citizenryco.ir logo همدان و خوراکی هایش ...
همدان و خوراکی هایش
citizenryco.ir logo لینک منبع خبر:
https://www.ecoiran.com/fa/tiny/news-31802

همه‌ی این نگاه‌ها به غذا از جایی نشأت می‌گیرد که انسان به خوراک فقط به عنوان 1 نیاز جسمی نگاه نمی‌کند، به بیان دیگر، از جایی به بعد، انسان غذا را 1 تفریح می‌داند، و هم از آنجاست که صنعت غذا در ایران و جهان دارای 1 موقعیت منحصر به فرد هست. در حوزۀ صنعت گردشگری هم، بیش از 1 دهه هست که غذا نقش پر رنگی در رونق اقتصاد جوامع محلی و بومی پیدا کرده است، گردشگران بی‌شماری می باشند که مبنای تفریح خود را غیر از طبیعت و محیط‌زیست، بر خوراک مناطق می‌گذارند و غذای محلی را یکی از انگیزه‌های سفر در نظر می‌گیرند.

این در حالیست که خوشبختانه در ایران هم هر منطقه برای خودش جایگاهی در حوزه‌های غذا و نوشیدنی دارد.

همدان هم به واسطۀ بهار دل‌انگیز و زمستان سرد، غذاهای متنوعی در آن توسط خانواده‌ها طبخ می‌گردد که در کشور جایگاه ویژه‌ای را در میان گردشگران غذا، به خود اختصاص داده هست.

download

در میان این تمام تنوع، برخی از غذا و شیرینی‌ها به ثبت میراث رسیده، ولی برخی تاکنون به این جایگاه معنوی دست پیدا نکرده‌اند.

طبق آمارهای اعلامی تا سال گذشته از سوی دستگاه‌های متولی، ۱۳ غذا و شیرینی استان همدان در فهرست آثار ملی یا میراث ناملموس ثبت شده است، که از آن جمله – که یا در مسیر ثبت می باشند یا ثبت شده اند - می‌توان به سرداشتی، قووت و انگشت پیچ همدان، شاطه حلوایی تویسرکان، و نان گرده، آش ترش، آش بادمجان، کلوای گوراب، شیره‌پزی انگور مانیزان، باسلق و منبت، حلوا مغزی، شیره ترخینه و آش ماسوا در ملایر، آش غاز یاقی و عیران شوربا در شهرستان کبودرآهنگ، آش خیار اسدآباد و ...

اشاره کرد.

download (3)

در همدان هم جشنواره‌های غذایی متعددی برگزار شده و در آینده هم برگزار خواهد شد، در بسیاری از این جشنواره‌ها، دهکده تفریحی توریستی گنجنامه به عنوان همراه، حامی مالی یا برگزارکننده حضور داشته و تلاش کرده جایگاه حامی گردشگری در همدان را داشته باشد.

دهکده تفریحی توریستی گنجنامه که به عنوان پایلوت تفریحی غرب کشور مطرح هست در آن از اقامتگاه کوهستانی، ویلاهای کوهستانی برای حضور در تمام فصول، تله کابین گرفته تا انواع هیجانات از بانجی جامپینگ تا تیرول و سورتمه ریلی، به همین صورت وجود یکی از کم‌نظیرترین غارهای مصنوعی در ایران برنامه‌ریزی و تعبیه شده هست.

بر همین اساس در 1 دهۀ اخیر، موضوع حضور رستوران‌های برند در این مجموعه با ارائۀ منوهای ایرانی و خارجی یکی از جذابیت‌های خوب مجموعه تفریحی گنجنامه بوده هست.

شاید بتوان گفت با کارهایی که در حوزه‌های غذایی در این مجموعه انجام شده چندین بار «تیم ملی غذای همدان» در این مجموعه شکل گرفته و به گردشگران طعم و مزۀ خوش خوراک سنتی همدان را چشانده هست.

IMG_4184

در مسیر این معرفی، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بانوان همدانی هم در حوزۀ طبخ انواع غذا، شیرینیجات، شوریجات، ترشیجات و ...

در نمایشگاه‌های مختلف عرضه شده و گردشگران از آن بهره برده‌اند.

اگر مدیران استان همدان نگاه توسعه‌محوری با مرکزیت گردشگری را در دستور کار قرار داده باشند، یکی از مهمترین محورهایی که باید به آن توجه ویژه گردد، گردشگری خوراک هست.

همدانی‌ها معروفند به این که سفره‌های غذایی رنگینی دارند.

رنگین از منظر انواع ترشی‌ها، دسرها و ...، بنابراین باید این سفرۀ رنگین جلوی گردشگر پهن گردد تا ایشان هم از نعمت خدادادی و هنر دست همدانی‌ها استفاده کند.

در همین مسیر دهکدۀ تفریحی توریستی گنجنامه با توانایی و ظرفیتی که دارد، امیدوار هست بتواند در آینده یکی از مراکز مهم گردشگری غذا در استان همدان و غرب کشور باشد.

 سایت گنجنامه : www.ganjname.com

اینستاگرام : @ganjnamehvillage

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
citizenryco.ir logo « خبرنگار: نازنین شمس »

citizenryco.ir logo کد خبر: « 127987 »

citizenryco.ir logo بازدیدها: 9685 2 شبانه روز پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :