citizenryco.ir logo بدترین پایان تورمی در بیست سال اخیر - تورم به بانک مرکزی رسید ...
بدترین پایان تورمی در بیست سال اخیر  -  تورم به بانک مرکزی رسید
citizenryco.ir logo لینک منبع خبر:
https://www.ecoiran.com/fa/tiny/news-32281

به گزارش خبرگزاری سایت اینک (Siteinc.ir) و به نقل از اکوایران، در سال 1402 بانک مرکزی با وجود سکوت چهار ساله اش در بیان آمار سرعت رشد قیمت ها در شب عید، این بار پیش دستی کرد و زود تر از مرکزآمار تورم را منتشر کرد. 

نخستین نکته در خصوص مهار تورم افسار گسیخته در اقتصاد کشور و کنترل قیمت ها اطلاع شفاف از وضعیت شاخص قیمت مصرف کننده و سایر شاخص های مهم اقتصادی هست.این در حالی هست که مرکز آمار که روال هر ساله اش اعلام تورم اسفند ماه در روز نخست سال بوده این سنت را در سال جاری شکسته و تاکنون پس از گذشته 6 روز تورم را اعلام نکرده هست.

در خلال سکوت ممتد مرکز آمار ایران از وضعیت شاخص قیمت مصرف کننده ولی بانک مرکزی پرده از وضعیت تورم ماهانه اسفند 1401 برداشت.تورمی که راوی رکوردی مهم در آخرین ماه سال 1401 بود. 

تورم

رکوردزنی در تورم ماهانه اسفند 1401

طبق اعلام بانک مرکزی، تورم ماهانه نقاط شهری کشور در آخرین ماه سال برابر با 6.6 درصد بوده هست.این تورم در دو سال و نیم گذشته 1 رکورد محسوب شده و دومین قله در این محدوده به حساب می آید.طبعا نخستین رکورد به خرداد ماه 1401 تعلق دارد که در آن زمان دولت با حذف ارز 4200 تومان از برخی کالاهای خوراکی شوک جدی به قیمت ها وارد کرد.

اکنون در اسفند ماه نیز رکوردی دیگر در رشد قیمت ها ثبت شده هست .مقایسه آخر سال گذشته با تمام سال های قبل نشان می دهد ثیت تورم 6.6.درصدی در اسفند 1401 تقریبا بیشتر جهش ماهانه قیمتها در پایان سال در دامنه بیست سال اخیر بوده هست.به عبارت دیگر بیست سال بود که تورم ماهانه شب عید در سطح پایینی رقم می خورد.سنتی که در ابتدای سال 1402 شکسته شد.

در کنار رکوردزنی های ماهانه تورم ولی تورم نقطه ای نیز در پایان سال 1401 خیز جدی برداشته هست.

تورم

تورم 64 درصدی در آخر سال 1401

در بررسی تورم نقطه ای محاسبه می گردد وضعیت شاخص قیمت مصرف کننده در هر مقطع از سال در مقایسه با موقعیت مشابه خود در سال قبل چه تغییری داشته هست.بررسی ها نشان می دهد در اسفند ماه امسال، تورم نقطه ای برابر با 63.9 درصد بوده و تقریبا به بالاترین سطح دو ساله خود رسیده هست. 

در حالی که آمارهای تورم در میانه سال گذشته خبر از کنترل قیمت ها و روند نزولی آن داشته ولی داده های آماری در این خصوص نشان می دهد وضعیت تورم در نیمه دوم سال گذشته مسیر صعودی پیدا کرده و در پایان بالاترین سطح خوددر دو سال اخیر رسیده هست.

این روند افزایشی در تورم دوازده ماهه نیز قابل مشاهده بوده و با ثبت رکورد 46.5 درصد بیشترین سطح را در بازه 1 ساله داشته هست.

تورم

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
citizenryco.ir logo « خبرنگار: ناهید نامدار »

citizenryco.ir logo کد خبر: « 128440 »

citizenryco.ir logo بازدیدها: 9442 2 ماه پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :