citizenryco.ir logo بررسی وضعیت تولید در ۲ بازیگر اصلی بورس ...
بررسی وضعیت تولید در ۲ بازیگر اصلی بورس
citizenryco.ir logo لینک منبع خبر:
https://kasbokarlink.com/2023/01/16/بررسی-وضعیت-تولید-در-۲-بازیگر-اصلی-بورس/

ارزیابی وضعیت تولید صنایع بورسی در آذرماه از رشد تولید شرکت‌های واردات محور شدیدحکایت دارد؛ بطوریکه در این ماه شاهد رشد بیش از 10 درصدی تولید شرکت‌های با وابستگی شدید به واردت بوده‌ایم.

به گزارش کسب و کار لینک؛ درجه وابستگی به واردات در بین صنایع و حتی شرکت‌های مختلف متفاوت هست و این درجه با توجه به تحریم می تواند روند تولید صنایع وابسته را مختل کند، ولی با توجه به داده‌های اعلام شده از سوی پژوهشکده پولی و بانکی می توان گفت هرچند میزان وابستگی به واردات می تواند بر روند تولید صنایع وابسته اثرگذار باشد، ولی این روند در صنایع بورسی وابسته به واردات شدید برعکس بوده هست.

در این خصوص برخی فعالان به این نکته اشاره می کنند که بازار محدود این دسته از کالاها را شاید بتوان یکی از عوامل اثرگذار بر رشد تولید آنها دانست.

تولید در صنایع بورسی به دور گروه واردات محور شدید و واردات محور کم تقسیم شده‌اند و رشد تولید این دو گروه در دوره‌های مختلف نشان پیشتازی گروه وابسته به واردات دارد.

وضعیت تولید صنایع بورسی

براساس داده‌‌های اعلام شده در سال 1399 به بعد رشد شرکت‌های واردات محور بالاتر از سایر شرکت‌ها بوده است؛ بطوریکه از آبان تا اسفند 1400 رشد شرکت‌های با درجه واردات محوری بالا در بازه مثبت 2.6 تا 4 بوده هست.

از سوی دیگر در اردیبهشت و خرداد در حالی که رشد شرکت‌های کمتر وابسته به واردات منفی بوده ولی رشد تولید شرکت‌های واردت محور به طور متوسط بالای 6 درصد قرار داشته هست.

این آمار به همین صورت نشان دهنده آن هست که در تابستان 1401 نیز این الگو تکرار شد و در حالی که گروه شرکت‌های کمتر وابسته به واردات در این ماه رشد منفی و نزدیک به صفر داشته اند در مقابل رشد شرکت‌های واردات محور به بالای 10 درصد رسید.

در مهرماه نیز اختلاف رشد این گروه بیشتر شد.

از سوی دیگر ارزیابی‌ها نشان دهنده آن هست که در آبان و آذر سال جاری نیز رشد شرکت‌های واردات محور بیش از 10 درصد بیشتر از رشد شرکت‌های دیگر شد.

با این شرایط می توان گفت شرکت واردات محور مهم‌ترین عامل رشد تولید در ماه‌های اخیر بوده هست.

 

واردات

براساس نمودار،  بخشهای هاشور کمرنگ خورده دوره‌های را معین می کند که رشد تولید در شرکت‌های وابسته به واردات پایین‌تر از سایر شرکت‌های با وابستگی کمتر به واردات بوده هست و در آن دورها موانع وارداتی مانع بالقوه رشد تولید محسوب می شده هست.

از سوی دیگر در دوره‌هایی که هاشور پررنگ خورده اثر محدودیت واردات عمیق‌تر هست که با این شرایط می توان گفت در این دوره شاهد همبستگی منفی بین وابستگی به واردات و رشد بیشتر بوده ایم.

منبع: اکوایران

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
citizenryco.ir logo « خبرنگار: پارسا جلالی اصل »

citizenryco.ir logo کد خبر: « 123677 »

citizenryco.ir logo بازدیدها: 15930 2 ماه پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :