citizenryco.ir logo خالق بلاک چین کیست؟ ...
خالق بلاک چین کیست؟
citizenryco.ir logo لینک منبع خبر:
https://kifpool.me/blog/who-is-blockchain-inventor

در روزهایی که غالب اشخاص جامعه جهانی نسبت به دنیای کریپتوکارنسی به آگاهی نسبی دست یافته‌اند، صحبت از بلاک چین، ماین ارز دیجیتال، الگوریتم اجماع و موضوعاتی از این قبیل به یکی از بحث‌های روزمره تبدیل شده هست که اشخاص مختلف متناسب با سطح ارتباط خویش با این دنیای نوظهور اطلاعاتی در مورد آن دارند.

به طور کلی بلاک چین را می‌توان 1 تکنولوژی نوپا به شمار آورد که رفته رفته از قابلیت‌های منحصربه‌فرد خویش رونمایی می‌کند و هرچند که در ابتدای کار به عنوان بستری برای ارزهای دیجیتالی به شمار می‌رفت؛ ولی به مرور زمان کاربردهای دیگری نیز به آن اضافه شد و آن را در دسته تکنولوژی‌هایی قرار داد که به آسان‌تر شدن زندگی روزمره بشری کمک می‌کنند.

مطمئنا تا به امروز مطالب زیادی را در ارتباط با نقش بلاک چین در دنیای کریپتوکارنسی مطالعه کرده‌اید؛ ولی آیا تاکنون این مسئله که «خالق بلاک چین کیست؟» ذهن شما را به خود مشغول طراحی است؟

در ارتباط با تاریخچه بلاک چین و این که خالق آن چه فرد یا افرادی است، مطالب چندان قابل توجهی در بستر فضای مجازی منتشر نشده و این درحالی هست که بررسی تاریخچه و شناخت خالق بلاک چین می‌تواند تاثیر بسزایی در نحوه ارتباط برقرار کردن شما با این تکنولوژی نوظهور داشته باشد و با توجه به این اهمیت ما این مقاله از بلاگ کیف پول من را به بررسی آن اختصاص داده‌ایم؛ بنابراین اگر شما هم در این زمینه کنجکاو هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

موضوع ?سازنده بلاک چینمدت زمان مطالعه ⌛7 دقیقهمنتشر شده توسط ?‍♂️صرافی ارز دیجیتال کیف پول منتاریخ انتشار ?1401/10/13 | 1/3/2023

بررسی تاریخچه بلاک چین

قبل از آن که بتوانیم به پاسخ سوال «خالق بلاک چین کیست؟» بپردازیم، ضرورت دارد که نگاهی اجمالی به تاریخچه این تکنولوژی نوظهور داشته باشیم تا با برطرف کردن ابهامات احتمالی موجود در این حوزه با دیدی روشن‌تر به سراغ معرفی خالق بیت کوین برویم.

بلاک چین (Block Chain) در واقع به معنای زنجیره بلوکی بوده که قابلیت ذخیره داده‌های مختلف را دارا می‌باشد که از این داده‌های متنوع می‌توان به موارد مختلفی نظیر اطلاعات تراکنش‌های مالی، آمار جرم و جنایت اشخاص، داده‌های شبکات بانکی و غیره اشاره کرد.

البته به هنگام مطالعه این مطلب نباید چنین تصور کنید که بلاک چین همان پایگاه داده ساده است! بلکه بالعکس با آن تفاوت دارد و تفاوت آن‌ها در این نکته هست که ذخیره داده‌ها در بلاک چین به صورت هش شده اتفاق می‌افتد.

به بیان ساده‌تر، به دلیل رمزنگاری شدن داده‌ها در این بلاک چین‌ها عملا امکان دستکاری آن‌ها غیرممکن هست.

به اعتقاد بسیاری از افراد، تکنولوژی بلاک چین با وجود آن که چندین سال موضوع بحث متخصصان مجرب حوزه دیجیتال بوده؛ ولی در سال 1991 پا به عرصه وجودی نهاده هست.

به طور کلی تاریخچه اصلی بلاک چین در 6 مرحله خلاصه شده هست که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

•    مرحله اول، سال 1991: بسیاری از اشخاص به هنگامی که به دنبال خالق بلاک چین می‌گردند به سال 1991 باز می‌گردند، زمانی که زنجیره‌ای از بلوک‌های امن رمزنگاری شده برای نخستین بار به وسیله استوارت هابر (Stuart Haber) و دبلیو اسکات استورنتا (W.

Scott Stornetta) توصیف گردید.•    مرحله دوم، سال 1998: در این سال بود که 1 دانشمند خبره حوزه کامپیوتر به نام نیک سابو (Nick Szabo) کار خود را بر روی پروژه ارز دیجیتال غیرمتمرکز موسوم به «بیت طلایی» آغاز کرد.•    مرحله سوم، سال 2000: در سال 2000 نظریه نهایی در ارتباط با زنجیره‌های امن رمزنگاری شده و ایده‌هایی به منظور نحوه پیاده‌سازی آن از سوی استفان کنست مطرح گردید.•    مرحله چهارم، سال 2008: 1 توسعه‌دهنده با هویت مجهول به نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، وایت پیپری را منتشر کرد که در واقع ایجاد کننده مدل 1 بلاک چین بود.•    مرحله پنجم، سال 2009:  این سال به طور کلی سال مهمی برای طرفداران دنیای رمزارزها محسوب می‌گردد و علت آن را می‌توان در این نکته جستجو کرد که ناکاموتو در این سال بود که نخستین بلاک چین غیرمتمرکز را به عنوان دفتر کل به منظور پردازش تراکنش‌های انجام شده با استفاده از بیت کوین ( BTC ) پیاده‌سازی نمود.•    مرحله ششم و سال 2014: به طور کلی غالب تحلیل‌گران دنیای کریپتوکارنسی سال 2014 را سال شکوفایی تکنولوژی بلاک چینی به شمار می‌آورند و علت آن در این نکته نهفته هست که دراین سال، فناوری بلاک چین کمی از ارزهای دیجیتالی فاصله گرفته و از پتانسیل خویش برای سایر معاملات مالی و به همین صورت بین سازمانی پرده برداشت و دقیقا در سال 2014 بود که ما شاهد متولد شدن بلاک چین 2.0 بودیم که برنامه‌های کاربردی فراتر از ارز دیجیتال را تحت سیطره خویش درآورد.

خالق بلاک چین

در میان نویسندگان مختلف، در ارتباط با این که خالق بلاک چین چه کسی هست اختلاف نظر وجود دارد و برخی معتقدند خالق این فناوری منحصربه‌فرد را باید در سال‌های 1991، یعنی زمانی که این فناوری برای نخستین از جانب استوارت هابر و دبلیو اسکات استورنتا مطرح گردید، جستجو کرد.

تمامی توجه این دو محقق بر این نکته متمرکز شده بود که باید سیستمی طراحی گردد که در آن امکان دستکاری مهرهای اسناد، عملی غیرممکن باشد! ولی به نظر کارشناسان ما در کیف پول من، اگر بخواهیم به دنبال خالق بلاک چین به معنای امروزی آن باشیم، باید به سال 2008 و 2009 یعنی زمانی که خالق بیت کوین سعی در ایجاد 1 بلاک چین واقعی داشت بازگردیم.

مطلب پیشنهادی : حقائق مخفی در مورد ساتوشی ناکاموتو

به طور کلی در عرف جامعه کریپتوکارنسی، این مطلب که ساتوشی ناکاموتو اولین شخصیتی بوده که کاربردهای بلاک چین را در جهان واقعی برای عموم مردم راه‌اندازی نموده است، 1 مسئله کاملا جا افتاده تلقی می‌گردد؛ هرچند که پس از گذشت سالیان طولانی از ایجاد بلاک چین و بیت کوین، همچنان هویت اصلی این فرد (یا شاید افراد) در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و کسی از این موضوع که این فرد واقعا چه کسی است، اطلاع ندارد! این فرد با وجود این هویت مجهول خویش به خوبی توانسته هست انقلابی بزرگ را در دنیای مالی امروزی به پا کند و به نظر بسیاری از تحلیل‌گران حوزه ارز دیجیتال، ایشان را باید پدر ناشناس رمزارزها به شمار آورد.

هویت ساتوشی ناکاموتو

چه شخصی بلاک چین را خلق کرد؟ | کیف پول من

شخصیت ساتوشی ناکاموتو برای اولین بار در سال 2009 و با انتشار بیت کوین بر سر زبان‌ها افتاد.

از همان سال‌های ابتدایی شروع فعالیت بلاک چین بیت کوین، ارتباط با این خالق بلاک چین کاملا به صورت الکترونیکی صورت می‌گرفت و اصولا به دلیل کمبود اطلاعات موجود در ارتباط با او، عملا شناسایی هویت واقعی این فرد غیرممکن بود.

متاسفانه با گذشت چندین سال، هویت این فرد همچنان مجهول و ناشناس باقی مانده هست و همین مسئله موجب شده تا افرادی که این فرد را به عنوان خالق بلاک چین معرفی می‌کنند، شخصیت واقعی فردی که دست به ابداع چنین فناوری زده هست را در هاله‌ای از ابهام ببینند؛ ولی با این وجود، به نظر برخی از کارشناسان ساتوشی ناکاموتو حدودا 1 میلیون از 21 میلون واحد بیت کوین را در اختیار دارد که این مسئله برتری این شخصیت را در دنیای کریپتوکارنسی همچنان تثبیت می‌کند.

تا به امروز اشخاص مختلفی خود را به عنوان ساتوشی ناکاموتو افسانه‌ای معرفی کرده‌اند؛ ولی طبیعتا تاکنون هیچکدام از این اشخاص نتوانسته‌اند ادعای خویش را اثبات نمایند.

به طور کلی تاکنون چند تن از اشخاص ذی‌نفوذ در دنیای کریپتوکارنسی به نام‌های دوریان ناکاموتو (Dorian Nakamoto)، کریگ رایت (Craig Wright) و نیک سابو (Nick Szabo) به وسیله جامعه و رسانه‌ها به عنوان ساتوشی ناکاموتو معرفی گردیده‌اند که هیچ 1 از این اشخاص گفته شده نیز به صراحت این مسئله را قبول نکرده و حتی غالب آن‌ها به هنگام مواجهه با این سوال، جواب رد به آن داده‌اند.

با این وجود با توجه به ویژگی‌های رفتاری این فرد مجهول الهویه می‌توان برخی از ویژگی‌های ایشان را حدس زد که از اصلی‌ترین ویژگی‌های شخصیتی ایشان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.    ساتوشی ناکاموتو قطعا یکی از نوابغ جامعه کدنویسی به شمار می‌آید؛ چراکه تاکنون هیچ هکری نتوانسته حمله موفقی به بلاک چین بیت کوین داشته باشد و ایشان تمامی کدهای بیت کوین را در 31 هزار خط نوشته هست.

2.    او کاملا به زبان انگلیسی بریتانیایی تسلط کامل دارد.

این ویژگی ایشان را می‌توان از بررسی کدها و به همین صورت وایت پیپر بیت کوین به خوبی متوجه شد، ناگفته نماند که ایشان در ایمیل‌های خود که به همکاران کدنویسش ارسال کرده از اصطلاحات بریتیش استفاده نموده که این مسئله سبب شده تا حتی با وجود آن که خود ساتوشی اقرار به ژاپنی بودن خود کرده است، برخی ایشان را اهل بریتانیا بدانند.

البته ناگفته نماند که برخی نیز بر این باور می باشند که ساتوشی ناکاموتو احتمالا نام مستعار 1 گروه است؛ چراکه دقت موجود در کد نویسی هسته بیت کوین و به همین صورت توسعه فناوری بلاک چین نمی‌تواند کار 1 نفر باشد.

در ارتباط با این مسئله که خالق بلاک چین مرد هست یا زن، نیز اطلاعاتی در دسترس نبوده و آنچه مسلم هست این هست که ایشان قطعا 1 میلیاردر بوده و اصولا در صنعت فناوری که غالبا مردها مسئولیت مدیریت و رهبری آن را بر عهده گرفته‌اند، چندان بعید به نظر نمی‌رسد که 1 زن بخواهد جنسیت خود را پنهان نماید.

ارتباط خالق بلاک چین و خالق بیت کوین

همان طور که در مطالب فوق مشاهده کردید، سالیان طولانی مورد توجه محققان مختلف قرار داشته هست و نظریه اولیه آن را می‌توان به دو محقق معروف به نام‌های استوارت هابر و اسکات استورنتا گره زد که در سال 1991 بر روی این سیستم غیرمتمرکز با امنیت بالا تمرکز کرده بودند؛ ولی مسلما خالق بلاک چین به معنای امروزی آن را باید فردی مجهول الهویه با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو دانست که با ایجاد بلاک چین بیت کوین، انقلابی بزرگ را در دنیای مالی امروزی به وجود آورد.

متاسفانه این فرد (یا افراد) پس از گذشت چندین سال از ظهور دنیای کریپتوکارنسی همچنان تمایلی به معرفی خود به جامعه رمزارزی نداشته و اطلاعات زیادی نیز در ارتباط با ایشان در دسترس نیست.

ناگفته نماند که اگر در ارتباط با خالق بلاک چین سوالی دارید که در این مقاله از بلاگ کیف پول من به آن اشاره نشده است، می‌توانید سوال خود را در بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به سوال شما پاسخ دهند.

 

برای دریافت فایل PDF این مقاله اینجا کلیک کنید

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
citizenryco.ir logo « خبرنگار: دکتر محسن حسن پور »

citizenryco.ir logo کد خبر: « 122778 »

citizenryco.ir logo بازدیدها: 24738 2 ماه پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :