citizenryco.ir logo استقبال گسترده از چت بات های هوش مصنوعی توسط شرکت های بزرگ ...
استقبال گسترده از چت بات های هوش مصنوعی توسط شرکت های بزرگ
citizenryco.ir logo لینک منبع خبر:
https://www.zhaket.com/blog/wide-acceptance-of-artificial-intelligence-chatbots-by-large-companies/

استقبال گسترده از چت‌بات هوش مصنوعی ChatGPT (چت‌ جی‌پی‌تی) باعث شده هست تا بسیاری از شرکت‌ها برای ارائه نسخه مشابه این چت‌بات و بهره‌مندی بیشتر از AI تشویق شوند.شرکت‌های مختلف برای ارائه نمونه‌های مختلف چت‌بات (Chatbot) که می‌توانند رقبای ChatGPT باشند، با یکدیگر رقابت می‌کنند تا بتوانند هوش مصنوعی را بیشتر در دسترس عموم مردم قرار دهند.

دو غول فناوری، یعنی مایکروسافت و گوگل مدتی پیش نسخه اختصاصی خود از ابزارهای هوش مصنوعی مکالمه‌محور را که با استفاده از مدل‌های زبانی بزرگ طراحی شده‌اند، معرفی کردند.چند شرکت کمتر شناخته دیگر نیز درحال تلاش برای دستیابی به این هدف می باشند.در این مطلب قصد داریم شرکت‌هایی که چت‌بات‌های مشابه ChatGPT را بر پایه آن طراحی‌اند یا قصد دارند با چت‌بات اختصاصی خود چت‌جی‌پی‌تی را به چالش بکشند، معرفی کنیم.

مایکروسافت

مایکروسافت چت‌بات خود را با نام «بینگ جدید» یا «نیوبینگ» (New Bing) عرضه کرده هست.این AI chatbot همان موتور جستجوی بینگ هست که به هوش مصنوعی تجهیزشده شده و مایکروسافت وعده داده این ابزار می‌تواند شیوه جستجو را متحول کند.

مایکروسافت در شرکت Open AI، شرکت خالق ChatGPT، سرمایه‌گذاری عظیمی کرده هست.این شرکت از فناوری پشت‌پرده چت‌جی‌پی‌تی برای ایجاد 1 ابزار هوش مصنوعی قوی‌تر استفاده می‌کند.تاکنون عملکرد بینگ جدید در برخی از موارد کاملاً قابل‌قبول و تأثیرگذار و در برخی از موارد غیرقابل‌قبول بوده هست.

اکنون نسخه آزمایشی بینگ در اختیار برخی از کاربران قرار گرفته و آن‌ها می‌توانند سؤالاتی مثل «می‌تونی بهترین جاهای دیدنی پاریس رو به من بگی» یا «بهترین دستور‌پخت پای سیب کدومه»، عملکرد آن را آزمایش کنند.این چت‌بات AI هم با ارائه توضیحات شرح‌دهنده دیدنی‌های پاریس یا بیان ترکیبات و دستورات لازم در 1 دستور‌پخت، به این سؤالات پاسخ می‌دهد.

مایکروسافت چت‌بات خود را با نام «بینگ جدید» یا «نیوبینگ» (New Bing) عرضه کرد

این چت‌بات هوش مصنوعی مایکروسافت معایبی نیز دارد؛ مثلاً گاهی اوقات پاسخ‌های عجیب‌‌وغریب می‌دهد.به همین صورت کاربران هر‌بار تنها می‌توانند ۵ سؤال از بینگ جدید بپرسند و سقف روزانه پرسش از آن تنها ۵۰ سؤال هست.بینگ جدید محدودیت‌های دیگری هم دارد که به‌تازگی به‌دنبال شکایت کاربران کمتر شده هست.

مایکروسافت قصد دارد با تقویت این ابزار AI خود که می‌تواند یکی از رقبای ChatGPT باشد، ارائه خلاصه از صفحات وب و اسناد درحال مطالعه توسط کاربران وب را امکان‌پذیر کند.ردموندی‌ها مصمم می باشند قابلیت ایمیل‌نویسی و تولید محتوای متنی برای شبکه‌های اجتماعی را در چت‌بات خود ایجاد کنند.

گوگل

گوگل هم برای رقابت با مایکروسافت 1 چت‌بات AI به نام «بارد» (Bard) ایجاد کرده هست که می‌تواند یکی دیگر از رقبای ChatGPT باشد.این ابزار می‌تواند حوزه اصلی فعالیت گوگل، یعنی جستجو را به چالش بکشد؛ به همین دلیل آن را سریع ایجاد کرده هست.البته اکنون اطلاعات زیادی در مورد این چت‌بات وجود ندارد.

طبق گفته «سوندار پیچای»، مدیرعامل گوگل، برای توسعه این سرویس مکالمه هوش مصنوعی از LaMDA، یعنی مدل زبانی بزرگ خود گوگل استفاده شده هست.بارد برای ارائه پاسخ‌های به‌روز و قابل‌قبول به کاربران، به‌صورت تصادفی از اطلاعات موجود در این مدل استفاده می‌کند.

گوگل هم برای رقابت با مایکروسافت 1 چت‌بات AI به نام بارد - Bard ایجاد کرد

طبق گفته گوگل، این ابزار احتمالاً می‌تواند برای انجام وظایفی مثل برنامه‌ریزی برای حمام‌کردن کودک، مقایسه دو فیلم نامزد اسکار و ایده‌گرفتن برای پخت 1 غذا با مواد موجود در یخچال استفاده گردد؛ البته اکنون بارد هم مثل بینگ جدید معایبی دارد؛ مثلاً در نخستین توییت آزمایشی ارسال‌شده توسط بارد مشکلی اساسی مشاهده شده هست.چت بات هوش مصنوعی گوگل اکنون تنها در اختیار گروه آزمایش‌کننده قرار دارد و دسترسی به آن در هفته‌های آتی گسترده‌تر می‌گردد.

متا

متا که مالک شبکه‌های اجتماعی مطرح فیسبوک، اینستاگرام و واتس‌اپ محسوب می‌گردد نیز چت‌بات AI خود به نام «گالاکتیکا» (Galactica) را رونمایی کرده هست.گالاکتیکا 1 مدل زبانی محسوب می‌گردد که جهت کمک به دانشمندان و پژوهشگران برای ارائه اطلاعات به آن‌ها با استفاده از خلاصه مقالات علمی، ارائه راه‌حل‌هایی برای مسائل ریاضی و تشریح ساختار مولکول‌ها طراحی شده هست.

طبق گفته متا، برای آموزش این chatbot از ۴۸ میلیون مقاله، متن، مواد مرجع، ترکیبات و پروتئین‌ها و سایر منابع علمی استفاده شده هست.عملکرد گالاکتیکا در ماه نوامبر ۲۰۲۲ که متا آن را برای عموم مردم منتشر کرد، ناامیدکننده بود.جامعه علمی به‌شدت از بات انتقاد کردند.به همین صورت دانشمندی آن را به‌خاطر ارائه پاسخ‌های تأسف‌برانگیز و نادرست، «ابزاری خطرناک» نامید.متا گالاکتیکا را تنها دو روز پس از انتشار آن از دسترس خارج کرد.

 گالاکتیکا 1 مدل زبانی محسوب می‌گردد

انتشار گالاکتیکا نخستین اقدام برای توسعه مدل هوش مصنوعی نیست.این شرکت قبلاً بات «بلندربات ۳» (BlenderBot 3) را نیز در اوت ۲۰۲۲ منتشر کرده که مثل 1 دستیار دیجیتالی است، ولی عملکرد خوبی ندارد.«کلسی پایپر»، روزنامه‌نگار، پس آزمایش‌کردن این بات گفته هست که پاسخ‌های آن بسیار ضعیف بوده‌اند.به اعتقاد او، عملکرد چت بات GPT-3 (فریم‌ورکی که ChatGPT بر پایه آن ایجاد شده)، بسیار بهتر از بلندربات هست.

بلندربات ۳ تاکنون هم فعالیت کند.متا قصد دارد در آینده ابزارهای AI بیشتری را عرضه کند؛ بنابراین شاید این شرکت هم در آینده محصولی را ایجاد کند که بتوان آن را یکی از رقبای ChatGPT نامید.

«مارک زاکربرگ»، مدیرعامل شرکت متا، اعلام کرده که این شرکت 1 تیم هوش مصنوعی اختصاصی با هدف ایجاد پرسونای هوش مصنوعی طراحی‌شده برای کمک به مردم تشکیل داده هست.ساخت ابزارهای هوش مصنوعی مبتنی بر متن و تصویر برای واتس‌اپ، اینستاگرام و پیام‌رسان فیسبوک، از دیگر اهداف این تیم متا می باشند.

آنتروپیک (Anthropic)

آنتروپیک (شرکتی فعال در حوزه پژوهش در زمینه AI) در سال ۲۰۲۱ توسط کارمندان سابق OpenAI تأسیس شده هست.این شرکت درحال کار روی AI chatbot خود، یعنی «کلاد» (Claude) هست که یکی از رقبای ChatGPT محسوب می‌گردد.کلاد تاکنون به‌طور کامل در اختیار عموم مردم قرار نگرفته هست.گوگل اواخر ۲۰۲۲ حدود ۳۰۰ میلیون دلار در آنتروپیک سرمایه‌گذاری کرد.

آنتروپیک کلاد را براساس متالوژی اختصاصی خود تحت عنوان هوش مصنوعی مشروطه (Constitutional AI) ایجاد کرده هست.این شرکت مدل زبانی خود را حدوداً با مجموعه متشکل از ۱۰ دستورالعمل و اصل زبان طبیعی آموزش داده هست.کلاد توانایی تجدیدنظر خودکار در پاسخ‌هایش را نیز دارد.طبق گفته آنتروپیک، هدف از ایجاد این بات آموزش دستیارهای هوش مجازی بهتر و کم‌خطرتر بدون درنظر‌گرفتن بازخوردهای انسان هست.

آنتروپیک (شرکتی فعال در حوزه پژوهش در زمینه AI)

اسکیل (Scale)، پلتفرم داده هوش مصنوعی، پس از دسترسی یافتن به کلاد، تفاوت‌های بین این چت بات و ChatGPT را معین کرده هست.اسکیل در بررسی‌های خود مطمئن شده که کلاد می‌تواند رقیبی جدی برای ChatGPT باشد و در رد‌کردن درخواست‌های نامناسب بهتر از آن عمل می‌کند.کلاد نیز مثل سایر چت‌بات‌های AI معرفی‌شده، معایبی نیز دارد؛ در نتایج این مدل زبانی چند مورد خطا و اشتباه ریاضی دیده شده هست.درحال‌حاضر عموم مردم نمی‌توانند از کلاد استفاده کنند و تنها شرکت‌ها به آن دسترسی آلفا دارند.

یو.کام (you.com)

یو.کام به‌عنوان موتور جستجوی قابل‌کنترل معرفی شده هست.این موتور جستجو که در ابتدا 1 موتور جستجوی معمولی به‌نظر می‌رسد، از ابزار تست هوش مصنوعی بهره می‌برد که تا حدود زیادی مثل ابزار به‌کار‌گرفته‌شده توسط مایکروسافت در بینگ عمل می‌کند؛ بنابراین یو.کام هم می‌تواند یکی از رقبای ChatGPT باشد.

نخستین چت‌بات معرفی‌شده توسط یو.کام، یوچت (YouChat) نام داشت که در دسامبر ۲۰۲۲ معرفی شد.طبق گفته‌ها، این chatbot بر‌اساس مدل C-A-L ایجاد شده است؛ این مدل با مکالمات مبتنی بر هوش مصنوعی، اپلیکیشن‌های you.com، نقل‌قول‌ها و لینک‌های وب ترکیب شده هست.

یو.کام به‌عنوان موتور جستجوی قابل‌کنترل معرفی شد

یوچت درست مثل نیوبینگ مایکروسافت توانایی ارائه پاسخ خارجی همراه با یادداشت به انواع مختلف سؤالات، تهیه خلاصه‌ای از محتوای وب، ایجاد کد، نگارش مقاله و سایر موارد مشابه را دارد.

یو.کام علاوه بر امکان‌پذیر کردن دسترسی کاربران به چت بات هوش مصنوعی، مدل‌های هوش مصنوعی ایجادکننده تصویر شامل Stable Diffusion1.5 و Stable Diffusion 2.1 و Open Journey که توانایی ایجاد عکس براساس توصیفات متنی را دارند، به سیستم خود اضافه کرده هست.این موتور جستجو نتایج جستجوی شما را براساس پاسخ‌های مرتبط در سایت‌هایی مثل ردیت، تریپ ادوایزر، ویکی‌پدیا و یوتوب تقسیم‌بندی می‌کند و نتایج استانداری از وب را نیز ارائه می‌دهد.

علی‌بابا

علی‌بابا، غول تجارت الکترونیکی چینی نیز وارد حوزه ارائه چت بات هوش مصنوعی شده هست.در اوایل فوریه، یکی از سخنگویان آن اعلام کرد که این شرکت نیز درحال آزمایش یکی از رقبای ChatGPT هست.طبق گزارش‌ها، علی‌بابا از سال ۲۰۱۷ درحال آزمایش هوش مصنوعی مولد بوده، ولی تاکنون هیچ اطلاعاتی در مورد معرفی بات خود یا توانایی‌های آن ارائه نکرده هست.

البته علی‌بابا برای ارائه chatbot اختصاصی خود باید موانع زیادی را پشت سر بگذارد.گزارشی نشان می‌دهد که قانون‌گذاران چینی به دو شرکت تنسنت و آنت گروپ که هر دو متعلق به علی‌بابا می باشند، هشدار داده‌اند که به‌دلیل احتمال ارائه محتوای سانسور‌نشده توسط چت‌جی‌پی‌تی، دسترسی به آن باید محدود گردد.شرکت‌های مذکور قبل از قراردادن چت‌بات‌های خود در دسترس عموم مردم، باید از دولت مجوز بگیرند.

احتمالاً برای تمام شرکت‌های چینی که قصد ایجاد چت‌بات‌های AI را دارند، قوانین مشابهی اعمال می‌گردد.به همین دلیل این سؤال مطرح می‌گردد که آیا این شرکت‌ها می‌توانند چت بات‌های هوش مصنوعی خود را منتشر کنند و آیا توانایی‌های آن‌ها با قوانین محدودکننده مرتبط با سانسور در تضاد هست یا خیر.

بایدو (Baidu)

بایدو 1 شرکت چینی دیگر هست که قصد دارد نرم‌افزار AI خود با نام «ارنی بات» (Ernie Bot) را به‌زودی در مارس جاری معرفی کند که می‌تواند یکی دیگر از رقبای ChatGPT باشد.بایدو با موتور جستجویش با همین نام شناخته می‌گردد.درحال‌حاضر این شرکت چند سرویس مبتنی بر اینترنت مثل پلتفرم نقشه بایدو مپ (baidu map)، دایرهالمعارف آنلاین بایدو بایکه (Baidu Baike)، سرویس ذخیره‌سازی ابری بایدو ونگپان (Baidu Wangpan) و… ارائه می‌دهد.اکنون بایدو برای بهره‌مندی از فناوری هوش مصنوعی برای طراحی و ساخت خودروی خودران نیز تلاش می‌کند.

Ernie که مخفف عبارت Enhanced Representation through kNowledge IntEgration (به معنی ارائه پیشرفته از طریق یکپارچه‌سازی دانش است) برای نخستین‌بار در ۲۰۱۹ معرفی شد.این AI chatbot که در ابزاری شبیه به ChatGPT تکامل یافته است، قابلیت ارائه پاسخ‌های مکالمه را دارد.بایدو در اواخر ۲۰۲۱ اعلام کرد که مدل زبانی خود را با انبوهی از داده‌های بدون ساختار و نمودار دانش آموزش داده و این مدل هم در زمینه فهم زبان طبیعی و ایجاد آن پیشتاز هست.

بایدو هم می‌خواهد مثل گوگل و مایکروسافت چت‌بات خود را در موتور جستجویش ادغام و حتی آن را با رابط کاربری خودروی برقی آینده استارتاپ چینی جیدو (Jido) ترکیب کند.بایدو درحال توسعه 1 مدل ایجاد تصویر براساس متون چینی به نام Ernie ViLG هست که عملکردی شبیه به سیستم DALL-E2 شرکت OpenAI و هوش مصنوعی مولد تصویر Stable Diffusion دارد.

دستیار GrammarlyGO با الهام از ChatGPT

نرم‌افزار Grammarly که تا پیش از این دستیاری ساده برای اصلاح مشکلات نگارشی متن بود، حالا با تب هوش مصنوعی از 1 قابلیت جدید به نام GrammarlyGO رونمایی کرده هست که می‌تواند بهره‌وری را افزایش دهد.این هوش مصنوعی زایا در سازوکاری شبیه به ChatGPT قادر هست به‌شکلی منحصربه‌فرد پیشنهادهایی را در نوشتن متن به کاربر ارائه کند که رنگ‌وبوی خاص کاربر را داشته باشد.

اطلاعیه‌ای که در وب‌سایت Grammarly منتشر شده است، می‌گوید: «این قابلیت برای کمک به اشخاص و کسب‌وکارها در ارتباطات از هوش مصنوعی زایا استفاده می‌کند و فرقی ندارد که فرد از ابتدا نوشتن 1 متن را آغاز کرده باشد یا درحال کار روی 1 نوشته آماده باشد.»

سرویس Grammarly به‌زودی به 1 هوش مصنوعی به نام GrammarlyGO تجهیزشده می‌گردد

GrammarlyGO می‌تواند چه کارهایی انجام دهد؟

سرویس GrammarlyGO براساس سلایق شخصی کاربر و سبک کاری شرکت‌ها، پیشنهادهایی را برای نوشتن ارائه می‌کند و درعین‌حال اجازه می‌دهد تا خود اشخاص کنترل تجربه‌شان را در اختیار داشته باشند.با این هوش مصنوعی به همین صورت می‌توانید به ایده‌پردازی مشغول شوید و حتی به‌راحتی ایمیل‌های دریافتی خود را مطالعه کنید و برای آن‌ها پاسخ بنویسید.

Grammarly در توجیه ساخت این قابلیت می‌گوید تقریباً هر نوشته‌ای را می‌توان به‌نحوی بهبود داد.از آنجایی که بعضی‌ها زمان زیادی را صرف ارتباطات خود می‌کنند، با کمک این هوش مصنوعی می‌توان کارآمدی و عملکرد اشخاص و کسب‌وکارها را ارتقا داد و با صرف زمان کمتر برای نوشتن، فعالیت‌های مهم‌تری را تکمیل کرد.

قابلیت GrammarlyGO در اختیار کاربران سرویس‌های پریمیوم، بیزنس، Education و توسعه‌دهندگان Grammarly قرار می‌گیرد.این ویژگی از ماه آوریل به‌صورت بتا فعال خواهد شد و در برخی بازارها هم رایگان خواهد بود.

در ماه‌های اخیر و پس از عرضه چت‌بات ChatGPT بسیاری از شرکت‌ها تمرکز خود را روی توسعه برنامه‌های هوش مصنوعی گذاشته‌اند؛ چرا که سرمایه‌گذاران هم به شرکت‌هایی با پروژه‌های هوش مصنوعی چشم دوخته‌اند.درنتیجه برای Grammarly به‌عنوان 1 سرویس اصلاح متن بسیار طبیعی هست که در این مسیر قدم بردارد.

سایر رقبای ChatGPT

در کنار کمپانی‌هایی که در بالا نام بردیم، چندین شرکت دیگر هم درحال استفاده از هوش مصنوعی مولد می باشند؛ ولی به روش‌های متفاوت! برای مثال اسنپ‌چت روی چت‌بات My AI کار می‌کند که نسخه‌ای از ChatGPT محسوب می‌گردد و البته تنها در اختیار کاربران اسنپ‌چت پلاس قرار می‌گیرد.

یکی دیگر از این ابزارها Character.AI نام دارد که توسط توسعه‌دهندگان فناوری LaMDA گوگل طراحی شده هست.این ابزار به کاربران اجازه می‌دهد که شخصیت‌های واقعی یا خیالی را مدل‌سازی و با آن‌ها چت کنند.

شرکت چینی NetEase توسط زیرمجموعه‌اش، Youdao می‌خواهد درون محصولات حوزه آموزش خود از AI استفاده کند.البته گفته می‌گردد این کمپانی می‌خواهد در بازی‌های آینده‌اش هم به سراغ هوش مصنوعی برود.

یکی دیگر از چت‌بات‌های هوش مصنوعی که حکم 1 همراه را برای کاربران دارد، Replika هست که از طریق چت‌های متنی و یا حتی تماس‌های ویدیویی می‌توان با آن در ارتباط بود.این ابزار با نسخه مخصوص مدل GPT-3 و دیالوگ‌های متنی کار می‌کند.

هوش مصنوعی مکالمه‌محور فناوری نوپایی محسوب می‌گردد و بازیگران بزرگی مثل مایکروسافت و گوگل درحال ورود به این حوزه می باشند.مطمئناً این فناوری در آینده پیشرفت‌های قابل‌توجهی خواهد داشت.مطمئناً مشاهده روند تکامل چت‌بات‌های AI و به همین صورت دنبال‌کردن رقابت آن‌ها برای راه‌یافتن به زندگی روزمره ما، اتفاق جذابی خواهد بود.

دسته بندی: اخبار , اخبار تکنولوژی

علیرضا ناجی

تاریخ آپدیت: 22 اسفند 1401 تاریخ انتشار: 22 اسفند 1401 هوش مصنوعی LLaMA متا برای کارهای تحقیقاتی معرفی شد

هوش مصنوعی LLaMA متا برای کارهای تحقیقاتی معرفی شد

اخبار تکنولوژی 6 اسفند 1401 بیشتر بخوانید ChatGPT نمونه‌ای شگفت‌انگیز از یادگیری ماشین یا مصداق ابتذال شر

ChatGPT، نمونه‌ای شگفت‌انگیز از یادگیری ماشین یا مصداق ابتذال شر

اخبار تکنولوژی 20 اسفند 1401 بیشتر بخوانید New features we expect from iOS 17

ویژگی‌های جدیدی که از iOS 17 انتظار داریم

اخبار تکنولوژی 4 دی 1401 بیشتر بخوانید

سند راهنمای جستجوی گوگل در مورد محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی

اخبار تکنولوژی 20 بهمن 1401 بیشتر بخوانید قوانین جدید اتحادیه اروپا برای کنترل ChatGPT و ابزارهای هوش مصنوعی

قوانین جدید اتحادیه اروپا برای کنترل ChatGPT و ابزارهای هوش مصنوعی

اخبار تکنولوژی 17 بهمن 1401 بیشتر بخوانید معرفی سارا، اولین ربات انسان نما مبتنی بر هوش مصنوعی در نمایشگاه LEAP23

معرفی سارا، اولین ربات انسان نما مبتنی بر هوش مصنوعی در نمایشگاه LEAP23

اخبار تکنولوژی 23 بهمن 1401 بیشتر بخوانید
google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
citizenryco.ir logo « خبرنگار: صمد نادریان »

citizenryco.ir logo کد خبر: « 127529 »

citizenryco.ir logo بازدیدها: 18279 2 ماه پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :