citizenryco.ir logo 610 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی بخش خانوار در 1401 ...
610 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی بخش خانوار در 1401
citizenryco.ir logo لینک منبع خبر:
https://www.ecoiran.com/fa/tiny/news-31821

به گزارش خبرگزاری سایت اینک (Siteinc.ir) و به نقل از اکوایران، حجم تسهیلات دهی بانکی در یازده ماه نخست امسال برابر با 3 هزار و 669 هزار میلیارد تومان به ثبت رسیده که نسبت به موقعیت مشابه خود در سال گذشته 38.1 درصد رشد داشته هست.

در این میان 16.6 درصد از کل تسهیلات به خانوارها بوده و مابقی به سایر بخش ها تعلق پیدا کرده هست.

در همین رابطه بانک مرکزی در اطلاعیه ای اعلام کرد در بخش‌های اقتصادی طی 11 ماهه ابتدای سال 1401 می‌باشد.

سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی 11 ماهه ابتدای سال 1401 مبلغ 295 هزار میلیارد تومان معادل 75.0 درصد کل تسهیلات پرداختی به صاحبان کسب و کار هست.

به همین صورت سهم تسهیلات پرداختی در قالب خرید کالای شخصی توسط مصرف کننده نهایی (خانوار) مبلغ 269 هزار میلیارد تومان معادل 44.2 درصد از کل تسهیلات پرداختی به مصرف کنندگان نهایی (خانوار) می‌باشد.

تسهیلات بانکی

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در 11 ماهه ابتدای سال 1401 معادل 853 هزار و 500 میلیارد تومان بوده هست که حاکی از تخصیص 37.2 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش کلیه بخش های اقتصادی (مبلغ 2 هزار و 295 هزار میلیارد تومان) می‌باشد.

ملاحظه می‌گردد از هزار و 92 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل 78.2 درصد آن (853 هزار و 520 میلیارد تومان) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده هست که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری می‌‌باشد.

شایان ذکر هست که همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.

بر این اساس ضروری هست به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان 1 ابزار مهم درتامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه‌ای نمود.

google rating | reviews
4. ستاره - بازنگری سردبیر
citizenryco.ir logo « خبرنگار: دکتر محسن حسن پور »

citizenryco.ir logo کد خبر: « 128034 »

citizenryco.ir logo بازدیدها: 12725 2 شبانه روز پیش

« پیشنهاد ویژه برای شما »
سلام و عرض ادب ❤️ خدمت شما هم وطن محترم، قطعا شما نیز به کسب درآمد فوق العاده از اینترنت نیاز خواهید داشت ...

شما می توانید 30 تا 50 میلیون تومان در ماه، از اینترنت درآمد داشته باشید و شغل رویایی خودتان را بسازید ...

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا بر روی بنر زیر کلیک بفرمایید :