و سایر کارمندان نیز بتوانند به روال سابق و به شکل سنتی به کارشان ادامه دهند.

هم‌چنین، باید این مسئله را نیز در نظر بگیریم که برخی از مشاغل در مقایسه با سایر مشاغل برای دورکاری – و تبدیل شدن‌شان به مشاغل کاملا دورکار در آینده – مناسب‌تر می باشند.توسعه دهندگان نرم‌افزار، تولید کنندگان محتوا، متخصصان سئو، حسابدارها، و برخی دیگر از مشاغل که میزان عملکرد و بهره‌وری‌شان به آسانی قابل اندازه‌گیری است، هم‌چنان در صف اول مشاغلی قرار دارند که می‌توانند برای همیشه دورکار بمثل.در حالی‌که مشاغلی که نیازمند برقراری روابط غیر کلامی و حضور فیزیکی می باشند، شاید هرگز نتوانند به طور کامل دورکار شوند.

در بخش‌هایی که ایجاد ارتباط از راه دور آنچنان بهینه‌سازی نشده است، ترکیبی از دورکاری و حضور در محل کار ممکن هست بهترین نتیجه را به دست دهد.برای مثال، صاحبان کسب و کار ممکن هست به کارمندان‌شان اجازه دهند روزهای معینی از ماه را داخل خانه‌شان کار کنند، و هم‌چنان طبق 1 برنامه‌ی معین، در محل کار حاضر شوند و به انجام فعالیت‌ها و وظایفی که نیازمند کار گروهی هست بپردازند.کووید ۱۹، چه خوب یا چه بد، کمک‌مان کرده هست خود را برای ایجاد تغییراتی در آینده آماده کنیم.

شرکت‌های بزرگ باید طرز فکرشان را در مورد فضا و محل کار تغییر دهند.امروزه، روزهای کاری داخل اتاقک‌های کوچک تا ساعت ۵ بعد از ظهر و حتی بیش‌تر در شرکت‌هایی که نام‌شان در فهرست فرچون ۵۰۰ ذکر شده است، در حال تغییر اساسی هست.شرکت‌ها باید انعطاف پذیر باشند، ولی نباید کارمندان‌شان را بدون هیچ کمک و پشتیبانی راهی خانه کنند.این شرکت‌ها می‌توانند از کارمندان‌شان بخواهند از راه دور با آن‌ها همکاری کنند، ولی مجبور باشند دست‌کم هفته‌ای 1 بار به محل کار بروند و با سایر کارکنان ملاقات کنند.

آدم‌ها به تعامل نیاز دارند، ولی نمی‌خواهند کل روز را در محل کارشان بمثل.راه‌هایی را به کارکنان‌تان پیشنهاد کنید که بتوانند با سایرین ارتباط و تعامل داشته باشند، و هم‌زمان نیز آزاد باشند از مکان دلخواه‌شان به انجام کارها و وظایف بپردازند.آدم‌ها به 1 ساختار معین، در عین حال، انعطاف پذیر نیاز دارند.

دورکاری چیست؟

این شیوه‌ از کار کردن مزایایی دارد:

هزینه‎های رفت و آمدتان به محل کار و هزینه‎های جانبی دیگری که دارید کاهش می‎یاید. در بعد اجتماعی و زیست محیطی موثرید و باعث کاهش شلوغی‎ها و ازدحام خیابان‎ها می‎شوید ساعات کار شناور دارید و می‌توانید کارهای شخصی‌تان را بهتر انجام بدهید. می‎توانید روی صندلی، زمین و حتی روی چمن‎ها بنشینید و کار کنید. کمتر جمع‎ها و مراودات‎ خود را با خانواده و دوستان از دست می‎دهید. اگرچه شما 1 کارفرما دارید ولی می‎توانید در خانه خودتان مدیر خودتان باشید. سالم‎تر و شاداب‎تر می‌مانید، کمتر استرس دارید و درگیر مشکلات و موانع موجود در محیط کار نمی‎شوید. فرصت بیشتری برای آموختن و اعتلای دانش، علم آموزی و حتی ادامه‌ی تحصیل دارید.

معایب دورکاری برای کارمندان

در کنار تمام مزایایی که دورکاری دارد، معایبی هم وجود دارد که باید آنها را هم در نظر بگیرید.در ادامه به چند مورد از این معایب اشاره شده هست.

ممکن هست به مرور احساس انزوا و ناراحتی کنید. ممکن هست فضای مناسب برای کار کردن نداشته باشید.مثلا فضای خانه‌تان به اندازه‌ی کافی مناسب نباشد یا صدای تلویزیون، رفت و آمد اعضای خانواده و مهمانان و حتی رویدادهای بیرون از خانه روی کار شما تأثیر بگذارند. به دلیل آنکه دور از محیط کار هستید ممکن هست مدیرتان در مورد کار و شیوه‌ی پر کردن ساعات کارکرد شما دچار شبه گردد. آدم‎های دیگر کمتر در مورد‎ی شما می‎دانند و فرصت ساختن روابط جدید را به مرور از دست می‎دهید.  ممکن هست در مورد‌ی اخبار سودمندی در محیط شرکت گفتگو گردد و شما از آن بی‎خبر باشید یا اینکه همکاران بسیار دیر به فکر اطلاع‌رسانی به شما بیافتند. حس تنوع طلبی‌تان در لباس پوشیدن و استفاده از زیورآلات را به مرور از دست می‎دهید.انگیزه‎ای برای داشتن چیزهای جدید ندارید و با اجتماع کمتر سر و کار خواهید داشت.

مزایای دورکاری برای مدیران و کارفرمایان

وقتی صاحب کسب و کاری باشید دورکاری برای شما هم مزایای چشم‌گیری دارد.می‌توانید از استعدادها و توانایی‌های اشخاص بیشتری نسبت به فضای کاری که در اختیار دارید استفاده کنید و در واقع هزینه‎های فضای کار شما کاهش پیدا می‌کند.شما دیگر لازم نیست برای هر فرد جدید میز، کامپیوتر، صندلی و… را تهیه کنید.افزایش دقت و بهره‎وری کارمندان به دلیل حذف شرایطی که باعث حواس پرتی می‎گردد از دیگر مزایای داشتن کارمندان دورکار هست.تحقیقات ثابت کرده هست که در شرایط انعطاف‌پذیر، ذهن بهتر کار می‌کند.

ترکیب کار و زندگی شخصی:

وقتی در خانه کار می کنید، شاید همیشه موفق به تعطیل کردن زندگی شخصی خود در ساعات کاری و در حین کار نشوید.ایجاد 1 فضای کاری جداگانه مثلا 1 اتاق کار، می تواند کمک کننده باشد، این امر برای برخی از کارکنان دشوار هست زیرا آنها نمی توانند مرزی بین زندگی شخصی و کار ایجاد کنند و ناخواسته آن دو را با هم ترکیب می کنند.آیا واقعا دشوار نیست صدای نوزاد کوچکتان را بشنوید و کار کنید؟

دورکاری چیست؟

دشواری ارائه دستاوردها:

وقتی نوبت به بررسی یا چک  کردن کارتان توسط مدیر نظارت خود رسیده است، دورکاری می تواند در نحوه ارائه دستاوردهایتان چالش ایجاد کند.برای مقابله با این مشکل به عنوان 1 فرد دورکار، حجم کار روزانه خود و نقاط عطفی که در طول مدت دورکاری بدست آورده اید را یادداشت نمایید تا زمانی که می خواهید درخواست ارتقا شغلی یا افزایش دستمزد دهید، بتوانید آن را ارائه دهید.به همین صورت به طور منظم با سرپرست خود در ارتباط باشید تا از دل نروید اگر از دیده برونید! اگر می خواهید باید ها و نباید های دیجیتال مارکتینگ را بدانید بروی لینک آبی کلیک کنید.

حواس‌پرتی‌ها بی‌شمارند

درست هست که در خانه هیچ همکاری ندارید، ولی این موضوع به این معنی نیست که حواس شما به هیچ چیز پرت نمی‌گردد.دورکاری حواس‌پرتی‌های مخصوص خود را دارد که بنا بر شرایط هر فرد متفاوت می باشند.برای مثال ممکن هست 1 پدر یا مادر برای آنکه در کنار کودک تازه متولد شده خود باشد، دورکاری را به کار کردن در دفتر ترجیح دهد.ولی ممکن هست همین نزدیک بودن به کودک باعث گردد که بیشتر زمانشان به جای تمرکز بر کار، به مراقبت از فرزندشان بگذرد.

حتی اشخاص دورکار مجرد نیز با فهرست بلندی از حواس‌پرتی‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند.ممکن هست وسوسه شوید و وقت خود را صرف مرتب کردن منزل و شست و شوی ظروف کنید.یا حتی از آنجایی که هیچ شخصی بر کار شما نظارت نمی‌کند، ممکن هست بخواهید روی کاناپه دراز بکشید و در اینترنت گشت و گذار کنید.حواس‌پرتی‌ها تمام جا می باشند و اگر در محل کار رسمی حضور نداشته باشید، تعدادشان دوبرابر خواهد شد.به همین دلیل مقاومت در برابر آنها نیازمند عزت نفس بالایی هست.

همان طور که مشاهده کردید دورکاری مزایا و معایب متعددی دارد.آنچه برای 1 شخص یا تیم نتیجه‌بخش است، ممکن هست برای شخص یا تیم دیگری بی‌فایده باشد.با این حال با پیشرفت روزافزون تکنولوژی و افزایش ارتباطات بین انسان‌، کاملاً واضح هست که دورکاری نقش مهمی در آینده کسب و کارها ایفا خواهد کرد.

لطفا به این محتوا امتیاز دهید.

نوشته مهم ترین مزایا و معایب دورکاری چیست؟ اولین بار در آکادمی دکتر صادقی نیا.

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
citizenryco.ir logo « خبرنگار: نازنین شمس »

citizenryco.ir logo کد خبر: « 127837 »

citizenryco.ir logo بازدیدها: 9797 2 هفته پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :