citizenryco.ir logo فناوری بیگ دیتا و نقش کلان داده در عصر دیجیتال ...
فناوری بیگ دیتا و نقش کلان داده در عصر دیجیتال
citizenryco.ir logo لینک منبع خبر:
https://www.zhaket.com/blog/big-data-technology-and-the-role-of-big-data-in-the-digital-age/

فناوری بیگ دیتا (Big Data) یا کلان داده در عصر دیجیتالی امروز می‌تواند به تجزیه‌وتحلیل داده‌های گسترده و بهره‌مندی از آن‌ها کمک کند.در جامعه امروز روزانه حجم گسترده‌ای از داده‌ها ایجاد شده و حجم داده‌های تولیدی لحظه‌به‌لحظه بیشتر می‌گردد.مطمئناً با افزایش باورنکردنی تعداد سیستم‌ها و دستگاه‌های دیجیتالی و گسترش استفاده از فناوری‌هایی مثل اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، در آینده در تمام حوزه‌های دیجیتالی با سونامی عظیمی از داده‌ها مواجه خواهیم شد.

اگرچه با بهره‌مندی از داده‌های مختلف می‌توان به تصمیم‌گیری بهتر، اتخاذ رویکرد و راه‌حل‌های مناسب و به همین صورت بهبود عملکرد کسب‌وکارها و صنایع مختلف کمک کرد، ولی برای تحقق این‌ هدف باید داده‌ها به‌شکل مناسبی پردازش و تجزیه‌وتحلیل شوند.مطمئناً در آینده روش‌های قدیمی یا حتی روش‌های متداول کنونی برای پردازش و تجزیه‌وتحلیل حجم گسترده‌ای داده‌ها کافی نیستند.اینجاست که بیگ دیتا به کمک ما می‌آید.

فناوری بیگ دیتا چیست

کلمه بیگ دیتا یا کلان داده برای تعریف داده‌های گسترده و پیچیده پردازش‌نشده استفاده می‌گردد.پردازش کلان داده‌ها با استفاده از ابزارهای متداول امروزی دشوار و البته زمان‌بر است؛ ولی اجازه دهید قبل از اینکه بیشتر در مورد مفهوم توضیح دهیم، ببینیم اصولاً به چه داده‌هایی کلان داده یا بیگ دیتا گفته می‌گردد.

big data characteristic

ویژگی‌های کلان داده‌ها

کلان داده‌ها دارای شش ویژگی می باشند که شامل موارد زیر می‌گردد:

حجم بالا (Volume) تنوع گسترده (Variety): این ویژگی باعث دشوارشدن فرایند تجزیه‌وتحلیل کلان داده می‌گردد سرعت بالا در تولید (Velocity): کلان داده‌ها با سرعت بالایی تولید می‌شوند و طبیعتاً باید با سرعت بالایی هم آنالیز و پردازش شوند. متغیر‌بودن (Variability): برخی از داده‌ها اصلاً ثابت نیستند و پیوسته درحال تغییرند.مطمئناً پردازش چنین داده‌هایی و مدیریت آن‌ها دشوار و نیازمند بهره‌مندی از راه‌حل‌های کارآمدی هست. قابل‌استفاده بودن در حوزه‌های مختلف (Veracity): کلان داده‌ها می‌توانند در گستره وسیعی از زمینه‌های مختلف استفاده شوند؛ بنابراین از دقت بالایی برخوردار می باشند. پیچیده‌بودن (Complexity): در برخی از موارد کلان داده‌ها بسیار پیچیده می باشند و پردازش آن‌ها فرایند بسیار پیچیده‌ای محسوب می‌گردد؛ مخصوصاً اگر از چند منبع مختلف جمع‌آوری‌شده باشند.

دسته‌بندی کلان داده‌ها

دسته‌بندی کلان داده‌ها

اکنون که می‌دانیم بیگ دیتا چیست، اجازه دهید با دسته‌بندی آن نیز آشنا شویم.کلان داده‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند.دسته اول، داده‌های دارای ساختار یا ساخت‌یافته (structured big data) می باشند که می‌توان آن‌ها را در قالب مجموعه داده‌ها (Data sets) به‌صورت مرتب (مثلاً در ستون‌ها و ردیف‌های معین) در پایگاه‌های داده و صفحات گسترده (اسپریت شیت‌ها) ذخیره کرد.خواندن و پردازش چنین اطلاعاتی برای ابزارهای متداول طراحی‌شده برای این منظور، کار ساده‌ای هست.

اطلاعاتی مثل اسامی، داده‌ها، آدرس‌ها، شماره کارت‌های بانکی، اطلاعات سهام و موقعیت جغرافیایی، مثال‌هایی از کلان داده‌های دارای ساختار می باشند.

دسته دوم کلان داده‌ها، داده‌های بدون ساختار یا ساخت‌نیافته (unstructured big data) می باشند.این داده‌ها با فرمت پایگاه داده ذخیره نمی‌شوند و دارای ساختار نیستند؛ البته داده‌های بدون ساختار، 1 ساختار داخلی مختص به خود دارند؛ ولی چنین ساختاری در مدل‌های داده‌ها قابل پیش‌بینی نیست.این‌ دسته از کلان داده‌ها ممکن هست توسط انسان یا ماشین با فرمت متنی یا غیرمتنی ایجاد شده باشند.تبدیل داده‌های بدون ساختار به داده‌های دارای ساختار امکان‌پذیر است؛ ولی فرایند زمان‌بری دارد.

اطلاعاتی مثل اطلاعات مرتبط با سرگرمی و رسانه‌ها، اینترنت اشیا، داده‌های مرتبط با سنسورها، اطلاعات اسناد، صورت‌حساب‌ها، اطلاعات ثبت‌شده و اطلاعات مرتبط با هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، مثال‌هایی از کلان داده‌های بدون ساختار می باشند.

دسته سومی از کلان داده‌ها نیز وجود دارد که کلان داده‌های نیمه‌ساخت‌یافته (semi-structured) نام دارند و می‌توان آن‌ها را جزو کلان داده‌های دارای ساختار دسته‌بندی کرد.این‌ داده‌ها به‌دلیل عدم برخورداری از ساختار دارای فرمت، نمی‌توانند در جداول و مدل‌های داده‌ای قرار گیرند و ارائه شوند، ولی بدون ساختار هم نیستند؛ این‌ داده‌ها دارای تگ‌ها، علامت‌ها و شاخص‌هایی می باشند که می‌توانند برای دسته‌بندی داده‌ها و ایجاد فیلدها استفاده شوند.

داده‌های مرتبط با ایمیل‌ها، XML و دیگر زبان‌های نشانه‌گذاری، فایل‌های زیپ‌شده، داده‌های ادغام‌شده و استخراج‌شده از منابع مختلف و داده‌های مرتبط با صفحات وب، مثال‌هایی از داده‌های نیمه‌ساخت‌یافته می باشند.

مهم‌ترین فناوری‌ها و تکنیک‌های مورد استفاده در بیگ دیتا

همان‌طور که گفتیم پردازش و آنالیز کلان داده‌ها دشوار هست.برای انجام این‌ کار باید از تکنیک‌ها و فناوری‌های مختلف استفاده کرد.مهم‌ترین تکنیک‌ها و فناوری‌های مورد استفاده در این‌ حوزه به سه دسته تقسیم می‌شوند:

تجزیه‌وتحلیل داده‌ها

آزمون A/B: این‌تکنیک برای تشخیص گزینه مناسب‌تر از بین دو گزینه (گزینه A/B) استفاده می‌گردد.آزمون A/B درحقیقت برای مقایسه نتایج 1 آزمایش در دو حالت و نیز انتخاب حالت و روش مناسب به‌کار گرفته می‌گردد. یادگیری ماشینی: این‌ فناوری که یکی از فناوری‌های زیرمجموعه هوش مصنوعی محسوب می‌گردد، توانایی تقلید از هوش انسانی را دارد.یادگیری ماشینی جهت آموزش سیستم‌های کامپیوتری برای انجام وظایف بسیار پیچیده استفاده می‌گردد.تجزیه‌وتحلیل کلان داده‌ها یکی از این‌ وظایف هست. پردازش زبان طبیعی: این‌ فناوری نیز یکی از فناوری‌های زیرمجموعه هوش مصنوعی هست.با ادغام فناوری پردازش طبیعی در سیستم‌های کامپیوتری، این‌ سیستم‌ها می‌توانند متن و گفتار را درست به همان صورتی که انسان آن‌ها را می‌فهمد، درک کنند.

فناوری‌های بیگ دیتا

هوش تجاری: با استفاده از این‌ فناوری می‌توان فرایندهای مرتبط با تحلیل‌های تجاری، استخراج داده‌ها، تجسم‌سازی داده‌ها و به همین صورت زیرساخت‌ها و ابزارهای مرتبط با داده‌ها و بهترین اقدامات را برای کمک به سازمان‌ها جهت افزایش میزان اتخاذ تصمیمات داده‌محور، با یکدیگر ترکیب کرد. رایانش ابری: منظور از فناوری رایانش ابری، ارائه سرویس‌های محاسباتی در فضای ابری هست.این‌ سرویس‌ها شامل ایجاد سرور، پایگاه داده، شبکه، نرم‌افزار، ابزارهای تجزیه‌وتحلیل، ابزارهای هوش مصنوعی و به همین صورت ذخیره‌سازی در فضای ابری هست. پایگاه داده: پایگاه داده به زبان ساده مجموعه‌ای سازمان‌یافته از اطلاعات یا داده‌های دارای ساختار هست که معمولاً به‌صورت الکترونیکی در سیستم‌های کامپیوتری ذخیره می‌شوند. ابزار ارائه بصری داده‌ها مثل چارت‌ها و دیگر ابزار نمایش داده‌ها

کاربرد بیگ دیتا در حوزه‌های مختلف

اکنون که به‌خوبی می‌دانیم بیگ‌ دیتا چیست، اجازه دهید ببینیم چه کاربردهایی دارد.بیگ دیتا در حوزه‌های مختلف کاربردهای متعددی دارد؛ البته اصلی‌ترین کاربرد این فناوری، آنالیز داده‌هاست که در حوزه‌های مختلف با اهداف مختلف انجام می‌گردد: مهم‌ترین موارد کاربرد کلان داده در حوزه‌های مختلف به شرح زیر است:

دولت و انتخابات

بدون تردید پیوسته داده‌های بسیار زیادی در بخش‌های دولتی ایجاد می‌گردد که تجزیه‌وتحلیل دقیق، درست و سریع آن‌ها بسیار مهم هست.می‌توان با کمک فناوری‌های مرتبط با کلان داده‌ها بهترین سیاست‌ها، خطی‌مشی‌ها، تصمیمات و اقدامات دولتی را اتخاذ کرد.

سیاستمداران می‌توانند با بهره‌مندی از فناوری‌های مذکور، در انتخابات نیز پیروزی قاطعی به‌دست آورند.حزب بهاراتیا جاناتای هند و متحدانش و نیز ستاد انتخاباتی اوباما در سال ۲۰۱۲، با این روش توانستند در انتخابات پیروز شوند.

شبکه‌های اجتماعی

در عصر فناوری کنونی، شبکه‌های اجتماعی یکی از اصلی‌ترین منابع تولیدکننده سیلی از داده‌ها می باشند.راه‌حل‌های جدید زیادی برای آنالیز داده‌های شبکه‌های اجتماعی روی پلتفرم‌های بیگ دیتا ایجاد شده‌اند.ابزار نرم‌افزاری Cognos Consumer که توسط IBM ارائه و بر پلتفرم کلان داده این شرکت با نام BigInsights اجرا شده، با همین هدف ایجاد شده هست.

با آنالیز داده‌های شبکه اجتماعی می‌توان به نگرش‌های مختلف و ارزشمند دست یافت.به همین صورت می‌توان با این‌ روش نگرش‌ها و رویکردها را متناسب با شرایط و وضعیت‌ها تغییر داد و آن‌ها را به‌روز کرد.

صاحبان کسب‌وکارها و صنایع مختلف و اشخاص فعال در حوزه تبلیغات نیز می‌توانند با کمک آنالیز دقیق داده‌های شبکه‌های اجتماعی، بهترین تصمیمات و رویکردها را در زمینه‌هایی مثل قیمت‌گذاری و تعیین نوع کالا، خدمات خود و شیوه عرضه آن‌ها اتخاذ کنند.به همین صورت می‌توان برای بررسی دقیق پژوهش و نظرسنجی‌های انجام‌شده در بستر شبکه‌های اجتماعی نیز از فناوری‌های بیگ دیتا بهره‌مند شد.

ارائه اطلاعات لازم به کاربران هنگام جستجوی آن‌ها در پلتفرم‌های تعاملی آنلاین

استفاده از تکنیک‌های کلان داده برای ارائه اطلاعات در حوزه فناوری بسیار ضروری هست.ارائه نتایج جستجوها در بخش‌های مختلف ازجمله موتورهای جستجو، ارائه پیشنهاد‌ها و اطلاعات لازم به کاربران، بدون استفاده از این تکنیک‌ها امکان‌پذیر نیست.

در فروشگاه اینترنتی eBay برای ارائه چنین اطلاعاتی، از داده‌های موجود در 1 انبار داده ۷.۵ پتابایتی و 1 Hadoop cluster (محیطی توزیع‌شده برای ذخیره‌سازی داده‌های دارای ساختار) ۴۰ پتابایتی استفاده می‌گردد.

در زیرساخت فروشگاه اینترنتی آمازون که هر روز در آن میلیون‌ها عملیات بک‌اند (پردازش داده‌های ورودی سایت) انجام و بیش از نیم میلیون از تقاضاهای فروشندگان شخص ثالث بررسی می‌شوند نیز از فناوری‌های کلان داده در مقیاس بسیار گسترده‌ای استفاده می‌گردد.فناوری اصلی کلان داده مورد استفاده در فروشگاه آمازون بر پایه لینوکس ایجاد شده هست.

سه مورد از بزرگ‌ترین پایگاه‌های داده لینوکس با ظرفیت‌های ۷.۸، ۱۸.۵ و ۲۴.۷ ترابایت متعلق به این‌ فروشگاه می باشند.فیسبوک هم مجموعه عظیمی از تصاویر بارگذاری‌شده توسط کاربران (با ۵۰ میلیارد تصویر) را مدیریت می‌کند.

تشخیص کلاهبرداری

صاحبان برخی از کسب‌وکارها ازجمله بیمه‌گذاران همیشه با ادعاهای مختلفی مواجه می باشند که معمولاً میزان قابل‌توجهی از این‌ ادعاها فریبکارانه‌اند و به قصد کلاهبرداری مطرح می‌شوند.با فناوری‌های کلان داده می‌توان برای شناسایی ادعاهای کلاهبردارانه و فریبکارانه، ادعاهای مطرح‌شده در زمینه‌های مختلف را لحظه‌‌به‌‌لحظه آنالیز کرد.شناسایی رفتارهای غیرعادی از سوی کاربران نیز با این روش امکان‌پذیر هست.

بررسی داده‌های مراکز تماس

داده‌های مراکز تماس نیز منبع خوبی برای دستیابی به نگرش‌های و رویکردهای مناسب و سازنده در زمینه بازاریابی و تبلیغات می باشند.شاید نیروی انسانی بتواند این‌ داده‌ها را تجزیه‌وتحلیل کند، ولی طبیعتاً ممکن هست اطلاعات ارزشمند پنهان در میان چنین داده‌هایی نادیده گرفته گردد یا به‌موقع تشخیص داده نگردد.

به همین صورت ممکن هست تماس‌گیرندگان مشکلات مشابهی را گزارش کنند و نیروی‌های انسانی سریعاً نتوانند به آن مشکل پی ببرند.با کمک فناوری‌های کلان داده و آنالیز سریع داده‌ها می‌توان هر دو مشکل را به‌شکل مطلوبی برطرف کرد.

به همین صورت درصورت استفاده از این‌ فناوری‌ها می‌توان الگوهای رفتاری مشتریان و پاسخ‌دهندگان را در مدت کوتاهی معین کرد.در برخی از موارد می‌توان فرایند آنالیز داده‌های مراکز تماس را کاملاً خودکار کرد.این‌ کار هم باعث کاهش هزینه‌های مرکز تماس در زمینه استخدام و آموزش نیروی انسانی می‌گردد و هم به بهبود پاسخگوی این‌ مراکز کمک می‌کند.

دستیابی به اطلاعات مهم در کشاورزی

کشاورزان باید به داده‌های زیادی دسترسی داشته باشند تا بتوانند محصول با‌کیفیتی را برداشت کرده و از مواجهه با خسارات مالی شدید جلوگیری کنند.فناوری‌های کلان داده می‌توانند به کشاورزان برای دستیابی به‌موقع به این‌ داده‌ها و تصمیم‌گیری‌های مهم بر مبنای آن‌ها کمک کنند.این‌ داده‌ها شامل اطلاعات لازم برای بهینه‌سازی کیفیت محصولات و اطلاعات لازم در مورد شرایط آب‌و‌هوایی، میزان دما و رطوبت، ترکیبات و شرایط خاک، سطح آب‌های زیرزمینی و غیره می‌گردد.

سایر موارد مهم کاربرد بیگ دیتا در حوزه‌های مختلف به شرح زیر است:

اطلاع از شرایط بازارهای مالی تحلیل خطر سرمایه‌گذاری تولید محتواهای مختلف برای مخاطبین هدف دستیابی به اطلاعات لازم برای تجویز داروی مناسب برای هر 1 از بیماران متناسب با شرایط آن‌ها دستیابی به اطلاعات لازم برای انتخاب بهترین روش آموزشی در هر 1 از حوزه‌های آموزشی دستیابی به اطلاعات لازم برای تصمیم‌گیری در مورد انتخاب بهترین روش‌های تولید و به همین صورت دستیابی به روش‌های مؤثر برای مقابله با چالش‌ها و مشکلات مرتبط با تولید محصولات دستیابی به اطلاعات ضروری برای حفظ مشتریان در کسب‌وکارهای خدماتی مختلف (مثل بیمه) و ارتقای کیفی سرویس‌دهی در آن‌ها اطلاع لحظه‌به‌لحظه از موجودی زنجیره‌های تأمین دستیابی به اطلاعات ضروری برای ارائه خدمات لجستیک با سرعت و امنیت بالا و بدون خطا کنترل و مدیریت بهتر ترافیک، پیشنهاد مسیرهای مناسب به رانندگان، بهبود عملکرد سیستم‌های حمل‌ونقل هوشمند و به همین صورت تعیین تعداد لازم مراکز فروش و ارائه خدمات در هر مسیر و بخش برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت وسایل نقلیه اشخاص و به همین صورت صرفه‌جویی در زمان آن‌ها مدیریت بهتر نیروی کار، منابع و دارایی‌ها دستیابی به اطلاعات لازم برای انتقال و توزیع بهتر انرژی

بیگ دیتا یا کلان داده چیست؟

بیگ دیتا یا کلان داده به میزان عظیمی از داده‌ها گفته می‌گردد که در برخی از موارد ثابت و برخی از موارد متغیر می باشند، پیچیدگی زیادی دارند و با سرعت بالایی تولید می‌شوند.به همین صورت کلان داده‌ها معمولاً در چند حوزه مختلف قابل استفاده می باشند.آنالیز کلان داده‌ها با ابزارهای متداول پردازش و آنالیز داده‌ها امکان‌پذیر نیست.

مهم ترین فناوری های بیگ دیتا چه می باشند؟

یادگیری ماشینی، پردازش زبان طبیعی، رایانش ابری، هوش تجاری و فناوری‌های مرتبط با ایجاد پایگاه داده جزو مهم‌ترین فناوری‌های کلان داده می باشند.

فناوری های بیگ دیتا در چه حوزه هایی کاربرد دارد؟

این‌فناوری‌ها در حوزه‌های مختلفی برای آنالیز داده‌ها و دستیابی به اطلاعات مهم و ضروری استفاده می‌شوند.از میان این‌ حوزه‌ها می‌توان به بانکداری، سلامت و درمان، آموزش، تولید، حمل‌ونقل، ارائه کالا و خدمات، کشاورزی، ارائه اطلاعات به کاربران در پلتفرم‌های تعاملی آنلاین و غیره اشاره کرد.

دسته بندی: اخبار , اخبار تکنولوژی

علیرضا ناجی

تاریخ آپدیت: 20 اسفند 1401 تاریخ انتشار: 20 اسفند 1401

دسترسی به حساب بانکی با صدای شبیه سازی‌شده توسط هوش مصنوعی

اخبار تکنولوژی 7 اسفند 1401 بیشتر بخوانید تغییرات جدید در موتور جستجوی بینگ همراه با هوش مصنوعی chatGPT

تغییرات جدید در موتور جستجوی بینگ همراه با هوش مصنوعی chatGPT

اخبار تکنولوژی 19 بهمن 1401 بیشتر بخوانید بزرگ‌ترین شکست‌های دنیای فناوری و تکنولوژی سال 2022

بزرگ‌ترین شکست‌های دنیای فناوری و تکنولوژی سال 2022

اخبار تکنولوژی 10 دی 1401 بیشتر بخوانید مدیریت ایستگاه های رادیویی را به RadioGPT بسپارید

مدیریت ایستگاه های رادیویی را به RadioGPT بسپارید

اخبار تکنولوژی 8 اسفند 1401 بیشتر بخوانید پاسخ های چت بات و پدیده ای به نام توهم متقاعد کننده

پاسخ های چت بات و پدیده ای به نام توهم متقاعد کننده

اخبار تکنولوژی 24 بهمن 1401 بیشتر بخوانید گوگل بزودی از مدل هوش مصنوعی مبتنی بر lamda رونمایی می کند

گوگل بزودی از مدل هوش مصنوعی مبتنی بر lamda رونمایی می کند

اخبار تکنولوژی 16 بهمن 1401 بیشتر بخوانید
google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
citizenryco.ir logo « خبرنگار: فرزاد امیری »

citizenryco.ir logo کد خبر: « 127432 »

citizenryco.ir logo بازدیدها: 7566 2 ماه پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :